nano 1.1.99pre3 - en to fi translation catalogue (312 entries)

en: 
     Compiled options:
fi: 
     Mukaan käännetyt valitsimet:

en: 
    Buffer written to %s
fi: 
    Teksti kirjoitettu tiedostoon "%s"

en: 
    No %s written (too many backup files?)
fi: 
    Tiedostoa %s ei saatu kirjoitettua (liikaa varmuuskopioita?)

en: 
    Press return to continue starting nano
fi: 
    Paina enteriä jatkaaksesi Nanon käynnistämistä

en:    DIR: ...
fi:    HAKEMISTO: ...

en:   File: ...
fi:   Tiedosto: ...

en:  (to replace)
fi:  (korvattava)

en:  DIR:
fi:  HAKEMISTO:

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
fi:  Sähköposti: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
fi:  GNU Nano, versio %s (käännetty %s, %s)

en:  Modified
fi:  Muokattu

en:  View
fi:  Näkymä

en:  [Backup]
fi:  [Varmuuskopio]

en:  [Backwards]
fi:  [Taaksepäin]

en:  [Case Sensitive]
fi:  [Kirj. koko]

en:  [DOS Format]
fi:  [DOS-muoto]

en:  [Mac Format]
fi:  [Mac-muoto]

en:  [Regexp]
fi:  [Säännöke]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
fi:  Nanon ohje
    
     Nano-editori on suunniteltu vastaamaan toiminnallisuudeltaan ja helppokäyttöisyydeltään UW Pico -editoria. Nanon näyttö koostuu neljästä osasta: ylin rivi näyttää ohjelman versionumeron, nykyisen tiedoston nimen sekä sen, onko tiedostoa muutettu. Seuraavana on pääikkuna, jossa näkyy muokattava tiedosto. Tilarivi on kolmas rivi alhaalta lukien ja näyttää tärkeät viestit. Alimmilla kahdella rivillä on näkyvissä useimmin tarvitut pikanäppäimet.
    
     Näppäinohjeissa control-näppäimen komentoja merkitään "hatulla" (^) ja escape-näppäinkomentoja merkitään M-merkillä (M). Niitä voi käyttää näppäimistöstä riippuen joko esc-, alt- tai meta-näppäimellä. Seuraavia näppäinkomentoja voi käyttää editorin pääikkunassa. Lisänäppäimet ovat sulkeissa:

en: "%s" is a directory
fi: "%s" on hakemisto

en: "%s" not found
fi: Ei löytynyt: "%s"

en: "%s..." not found
fi: "%s..." ei löytynyt

en: "start=" requires a corresponding "end="
fi: "start=" vaatii vastaavan "end=":n

en: (ignored, for Pico compatibility)
fi: (eivät vaikuta Nanoon; Pico käyttäisi)

en: (more)
fi: (jatkuu)

en: +LINE
fi: +RIVI

en: --fill=[#cols]
fi: --fill=[sarake]

en: --operatingdir=[dir]
fi: --operatingdir=[hak]

en: --quotestr=[str]
fi: --quotestr=[jono]

en: --speller=[prog]
fi: --speller=[ohjelma]

en: --syntax [str]
fi: --syntax [jono]

en: --tabsize=[num]
fi: --tabsize=[luku]

en: -Q [str]
fi: -Q [jono]

en: -T [num]
fi: -T [luku]

en: -Y [str]
fi: -Y [jono]

en: -o [dir]
fi: -o [hak]

en: -r [#cols]
fi: -r [sarake]

en: -s [prog]
fi: -s [ohjelma]

en: Aa
fi: aA

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: All
fi: Kaikki

en: Append
fi: Lisää loppuun

en: Append Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston loppuun

en: Append to the current file
fi: Lisää levyllä olevan tiedoston loppuun

en: Auto indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Auto save on exit, don't prompt
fi: Tallenna tiedosto kysymättä poistuttaessa

en: Auto wrap
fi: Automaattinen rivitys

en: Automatically indent new lines
fi: Sisennä uudet rivit automaattisesti

en: Back
fi: Takaisin

en: Back up original file when saving
fi: Tee varmuuskopio alkuperäisestä tiedostosta talletettaessa

en: Backing up file
fi: Varmuuskopiointi

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Backup File
fi: Varmuuskopio

en: Backup existing files on save
fi: Tee varmuuskopio tiedostoista talletettaessa

en: Bad quote string %s: %s
fi: Lainausmerkintä %s ei kelpaa: %s

en: Bad regex "%s": %s
fi: Säännöllinen lauseke "%s" ei kelpaa: %s

en: Brought to you by:
fi: Tehneet:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
fi: Siirry hakemistoon -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita sen hakemiston nimi, jota haluat selata.
    
