nano 1.2.2 - en to ca translation catalogue (304 entries)

en: 
     Compiled options:
ca: 
     Opcions compilades:

en: 
    Buffer written to %s
ca: 
    Búfer escrit a %s

en: 
    No %s written (too many backup files?)
ca: 
    No s'ha escrit %s (massa còpies de seguretat?)

en: 
    Press return to continue starting nano
ca: 
    Premeu retorn per a continuar carregant nano

en:   File: ...
ca:   Fitxer: ...

en:  (to replace)
ca:  (a reemplaçar)

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
ca:  Correu-e: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
ca:  GNU nano versió %s (compilat %s, %s)

en:  Modified
ca:  Modificat

en:  View
ca:  Visualitza

en:  [Backup]
ca:  [Còpia de seguretat]

en:  [Backwards]
ca:  [Cap Enrere]

en:  [Case Sensitive]
ca:  [Maj/Min]

en:  [DOS Format]
ca:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
ca:  [Format Mac]

en:  [Regexp]
ca:  [ExpReg]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ca:  texte d'ajuda de nano
    
     L'editor nano està dissenyat per a emular la funcionalitat i la facilitat d'ús de Pico, l'editor de text de la UW. Hi ha quatre seccions a l'editor: la línia superior mostra la versió del programa, el nom del fitxer editat i si el fitxer ha estat o no modificat. També tenim la finestra principal de edició, que mostra el fitxer que s'està editant. La línia d'estat és la tercera des de baix i mostra missatges importants. Les últimes dues línies mostren les dreceres més utilitzades a l'editor.
    
     La notació de les dreceres és la següent: les sequències amb la tecla Control estan anotades amb el símbol circunflex (^) i són accedides mitjançant la tecla Control. Les seqüències amb tecles d'escapada estan anotades amb el símbol Meta (M) i s'hi pot accedir mitjançant les tecles Esc, Alt o Meta, tot depenent de la configuració del teu teclat. Les següents combinacions estan disponibles a la finestra principal. Les tecles alternatives estan representades entre parèntesi:

en: "%s" is a directory
ca: «%s» és un directori

en: "%s" not found
ca: «%s» no trobat

en: "%s..." not found
ca: «%s...» no trobat

en: "start=" requires a corresponding "end="
ca: «start=» requereix el seu «end=» corresponent

en: (ignored, for Pico compatibility)
ca: (ignorades, per a compatibilitat amb Pico)

en: (more)
ca: (més)

en: +LINE
ca: +LÍNIA

en: --quotestr=[str]
ca: --quotestr=[cad]

en: --syntax [str]
ca: --syntax [cad]

en: --tabsize=[num]
ca: --tabsize=[núm]

en: -Q [str]
ca: -Q [cad]

en: -T [num]
ca: -T [núm]

en: -Y [str]
ca: -Y [cad]

en: Aa
ca: Tt

en: Aborted
ca: Avortat

en: All
ca: Totes

en: Append
ca: Afegeix

en: Append Selection to File
ca: Afegeix la sel·lecció a un fitxer

en: Append to the current file
ca: Afegeix al fitxer actual

en: Auto indent
ca: Auto sagna

en: Auto save on exit, don't prompt
ca: Autodesa en sortir, no preguntes

en: Auto wrap
ca: Auto ajusta

en: Automatically indent new lines
ca: Sagna automàticament noves línies

en: Back
ca: Endarrere

en: Back up original file when saving
ca: Fes una còpia de seguretat del fitxer original al desar

en: Backing up file
ca: S'està fent una còpia de seguretat del fitxer

en: Backspace
ca: Retrocés

en: Backup File
ca: Fes còpia de seguretat

en: Backup existing files on save
ca: Fes còpies de seguretat dels fitxers existents al desar

en: Bad quote string %s: %s
ca: El marcador de cita %s és erroni: %s

en: Bad regex "%s": %s
ca: La expreg «%s» és invàlida: %s

en: Brought to you by:
ca: Per cortesia de:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ca: Text d'ajuda d'Anar a directori del navegador
    
     Introduïu el nom del directori per el que voleu navegar.
    
