nano 1.2.2 - en to ro translation catalogue (297 entries)

en: 
     Compiled options:
ro: 
     Opţiuni compilare:

en: 
    Buffer written to %s
ro: 
    Buffer scris în %s

en: 
    No %s written (too many backup files?)
ro: 
    Nici un %s scris (prea multe fişiere copii de siguranţă <backup>?)

en: 
    Press return to continue starting nano
ro: 
    Apăsaţi Enter pentru a continua lansarea nano

en:   File: ...
ro:   Fişier: ...

en:  (to replace)
ro:  (de înlocuit)

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
ro:  GNU nano versiunea %s (compilat %s, %s)

en:  Modified
ro:  Modificat

en:  View
ro:  Vedere

en:  [Backup]
ro:  [Copie de siguranţă (backup)]

en:  [Backwards]
ro:  [Înapoi]

en:  [DOS Format]
ro:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
ro:  [Format Mac]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ro:  text ajutor pentru nano
    
     Editotul nano este proiectat sa emuleze funţionalitatea şi uşurinţa de folosire a editorului de texte UW Pico.  Există patru secţiuni principale ale editorului: Linia de sus arată versiunea programului, numele fişierului curent ce este editat şi dacă fişierul a fost sau nu modificat.  Următoarea secţiune principală este fereastra de editare ce arată fişierul ce este editat.  Linia de stare este a treia linie de jos şi arată mesaje importante.  Ultimele două linii arată cele mai frecvente scurtături folosite în editor.
    
     Notaţia pentru scurtături este după cum urmează: secvenţe Control-tastă sunt notate cu un simbol (^) şi sunt introduse cu tasta Control (Ctrl). Secvenţele Escape-tastă sunt notate cu sombolul Meta (M) şi pot fi introduse folosind oricare din tastele Esc, Alt sau Meta, în funcţie de setarea tastaturii d-voastră.  Următoarele combinaţii de taste sunt disponibile în fereastra de editare principală.  Tastele alternative sunt arătate în paranteze:

en: "%s" is a directory
ro: "%s" este un director

en: "%s" not found
ro: "%s" nu a fost găsit

en: "%s..." not found
ro: "%s..." nu a fost găsit

en: "start=" requires a corresponding "end="
ro: "start=" necesită un "end=" corespunzător

en: (ignored, for Pico compatibility)
ro: (ignorat, pentru compatibilitate cu Pico)

en: (more)
ro: (suplimentar)

en: +LINE
ro: +LINIE

en: --fill=[#cols]
ro: --fill=[#coloane]

en: --quotestr=[str]
ro: --quotestr=[şir]

en: --syntax [str]
ro: --syntax [şir]

en: -Q [str]
ro: -Q [sir]

en: -Y [str]
ro: -Y [şir]

en: -r [#cols]
ro: -r [#coloane]

en: Aborted
ro: Renunţat

en: All
ro: Tot

en: Append
ro: Adaugă

en: Append Selection to File
ro: Adaugă Selecţie la fişier

en: Append to the current file
ro: Adaugă la fişierul curent

en: Auto indent
ro: Auto paragraf

en: Auto save on exit, don't prompt
ro: Salvează automat la ieşire, nu întreba

en: Auto wrap
ro: Trecere automată (wrap) la linie nouă

en: Automatically indent new lines
ro: Indent-ează automatic liniile noi

en: Back
ro: Înapoi

en: Back up original file when saving
ro: Crează copie de siguranţă (backup) pentru fişierul original la salvare

en: Backing up file
ro: Scriu copie de siguranţă (backup) pentru fişier

en: Backspace
ro: Şterge înapoi (backspace)

en: Backup File
ro: Fişier copie de siguranţă (backup)

en: Backup existing files on save
ro: Crează copii de siguranţă (backup) la salvare

en: Bad quote string %s: %s
ro: Şir greşit pentru ghilimele %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
ro: Regex incorect "%s": %s

en: Brought to you by:
ro: Adus pentru d-voastră de:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ro: Text de ajutor pentru "Navigator Du-te la Directorul"
    
     Introduceţi numele directorului pe care aţi dori să-l navigaţi.
    