     Jos tab-täydennystä ei ole otettu pois käytöstä, niin voit TAB- eli sarkainnäppäintä painamalla (yrittää) täydentää hakemiston nimen automaattisesti.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Siirry hakemistoon -tilassa:

en: Can now UnJustify!
fi: Tasaamisen voi perua nyt.

en: Can't go outside of %s in restricted mode
fi: Ei voi siirtyä pois hakemistosta %s rajoitetussa tilassa

en: Can't insert file from outside of %s
fi: Ei voi lisätä tiedostoa hakemiston %s ulkopuolelta

en: Can't move up a directory
fi: Ei voi siirtyä ylähakemistoon

en: Can't open "%s": %s
fi: Hakemistoa "%s" ei voi avata: %s

en: Can't write outside of %s
fi: Ei voi kirjoittaa hakemiston %s ulkopuolelle

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel the current function
fi: Peru nykyinen toiminto

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Cannot add a color directive without a syntax line
fi: En voi lisätä väriohjetta ilman syntaksiriviä

en: Case Sens
fi: Kirj. koko

en: Close
fi: Sulje

en: Close currently loaded file/Exit from nano
fi: Sulje nykyinen ladattu tiedosto/Poistu Nanosta

en: Color syntax highlighting
fi: Värillinen rakenteen merkintä

en: Come on, be reasonable
fi: Jotakin järkevää, kiitos?

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: Constant cursor position
fi: Näytä kohdistimen sijainti aina

en: Constantly show cursor position
fi: Näytä kohdistimen sijainti jatkuvasti

en: Could not close %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu sulkea: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
fi: Väliaikaista tiedostonnimeä ei voitu luoda: %s

en: Could not create pipe
fi: Ei voitu tehdä putkea

en: Could not fork
fi: Ei voitu tehdä lapsiprosessia

en: Could not get size of pipe buffer
fi: Putken puskurin kokoa ei saatu selville

en: Could not invoke "%s"
fi: Ei voitu suorittaa "%s"

en: Could not open %s for prepend: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata alkuun kirjoittamista varten: %s

en: Could not open %s for writing: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata kirjoittamista varten: %s

en: Could not open file for writing: %s
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoitettavaksi: %s

en: Could not pipe
fi: Ei voitu tehdä putkea

en: Could not read %s for backup: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu lukea varmuuskopioitavaksi: %s

en: Could not reopen %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata uudestaan: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
fi: Varmuuskopion %s käyttö- ja muutosaikaa ei voitu asettaa: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
fi: Omistajaa %d ja ryhmää %d ei voitu asettaa varmuuskopiolle %s: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
fi: Oikeuksia %o ei voitu asettaa tiedostolle %s: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
fi: Oikeuksia %o ei voitu asettaa varmuuskopiolle %s: %s

en: Couldn't write backup: %s
fi: Varmuuskopiota ei voitu kirjoittaa: %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
fi: Luon väärin kirjoitettujen sanojen listaa, ole hyvä ja odota...

en: Cur Pos
fi: Sijainti

en: Cut Text
fi: Leikkaa

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
fi: Leikkaa nykyinen rivi leiketilaan

en: Cut to end
fi: Leikkaa loppuun saakka

en: DOS Format
fi: DOS-muoto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the character to the left of the cursor
fi: Poista kohdistimesta vasemmalle oleva merkki

en: Delete the character under the cursor
fi: Poista kohdistimen kohdalla oleva merkki

en: Direction
fi: Suunta

en: Do regular expression searches
fi: Etsi säännöllisillä lausekkeilla

en: Don't convert files from DOS/Mac format
fi: Älä muunna tiedostoja DOS/Mac-muodosta

en: Don't follow symbolic links, overwrite
fi: Älä seuraa symbolisia linkkejä, vaan korvaa ne tiedostoilla.