     Si el completat amb el tabulador no està desactivat, podeu fer servir la tecla TAB per a (intentar) completar automàticament el nom del directori.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode del navegador Anar a directori:

en: Can now UnJustify!
ca: Ara podeu desjustificar!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
ca: No es pot anar fora de %s en mode restringit

en: Can't insert file from outside of %s
ca: No es poden inserir fitxers des de fora de %s

en: Can't move up a directory
ca: No es pot ascendir de directori

en: Can't open "%s": %s
ca: No es pot obrir «%s»: %s

en: Can't write outside of %s
ca: No es pot escriure fora de %s

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancel the current function
ca: Cancel·la la funció actual

en: Cancelled
ca: Cancel·lat

en: Cannot add a color directive without a syntax line
ca: No s'ha pogut afegir la directiva de color sense una línia de sintaxi

en: Case Sens
ca: Maj/Min

en: Close
ca: Tanca

en: Close currently loaded file/Exit from nano
ca: Tanca el fitxer carregat actualment/Surt de nano

en: Color syntax highlighting
ca: Resaltat de sintaxi en color

en: Come on, be reasonable
ca: Au vinga, sigues assenyat

en: Command to execute
ca: Ordre a executar

en: Constant cursor position
ca: Posició del cursor constant

en: Constantly show cursor position
ca: Mostra constantment la posició del cursor

en: Could not close %s: %s
ca: No s'ha pogut tancar %s: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
ca: No s'ha pogut crear un fitxer temporal: %s

en: Could not create pipe
ca: No s'ha pogut crear un conducte

en: Could not fork
ca: No s'ha pogut iniciar un altre procés

en: Could not get size of pipe buffer
ca: No s'ha pogut obtindre la mida de la memòria intermèdia del conducte

en: Could not invoke "%s"
ca: No s'ha pogut iniciar «%s»

en: Could not open %s for prepend: %s
ca: No s'ha pogut obrir %s per a avantposar: %s

en: Could not open %s for writing: %s
ca: No s'ha pogut obrir %s per a escriure: %s

en: Could not open file for writing: %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriure: %s

en: Could not pipe
ca: No s'ha pogut canalitzar

en: Could not read %s for backup: %s
ca: No s'ha pogut obrir %s per a fer una còpia de seguretat: %s

en: Could not reopen %s: %s
ca: No s'ha pogut reobrir %s: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
ca: No s'ha pogut establir la data d'accés modificació en la còpia de seguretat %s: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
ca: No s'ha pogut establir el propietari %d/grup %d en la còpia de seguretat %s: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
ca: No s'ha pogut establir permisos %o en %s: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
ca: No s'ha pogut establir permisos %o en la còpia de seguretat %s: %s

en: Couldn't write backup: %s
ca: No s'ha pogut escriure una còpia de seguretat: %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
ca: S'està creant una llista de paraules incorrectes, espereu...

en: Cur Pos
ca: Pos Act

en: Cut Text
ca: Talla Text

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
ca: Talla la línia actual i desa-la al cutbuffer

en: Cut to end
ca: Talla fins al final de línia

en: DOS Format
ca: Format DOS

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete the character to the left of the cursor
ca: Suprimeix el caràcter a l'esquerra del cursor

en: Delete the character under the cursor
ca: Suprimeix el caràcter sota el cursor

en: Direction
ca: Direcció

en: Do regular expression searches
ca: Cerca amb expressions regulars

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ca: No converteix des del format DOS/Mac

en: Don't follow symbolic links, overwrite
ca: No segueix enllaços simbòlics, sobreescriu-los

en: Don't look at nanorc files
ca: No facis servir els fitxers nanorc

en: Don't show help window
ca: No mostres la finestra d'ajuda

en: Don't wrap long lines
ca: No ajustes les línies llargues

en: Down
ca: Avall

en: Edit a replacement
ca: Edita un reemplaçament

en: Edit the previous search/replace strings
ca: Edita les cadenes de cerca/reemplaç anteriors