     Dacă completarea cu tab nu a fost deactivată, puteţi folosi tasta TAB pentru a încerca să completaţi automat numele directorului.
    
     Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în modul "Navigator Du-te la Directorul":

en: Can now UnJustify!
ro: Nu pot De-Alinia!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
ro: Nu pot merge în afara %s în modul restricţionat

en: Can't insert file from outside of %s
ro: Nu pot insera fişier din afara lui %s

en: Can't move up a directory
ro: Nu pot schimba în sus un director

en: Can't open "%s": %s
ro: Nu pot deschide "%s": %s

en: Can't write outside of %s
ro: Nu pot scrie în afară de %s

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel the current function
ro: Anulează funcţia curentă

en: Cancelled
ro: Am renunţat

en: Cannot add a color directive without a syntax line
ro: Nu pot adăuga o directivă de culoare fără o linie de sintaxă

en: Case Sens
ro: Cu majuscule semnificative

en: Close
ro: Închide

en: Close currently loaded file/Exit from nano
ro: Închide fişierul încărcat curent/Ieşi din nano

en: Color syntax highlighting
ro: Evidenţiere sintaxă color

en: Come on, be reasonable
ro: Haideţi, fiţi rezonabil

en: Command to execute
ro: Comandă de executat

en: Constant cursor position
ro: Poziţie cursor neschimbată

en: Constantly show cursor position
ro: Arată continuu poziţia cursorului

en: Could not close %s: %s
ro: Nu am putut închide %s: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
ro: Nu am putut crea un fişier temporar: %s

en: Could not create pipe
ro: Nu am putut crea pipe

en: Could not fork
ro: Nu am putut fork

en: Could not get size of pipe buffer
ro: Nu am putut obţine dimensiune buffer pentru pipe

en: Could not invoke "%s"
ro: Nu am putut invoca "%s"

en: Could not open %s for prepend: %s
ro: Nu am putut deschide %s pentru a pre-adăuga: %s

en: Could not open %s for writing: %s
ro: Nu am putut deschide %s pentru scriere: %s

en: Could not open file for writing: %s
ro: Nu pot deschide fişier pentru scriere: %s

en: Could not pipe
ro: Nu am putut pipe

en: Could not read %s for backup: %s
ro: Nu pot citi %s pentru copie de siguranţă (backup): %s

en: Could not reopen %s: %s
ro: Nu am putut redeschide %s: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
ro: Nu pot seta timpul de acces/modificare la copierea de siguranţă %s: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
ro: Nu pot seta proprietarul %d/group %d la copierea de siguranţă %s: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
ro: Nu am putut seta permisiunile %o pe %s: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
ro: Nu pot seta permisiunile %o la copierea de siguranţă (backup) %s: %s

en: Couldn't write backup: %s
ro: Nu pot scrie copie de siguranţă (backup): %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
ro: Creez listă cuvinte ortografiate greşit, vă rog aşteptaţi...

en: Cur Pos
ro: Poz. Crt.

en: Cut Text
ro: Taie text

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
ro: Taie linia curentă şi păstrează-o în cutbuffer

en: Cut to end
ro: Taie până la sfârşit

en: DOS Format
ro: Format DOS

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete the character to the left of the cursor
ro: Şterge caracterul de la stânga cursorului

en: Delete the character under the cursor
ro: Şterge caracterul de sub cursor

en: Direction
ro: Direcţie

en: Do regular expression searches
ro: Execută căutări cu expresii regulare

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ro: Nu converti fişierele din formatul DOS/Mac

en: Don't follow symbolic links, overwrite
ro: Nu urma link-urile simbolice, scrie peste

en: Don't look at nanorc files
ro: Nu te uita la fişierele nanorc

en: Don't show help window
ro: Nu arăta fereastra de ajutor

en: Don't wrap long lines
ro: Nu sparge (wrap) liniile lungi

en: Down
ro: Jos

en: Edit a replacement
ro: Editează o înlocuire

en: Edit the previous search/replace strings
ro: Editează şirurile precedente de căutare/înlocuire