en: Don't look at nanorc files
fi: Älä käytä nanorc-tiedostoja

en: Don't show help window
fi: Älä näytä ohjeikkunaa

en: Don't wrap long lines
fi: Älä rivitä pitkiä rivejä

en: Down
fi: Alas

en: Edit a replacement
fi: Muokkaa korvausta

en: Edit the previous search/replace strings
fi: Muokkaa viimeksi haettuja/korvattuja merkkijonoja

en: Enable alternate speller
fi: Käytä annettua oikolukuohjelmaa

en: Enable mouse
fi: Käytä hiirtä

en: Enable multiple file buffers
fi: Mahdollista useiden puskureiden käyttö

en: Enable suspend
fi: Mahdollista keskeyttäminen

en: Enter line number
fi: Kirjoita rivin numero

en: Error in %s on line %d:
fi: Virhe tiedostossa %s rivillä %d:

en: Error invoking "sort -f"
fi: Virhe komennon "sort -f" aikana

en: Error invoking "spell"
fi: Virhe komennon "spell" aikana

en: Error invoking "uniq"
fi: Virhe komennon "uniq" aikana

en: Errors found in .nanorc file
fi: Tiedostossa .nanorc oli virheitä

en: Execute Command
fi: Suorita komento

en: Execute external command
fi: Suorita ulkoinen komento

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit from nano
fi: Poistu Nanosta

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
fi: Suorita komento -komennon käyttöohje
    
     Tämän valikon kautta voit ajaa komentotulkissa komennon ja liittää sen tulosteet nykyiseen puskuriin (tai monen puskurin tilassa uuteen puskuriin).
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Suorita komento -tilassa:

en: File "%s" is a device file
fi: "%s" on laitetiedosto

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
fi: Tiedostoselaimen käyttöohje
    
     Tiedostoselaimella voit visuaalisesti selata hakemistorakennetta ja valita siitä tiedoston luettavaksi tai kirjoitettavaksi. Voit selata tiedostoja nuolinäppäimillä ja Page Up- ja Page Down -näppäimillä. Kun olet löytänyt oikean tiedoston, valitse se painamalla S tai Enter; samoilla näppäimillä voit myös siirtyä alihakemistoon. Pääset hakemistorakenteessa ylöspäin yhden tason, kun valitset tiedostolistan yläpäästä hakemiston, jonka nimi on "..".
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä tiedostoselaimessa:

en: File Name to Append to
fi: Minkä tiedoston loppuun

en: File Name to Prepend to
fi: Minkä tiedoston alkuun

en: File Name to Write
fi: Kirjoitettava tiedosto

en: File exists, OVERWRITE ?
fi: Tiedosto olemassa, korvataanko?

en: File to insert [from %s]
fi: Lisättävä tiedosto [hakemistosta %s]

en: File to insert [from ./]
fi: Lisättävä tiedosto [hakemistosta ./]

en: File to insert into new buffer [from %s]
fi: Uuteen puskuriin lisättävä tiedosto [hakemistosta %s]

en: File to insert into new buffer [from ./]
fi: Uuteen puskuriin lisättävä tiedosto [hakemistosta ./]

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Find Other Bracket
fi: Etsi toinen sulje

en: Find other bracket
fi: Etsi toinen suljemerkki

en: Finished checking spelling
fi: Oikoluku on valmis

en: First Line
fi: 1. rivi

en: For ncurses:
fi: Ncursesista:

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Get Help
fi: Ohjeita

en: Go To Dir
fi: Siirry hakemistoon

en: Go To Line
fi: Rivinumero

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
fi: Etsi rivinumero -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita haluamasi rivin numero ja paina enter. Jos tiedostossa on antamaasi lukua pienempi määrä rivejä, näyttö siirtyy viimeiselle riville.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Etsi rivinumero -tilassa:

en: Go to a specific line number
fi: Siirry tietylle riville

en: Go to directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Go to file browser
fi: Siirry tiedostoselaimeen

en: Go to the first line of the file
fi: Siirry tiedoston ensimmäiselle riville

en: Go to the last line of the file
fi: Siirry tiedoston viimeiselle riville

en: Goto Cancelled
fi: Siirtyminen peruttu

en: Goto Directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Help mode
fi: Ohjetila

en: History
fi: Historia

en: I can't find my home directory!  Wah!
fi: En löydä kotihakemistoani! Väää!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
fi: Lue tiedosto -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita tiedoston nimi. Nano lisää tiedoston valittuun puskuriin kohdistimen kohdalle.
    