en: Enable alternate speller
ca: Habilita un corrector alternatiu

en: Enable mouse
ca: Habilita el ratolí

en: Enable multiple file buffers
ca: Habilita múltiples búfers de fitxers

en: Enable suspend
ca: Habilita la suspensió

en: End
ca: Fi

en: Enter
ca: Retorn

en: Enter line number
ca: Introduïu el número de línia

en: Error in %s on line %d:
ca: Error en %s en la línia %d:

en: Error invoking "sort -f"
ca: S'ha produït un error en iniciar «sort -f»

en: Error invoking "spell"
ca: S'ha produït un error en iniciar «spell»

en: Error invoking "uniq"
ca: S'ha produït un error en iniciar «uniq»

en: Errors found in .nanorc file
ca: S'ha trobat errors al fitxer .nanorc

en: Execute Command
ca: Executa una ordre

en: Execute external command
ca: Executa una ordre externa

en: Exit
ca: Surt

en: Exit from nano
ca: Surt de nano

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
ca: Text d'ajuda de l'Ordre Externa
    
     Aquest menú vos permet inserir l'eixida d'una ordre executada per l'intèrpret en el búfer actual (o un nou búfer en el mode multibuffer).
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Ordre Externa:

en: File "%s" is a device file
ca: El fitxer «%s» és un dispositiu

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ca: Text d'ajuda del Navegador de fitxers
    
     El navegador de fitxers s'utilitza per a navegar visualment la estructura del directori per a seleccionar un fitxer per a lectura o escriptura. Podeu fer servir els cursors o Re/Av Pag per a navegar per els fitxers i S o Intro per a triar el fitxer seleccionat o entrar dins del directori seleccionat. Per a pujar un nivel, seleccioneu el directori «..» en la part superior de la llista de fitxers.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el navegador de fitxers:

en: File Name to Append to
ca: Nom del fitxer en el qual afegir

en: File Name to Prepend to
ca: Nom del fitxer en el qual avantposar

en: File Name to Write
ca: Nom del fitxer a escriure

en: File exists, OVERWRITE ?
ca: El fitxer existeix, el voleu SOBREESCRIURE ?

en: File to insert [from %s]
ca: Fitxer a inserir [des de %s]

en: File to insert [from ./]
ca: Fitxer a inserir [des de ./]

en: File to insert into new buffer [from %s]
ca: Fitxer a inserir a un nou búfer [des de %s]

en: File to insert into new buffer [from ./]
ca: Fitxer a inserir a un nou búfer [des de ./]

en: File:
ca: Fitxer:

en: Find Other Bracket
ca: Troba la clau corresponent

en: Find other bracket
ca: Troba la clau corresponent

en: Finished checking spelling
ca: Revisió d'ortografia finalitzada

en: First Line
ca: Primera línia

en: For ncurses:
ca: Per ncurses:

en: Forward
ca: Endavant

en: Get Help
ca: Ajuda

en: Go To Dir
ca: Vés a directori

en: Go To Line
ca: Vés a línia

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ca: Text d'ajuda d'Anar a línia
    
     Introduïu el número de la línia a la que voleu anar i premeu Retorn. Si hi ha menys línias de texte que el número que heu introduit, el cursor es mourà a la última línia del fitxer.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Anar a línia:

en: Go to a specific line number
ca: Vés a un número de línia específic

en: Go to directory
ca: Vés al directori

en: Go to file browser
ca: Vés a l'explorador de fitxers

en: Go to the first line of the file
ca: Vés a la primera línia del fitxer

en: Go to the last line of the file
ca: Vés a la darrera línia del fitxer

en: Goto Cancelled
ca: «Vés a» cancel·lat

en: Goto Directory
ca: Vés a directori

en: Help mode
ca: Mode ajuda

en: History
ca: Història

en: Home
ca: Inici

en: I can't find my home directory!  Wah!
ca: No s'ha pogut trobar el directori d'usuari! Wah!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ca: Text d'ajuda d'Insereix Fitxer
    
     Escriviu el nom del fitxer a afegir en el búfer actual en la posició actual del cursor.
    
     Si s'ha compilat nano amb suport per a múltiples fitxers i heu habilitat els búfers múltiples amb les opcions -F o --multibuffer, l'interruptor Meta-F o amb un fitxer nanorc, la inserció d'un fitxer farà que es carregue en un búfer different (feu servir Meta-< i > per a canviar de búfers de fitxer).
    
     Si necessiteu un altre búfer en blanc, no inseriu cap nom de fitxer o escriviu el nom d'un fitxer no existent en l'indicatiu i premeu Retorn.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Insereix fitxer:

en: Insert a carriage return at the cursor position
ca: Insereix un retorn a la posició del cursor

en: Insert a tab character
ca: Insereix un caràcter tab

en: Insert another file into the current one
ca: Insereix un altre fitxer dins del actual

en: Invalid regex "%s"
ca: La expreg «%s» és invàlida

en: Invoke the help menu
ca: Invoca el menú d'ajuda

en: Invoke the spell checker, if available
ca: Invoca el corrector ortogràfic, si està disponible

en: Justify
ca: Justifica

en: Justify the current paragraph
ca: Justifica el paràgraf actual

en: Key illegal in VIEW mode
ca: La tecla és il·legal al mode VISUALITZACIÓ

en: Key illegal in non-multibuffer mode
ca: Tecla il·legal en mode no-multibuffer

en: Last Line
ca: Última línia

en: Let ^K cut from cursor to end of line
ca: ^K talla des del cursor al final de línia

en: Log & read search/replace string history
ca: Registra i llegeix la història de cerca/reemplaç

en: Mac Format
ca: Format Mac

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
ca: Fes que la recerca actual siga sensible a majúscules

en: Mark Set
ca: Marca establida

en: Mark Text
ca: Marca Text

en: Mark UNset
ca: Marca esborrada

en: Mark text at the current cursor location
ca: Marca text a la posició actual del cursor

en: Missing color name
ca: Manca el nom del color

en: Missing syntax name
ca: Manca el nom de la sintaxi

en: Mouse support
ca: Suport per a ratolí

en: Move back one character
ca: Mou endarrere un caràcter

en: Move backward one word
ca: Mou endarrere una paraula

en: Move down one line
ca: Mou una línia cap a baix

en: Move forward one character
ca: Mou endavant un caràcter

en: Move forward one word
ca: Mou endavant una paraula

en: Move to the beginning of the current line
ca: Mou al principi de la línia actual

en: Move to the end of the current line
ca: Mou al final de la línia actual

en: Move to the next screen
ca: Mou a la pàgina següent

en: Move to the previous screen
ca: Mou a la pàgina anterior

en: Move up one line
ca: Mou una línia cap a dalt

en: Multiple file buffers
ca: Múltiples búfers de fitxers

en: New Buffer
ca: Nou búfer

en: New File
ca: Nou fitxer

en: Next File
ca: Següent fitxer

en: Next Page
ca: Pàg Seg

en: Next Word
ca: Paraula següent

en: No Replace
ca: No Reemplaces

en: No conversion from DOS/Mac format
ca: Sense conversió des del format DOS/Mac

en: No matching bracket
ca: No hi ha clau corresponent

en: No more open files
ca: No hi ha més fitxers oberts

en: Not a bracket
ca: No és una clau

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
ca: Detectat NumLock trencat.  El tecl. numèric funcionarà amb NumLock activat

en: Open next loaded file
ca: Obre el següent fitxer carregat

en: Open previously loaded file
ca: Obre el fitxer prèviament carregat

en: Option		Long option		Meaning
ca: Opció		Opció llarga		Significat

en: Option		Meaning
ca: Opció		Significat

en: Prepend
ca: Avantposa

en: Prepend Selection to File
ca: Avantposa sel·lecció a un fitxer

en: Prepend to the current file
ca: Avantposa al fitxer actual

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ca: Preserva les tecles XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Prev Page
ca: Pàg Ant

en: Prev Word
ca: Paraula anterior

en: Previous File
ca: Anterior fitxer

en: Print version information and exit
ca: Imprimeix informació sobre la versió i surt

en: Quoting string, default "> "
ca: Marcador de cita, per defecte "> "

en: Read %d line | Read %d lines
ca[0]: %d línia llegida
ca[1]: %d línies llegides