     Jos olet kääntänyt Nanon tukemaan useaa samanaikaista tiedostopuskuria, niin voit ottaa samanaikaiset puskurit käyttöön komentorivivalitsimella -F tai --multibuffer, Meta-F-näppäinkomennolla tai nanorc-tiedostolla. Tällöin Nano ei lisääkään tiedostoa valittuun puskuriin vaan lataa sen erilliseen puskuriin. (Tiedostopuskureita voit vaihtaa näppäinkomennoilla Meta-< ja Meta->.)
    
     Jos haluat monen puskurin tilassa tyhjän puskurin, niin älä kirjoita tiedoston nimeä vaan paina suoraan Enter. Voit myös kirjoittaa jonkin sellaisen tiedoston nimen, jota ei ennestään ole olemassa.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Lue tiedosto -tilassa:

en: Insert a carriage return at the cursor position
fi: Lisää rivinvaihto kohdistimen kohdalle

en: Insert a tab character
fi: Lisää sarkainmerkki

en: Insert another file into the current one
fi: Lisää toinen tiedosto nykyiseen tiedostoon

en: Invalid regex "%s"
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke "%s"

en: Invoke the help menu
fi: Avaa ohjevalikko

en: Invoke the spell checker, if available
fi: Käynnistä oikoluin (jos saatavilla)

en: Justify
fi: Tasaa

en: Justify the current paragraph
fi: Tasaa nykyinen kappale

en: Key illegal in VIEW mode
fi: Virheellinen näppäin katselutilassa

en: Key illegal in non-multibuffer mode
fi: Virheellinen näppäin yhden puskurin tilassa

en: Last Line
fi: Viim. rivi

en: Let ^K cut from cursor to end of line
fi: ^K leikkaa rivin loppuun saakka

en: Log & read search/replace string history
fi: Muista viimeksi etsityt/korvatut merkkijonot

en: Mac Format
fi: Mac-muoto

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
fi: Muuta, huomioiko etsintä tai korvaus kirjainkokoa (a/A)

en: Mark Set
fi: Merkintä alkoi

en: Mark Text
fi: Merkitse tekstiä

en: Mark UNset
fi: Merkintä loppui

en: Mark text at the current cursor location
fi: Merkitse kohdistimen kohdalla oleva teksti

en: Missing color name
fi: Puuttuva värin nimi

en: Missing syntax name
fi: Puuttuva syntaksin nimi

en: Mouse support
fi: Hiirituki

en: Move back one character
fi: Siirry yksi merkki taaksepäin

en: Move backward one word
fi: Siirry yksi sana taaksepäin

en: Move down one line
fi: Siirry yksi rivi alaspäin

en: Move forward one character
fi: Siirry yksi merkki eteenpäin

en: Move forward one word
fi: Siirry yksi sana eteenpäin

en: Move to the beginning of the current line
fi: Siirry nykyisen rivin alkuun

en: Move to the end of the current line
fi: Siirry nykyisen rivin loppuun

en: Move to the next screen
fi: Siirry seuraavaan ruutuun

en: Move to the previous screen
fi: Siirry edelliseen ruutuun

en: Move up one line
fi: Siirry yksi rivi ylöspäin

en: Multiple file buffers
fi: Useat puskurit

en: New Buffer
fi: Uusi teksti

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: Next File
fi: Seuraava tiedosto

en: Next Page
fi: Seur. sivu

en: Next Word
fi: Seuraava sana

en: Nn
fi: EeNn

en: No
fi: Ei

en: No Replace
fi: Älä korvaa

en: No conversion from DOS/Mac format
fi: Ei muunnosta DOS/Mac-muodosta

en: No matching bracket
fi: Ei vastaavaa suljetta

en: No more open files
fi: Ei muita avoimia tiedostoja

en: Not a bracket
fi: Ei ole suljemerkki

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
fi: NumLock-ongelma: Numeronäppäimistö toimii väärin, kun NumLock ei ole päällä.