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
ca[0]: %d línia llegida (convertida des de format DOS)
ca[1]: %d línies llegides (convertides des de format DOS)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
ca[0]: %d línia llegida (convertida des de format Mac)
ca[1]: %d línies llegides (convertides des de format Mac)

en: Read File
ca: Llegeix

en: Reading File
ca: S'està llegint el fitxer

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ca: S'ha rebut SIGHUP o SIGTERM

en: Refresh
ca: Refresca

en: Refresh (redraw) the current screen
ca: Redibuixa la pantalla actual

en: Refusing 0 length regex match
ca: S'ha rebutjat una coincidència d'expreg de mida 0

en: Regexp
ca: Expreg

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace Cancelled
ca: Reemplaç cancel·lat

en: Replace failed: unknown subexpression!
ca: No es pot reemplaçar: la subexpressió és desconeguda!

en: Replace text within the editor
ca: Reemplaça text al editor

en: Replace this instance?
ca: Voleu reemplaçar aquesta instància?

en: Replace with
ca: Reemplaçar amb

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
ca[0]: %d ocurrència reemplaçada
ca[1]: %d ocurrències reemplaçades

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
ca: Voleu desar el búfer modificat (RESPONDRE «No» DESTRUIRÀ ELS CANVIS) ?

en: Search
ca: Cerca

en: Search Cancelled
ca: Recerca cancel·lada

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ca: Text d'ajuda per a l'ordre Cerca
    
     Introduïu les paraules o caràcters que voleu cercar i premeu Retorn.  Si hi ha una coincidència per a el text que heu introduït, la pantalla s'actualitzarà al lloc on està la coincidència de la cadena cercada més propera.
    
     La cadena de la cerca anterior es mostrarà entre claudàtors després del indicatiu Cerca:. Prémer Retorn sense introduir cap texte durà a terme la anterior cerca.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Cerca:

en: Search Wrapped
ca: Recerca recomençada

en: Search backwards
ca: Cerca endarrere

en: Search for text within the editor
ca: Cerca un text al editor

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
ca: Omple colúmes (ajusta les línies en) #cols

en: Set operating directory
ca: Estableix directori d'operació

en: Set width of a tab to num
ca: Fixa l'amplada de tab a num

en: Show the position of the cursor
ca: Mostra la posició del cursor

en: Show this message
ca: Mostra aquest missatge

en: Smooth scrolling
ca: Desplaçament suau

en: Sorry, support for this function has been disabled
ca: El suport per a aquesta funció està inhabilitat

en: Space
ca: Espai

en: Special thanks to:
ca: Agraïments especials per a:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
ca: Text d'ajuda del Corrector d'Ortografia
    
     El Corrector d'ortografia comprova la ortografia de tot el texte en el fitxer actual. Quan es troba una paraula desconeguda, aquesta es marca i es pot editar una substitució. Després preguntarà si es vol reemplaçar totes les coincidències d'eixa paraula mal escrita el el fitxer actual.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Corrector d'Ortografia:

en: Spell checking failed: %s
ca: La revisió d'ortografia ha fallat: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
ca: Revisió d'ortografia fallida: no s'ha pogut escriure fitxer temporal!

en: Start at line number LINE
ca: Comença en la línia número LÍNIA

en: Suspend
ca: Suspén

en: Switched to %s
ca: S'ha canviat a %s

en: Syntax definition to use
ca: Definició de sintaxi a utilitzar

en: Tab size is too small for nano...
ca: La mida de la tabulació és massa petita per a nano...

en: Thank you for using nano!
ca: Gràcies per fer servir nano!