en: Open next loaded file
fi: Avaa seuraava ladattu tiedosto

en: Open previously loaded file
fi: Avaa viimeksi ladattu tiedosto

en: Option		Long option		Meaning
fi: Valitsin	Pitkä valitsin		Merkitys

en: Option		Meaning
fi: Valitsin	Merkitys

en: Prepend
fi: Lisää alkuun

en: Prepend Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston alkuun

en: Prepend to the current file
fi: Lisää levyllä olevan tiedoston alkuun

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
fi: Salli XON (^Q)- ja XOFF (^S) -näppäimet

en: Prev Page
fi: Ed. sivu

en: Prev Word
fi: Edellinen sana

en: Previous File
fi: Edellinen tiedosto

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: Quoting string, default "> "
fi: Lainauksen merkintä, oletusarvo "> "

en: Read %d line | Read %d lines
fi[0]: %d rivi luettu
fi[1]: %d riviä luettu

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
fi[0]: %d rivi luettu (Muunnettu DOS-muodosta)
fi[1]: %d riviä luettu (Muunnettu DOS-muodosta)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
fi[0]: %d rivi luettu (Muunnettu Mac-muodosta)
fi[1]: %d riviä luettu (Muunnettu Mac-muodosta)

en: Read File
fi: Lue tied.

en: Reading File
fi: Lukee tiedostoa

en: Received SIGHUP or SIGTERM
fi: Vastaanotettiin SIGHUP tai SIGTERM

en: Refresh
fi: Piirrä uudelleen

en: Refresh (redraw) the current screen
fi: Piirrä ruutu uudestaan

en: Refusing 0 length regex match
fi: En hyväksy 0-pituista säännöllisen lausekkeen osumaa

en: Regexp
fi: Säännöke

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace Cancelled
fi: Korvaus peruttu

en: Replace failed: unknown subexpression!
fi: Korvaus epäonnistui: tuntematon alilauseke!

en: Replace text within the editor
fi: Etsi ja korvaa tekstiä

en: Replace this instance?
fi: Korvataanko tämä kohta?

en: Replace with
fi: Korvaa merkkijonolla

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
fi[0]: %d kohta korvautui
fi[1]: %d kohtaa korvautui

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
fi: Tallenna muutettu teksti (Muutokset häviävät, jos vastaat "ei") ?

en: Search
fi: Etsi

en: Search Cancelled
fi: Etsintä peruttu

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
fi: Etsi-komennon käyttöohje
    
     Kirjoita sanat tai merkit, joita haluat etsiä, ja paina enter. Jos antamasi teksti löytyy, näyttö siirtyy lähimpään paikkaan, josta teksti löytyi.
    
     Edellinen hakuteksti näkyy hakasuluissa Etsi:-kehoitteen jälkeen. Jos painat vain enteriä antamatta mitään uutta tekstiä, Nano hakee edellistä hakutekstiä uudestaan.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Etsi-tilassa:

en: Search Wrapped
fi: Etsintä jatkuu

en: Search backwards
fi: Etsi taaksepäin

en: Search for text within the editor
fi: Etsi tekstiä

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
fi: Rivitä annettua pidemmät rivit

en: Set operating directory
fi: Aseta toimintahakemisto

en: Set width of a tab to num
fi: Aseta sarkaimen leveys

en: Show the position of the cursor
fi: Näytä kohdistimen sijainti

en: Show this message
fi: Näytä tämä ohje

en: Smooth scrolling
fi: Pehmeä vieritys

en: Sorry, support for this function has been disabled
fi: Tämä ominaisuus ei ikävä kyllä ole käytössä

en: Space
fi: Väli

en: Special thanks to:
fi: Erikoiskiitokset:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
fi: Oikolue-komennon käyttöohje
    
     Oikoluin tarkistaa koko nykyisen tiedoston oikeinkirjoituksen. Kun se kohtaa sanan, jota se ei tunne, niin se korostaa sanan, ja voit kirjoittaa sen tilalle oikean muodon. Tämän jälkeen oikoluin kysyy, haluatko korvata nykyisestä tiedostosta kaikki muutkin samalla tavalla väärin kirjoitetut sanat.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Oikolue-tilassa:

en: Spell checking failed: %s
fi: Oikoluku epäonnistui: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
fi: Oikoluku epäonnistui: väliaikaistiedostoa ei voitu kirjoittaa

en: Start at line number LINE
fi: Siirry riville RIVI

en: Suspend
fi: Keskeytysnäppäin

en: Switched to %s
fi: Vaihdoin tiedostoon %s

en: Syntax definition to use
fi: Käytettävä syntaksimääritys

en: Tab
fi: Sarkain

en: Tab size is too small for nano...
fi: Sarkaimen leveys on liian pieni Nanolle...

en: Thank you for using nano!
fi: Kiitos Nanon käyttämisestä!

en: The Free Software Foundation
fi: Free Software Foundation

en: The nano text editor
fi: Nano-editori

en: This is the only occurrence
fi: Tämä on ainoa esiintymä

en: To Files
fi: Tiedostoselain

en: To Spell
fi: Oikolue

en: Toggle insert into new buffer
fi: Vaihda lisätäänkö tiedosto samaan vai uuteen puskuriin

en: UnCut Txt
fi: Liitä

en: UnJustify
fi: Epätasaa

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
fi: Ei voi avata tiedostoa ~/.nano_history: %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
fi: Ei voi avata tiedostoa ~/.nanorc: %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
fi: Ei voi kirjoittaa tiedostoa ~/.nano_history: %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
fi: Liitä rivi leiketilasta nykyiselle riville

en: Unjustify after a justify
fi: Poista tasaus tasauksen jälkeen

en: Up
fi: Ylös

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
fi: Käyttö: nano [+RIVI] [GNU pitkät valitsimet] [valitsimet] [tiedosto]

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
fi: Käyttö: nano [+RIVI] [valitsimet] [tiedosto]

en: Use "fg" to return to nano
fi: Palaa Nanoon komennolla "fg"

en: Use alternate keypad routines
fi: Käytä vaihtoehtoisia näppäimistörutiineja

en: Use regular expressions
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita

en: View (read only) mode
fi: Katselutila (vain luku)

en: Where Is
fi: Etsi

en: Window size is too small for nano...
fi: Ikkuna on liian pieni Nanolle...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
fi: Kirjoita tiedosto -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita, minkä nimiseksi haluat tallentaa nykyisen tiedoston, ja paina sitten Enter.
    
     Jos olet valinnut tekstiä komennolla Ctrl-^, niin Nano kysyykin, mihin tiedostoon haluat tallentaa valitsemasi osan. Jotta et vahingossa tallentaisi pelkkää pätkää koko alkuperäisen tiedoston tilalle, Nano ei tässä tapauksessa ehdota tiedoston nimeä valmiiksi.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Kirjoita tiedosto -tilassa:

en: Write Selection to File
fi: Kirjoita valinta tiedostoon

en: Write file in DOS format
fi: Kirjoita tiedosto DOS-muodossa

en: Write file in Mac format
fi: Kirjoita tiedosto Mac-muodossa

en: Write file out in DOS format
fi: Kirjoita tiedosto DOS-muodossa

en: Write file out in Mac format
fi: Kirjoita tiedosto Mac-muodossa

en: Write the current file to disk
fi: Kirjoita nykyinen tiedosto levylle

en: WriteOut
fi: Kirjoita

en: Writing file in DOS format
fi: Tiedoston kirjoitus DOS-muodossa

en: Writing file in Mac format
fi: Tiedoston kirjoitus Mac-muodossa

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
fi[0]: %d rivi kirjoitettu
fi[1]: %d riviä kirjoitettu

en: XOFF ignored, mumble mumble.
fi: XOFF:ia ei käytetä, mutinaa

en: XON ignored, mumble mumble.
fi: XON:ia ei käytetä, mutinaa

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yy
fi: KkYy

en: and anyone else we forgot...
fi: ja kaikille muille, jotka unohdimme...

en: argument %s has unterminated "
fi: parametri %s sisältää parittoman "-merkin

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
fi: tuntematon väri %s.
    Nano tuntee värit "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" ja
    "black", ja alussa voi olla "bright".

en: command %s not understood
fi: tuntematon komento %s

en: disabled
fi: ei käytössä

en: enable/disable
fi: päälle/pois

en: enabled
fi: käytössä

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
fi: rivi %ld/%ld (%d%%), sarake %lu/%lu (%d%%), merkki %lu/%ld (%d%%)

en: nano is out of memory!
fi: Nanolta loppui muisti!

en: option %s requires an argument
fi: valitsin %s vaatii argumentin

en: regex strings must begin and end with a " character
fi: säännöllisten lausekkeiden on alettava ja loputtava "-merkillä

en: requested fill size %d invalid
fi: haluttu rivinpituus %d ei kelpaa

en: requested tab size %d invalid
fi: haluttu sarkaimen koko %d ei kelpaa

en: version
fi: versio