en: The Free Software Foundation
ca: La Fundació per al Software Lliure (FSF)

en: The nano text editor
ca: L'editor de text GNU nano

en: This is the only occurrence
ca: Aquesta és la única coincidència

en: To Files
ca: A fitxers

en: To Spell
ca: Ortografia

en: Toggle insert into new buffer
ca: Insereix/No insereix en un nou búfer

en: UnCut Txt
ca: Enganxa

en: UnJustify
ca: Desjustifica

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer ~/.nano_history, %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
ca: No s'ha pogut obrir fitxer ~/.nanorc, %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer ~/.nano_history, %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
ca: Enganxa el cutbuffer a la línia actual

en: Unjustify after a justify
ca: Desjustifica després d'un justificar

en: Up
ca: Amunt

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
ca: Forma d'ús: nano [+LÍNIA] [opció llarga GNU] [opció] [fitxer]

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
ca: Forma d'ús: nano [+LÍNIA] [opció] [fitxer]

en: Use "fg" to return to nano
ca: Utilitzeu «fg» per a tornar a nano

en: Use alternate keypad routines
ca: Fes servir rutines de teclat numèric alternatives

en: Use regular expressions
ca: Utilitza expressions regulars

en: View (read only) mode
ca: Mode de visualització (només de lectura)

en: Where Is
ca: Cerca

en: Window size is too small for nano...
ca: La mida de la terminal és massa petita per a nano...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ca: Text d'ajuda de Desa fitxer
    
     Escriviu el nom amb el que voleu desar el fitxer actual i premeu Retorn per a salvar-ho.
    
     Si esteu fent servir el codi de marcat amb Ctrl-^ i heu sel·leccionat text, s'us preguntarà si voleu desar només la porció marcada a un fitxer diferent. Per a reduir la posibilitat de sobreescriure el fitxer actual amb només una part d'ell, el nom del fitxer actual no és el predeterminat en aquest mode.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Desa fitxer:

en: Write Selection to File
ca: Escriu la sel·lecció a un fitxer

en: Write file in DOS format
ca: Escriu el fitxer en format DOS

en: Write file in Mac format
ca: Escriu el fitxer en format Mac

en: Write file out in DOS format
ca: Escriu el fitxer en format DOS

en: Write file out in Mac format
ca: Escriu el fitxer en format Mac

en: Write the current file to disk
ca: Escriu el fitxer actual al disc

en: WriteOut
ca: Desa

en: Writing file in DOS format
ca: S'està escrivint el fitxer en format DOS

en: Writing file in Mac format
ca: S'està escrivint el fitxer en format Mac

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
ca[0]: %d línia escrita
ca[1]: %d línies escrites

en: XOFF ignored, mumble mumble.
ca: XOFF ignorat, blah, blah.

en: XON ignored, mumble mumble.
ca: XON ignorat, blah, blah.

en: Yes
ca: Sí

en: Yy
ca: Ss

en: and anyone else we forgot...
ca: i per qualsevol dels qui ens hem oblidat esmentar...

en: argument %s has unterminated "
ca: l'argument %s té una «"» no terminada

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
ca: no s'ha reconegut el color %s.
    Els colors vàlids són «green», «red», «blue», 
    «white», «yellow», «cyan», «magenta» i 
    «black», amb el prefix opcional «bright».

en: command %s not understood
ca: ordre %s no reconeguda

en: disabled
ca: inhabilitat

en: enable/disable
ca: habilita/inhabilita

en: enabled
ca: habilitat

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
ca: línia %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), car %lu/%ld(%d%%)

en: nano is out of memory!
ca: nano s'ha quedat sense memòria!

en: option %s requires an argument
ca: l'opció %s requereix un argument

en: regex strings must begin and end with a " character
ca: les cadenes de regex han de començar i acabar amb un caràcter "

en: requested fill size %d invalid
ca: la mida de plenat %d no és vàlida

en: requested tab size %d invalid
ca: la mida de tabulador %d no és vàlida

en: version
ca: versió