en: Enable alternate speller
ro: Permite corector ortografic alternativ

en: Enable mouse
ro: Permite maus

en: Enable multiple file buffers
ro: Activează buffere fişier multiple

en: Enable suspend
ro: Permite suspendarea

en: End
ro: Sfârşit

en: Enter line number
ro: Introduceţi numărul liniei

en: Error in %s on line %d:
ro: Eroare în %s pe linia %d:

en: Error invoking "sort -f"
ro: Eroare invocare "sort -f"

en: Error invoking "spell"
ro: Eroare invocare "spell"

en: Error invoking "uniq"
ro: Eroare invocare "uniq"

en: Errors found in .nanorc file
ro: Erori găsite în fişierul .nanorc

en: Execute Command
ro: Execută comandă

en: Execute external command
ro: Execută comandă externă

en: Exit
ro: Termină

en: Exit from nano
ro: Ieşire din nano

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
ro: Text de ajutor "Comandă externă"
    
     Acest meniu vă permite să inseraţi ieşirea unei comenzi executate de shell în buffer-ul curent (sau într-un nou buffer în modul multibuffer).
    
     Următoarele taste sunt disponibile în acest mod:

en: File "%s" is a device file
ro: Fişierul "%s" este un fişier dispozitiv (device)

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ro: Textul de ajutor pentru "Navigator fişiere"
    
     Navigatorul de fişiere este folosit pentru a naviga vizual structura de directoare şi a selecta un fişier pentru citire sau scriere.  Puteţi folosi tastele cu săgeţi sau Page Up/Down pentru a naviga prin fişiere, şi S sau Enter pentru a alege fişierul selectat sau a intra într-un director selectat. Pentru a vă muta în sus un nivel, selectaţi directorul numit ".." din capătul de sus a listei de fişiere.
    
     Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în "Navigator fişiere":

en: File Name to Append to
ro: Nume de adăugat la

en: File Name to Prepend to
ro: Nume de pre-adăugat la

en: File Name to Write
ro: Nume de scris

en: File exists, OVERWRITE ?
ro: Fişierul există, SUPRASCRIE ?

en: File to insert [from %s]
ro: Fişier de inserat [din %s]

en: File to insert [from ./]
ro: Fişier de inserat [din ./]

en: File to insert into new buffer [from %s]
ro: Fişier de inserat în buffer nou [din %s]

en: File to insert into new buffer [from ./]
ro: Fişier de inserat în buffer nou [din ./]

en: File:
ro: Fişier:

en: Find Other Bracket
ro: Găseşte cealaltă paranteză

en: Find other bracket
ro: Găseşte cealaltă paranteză

en: Finished checking spelling
ro: Am terminat verificarea ortografiei

en: First Line
ro: Prima linie

en: For ncurses:
ro: Pentru ncurses:

en: Forward
ro: Înainte

en: Get Help
ro: Cere ajutor

en: Go To Dir
ro: Du-te la Director

en: Go To Line
ro: Du-te la linia

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ro: Textul de ajutor pentru "Du-te la linia"
    
     Introduceţi numărul liniei unde doriţi să mergeţi şi apăsaţi Enter. Dacă există mai puţine linii de text decât numărul introdus veţi ajunge la ultima linie a fişierului.
    
     Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în modul "Du-te la linia"

en: Go to a specific line number
ro: Du-te la o anumită linie

en: Go to directory
ro: Du-te la director

en: Go to file browser
ro: Du-te la navigatorul de fişiere

en: Go to the first line of the file
ro: Du-te la prima linie din fişier

en: Go to the last line of the file
ro: Du-te la ultima linie din fişier

en: Goto Cancelled
ro: Mergi la Terminat

en: Goto Directory
ro: Mergi la Director

en: Help mode
ro: Mod Ajutor

en: History
ro: Istorie

en: Home
ro: Acasă

en: I can't find my home directory!  Wah!
ro: Nu pot găsi directorul meu home!  Uău!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ro: Textul de ajutor pentru "Inserează fişier"
    
     Tastaţi numele unui fişier de introdus în buffer-ul pentru fişierul curent la poziţia curentă a cursorului.
    
      Dacă aţi compilat nano cu suport pentru multiple buffere şi aţi activat acestă opţiune cu indicatorii de linie de comandă -F sau --multibuffer, comutatorul Meta-F, sau un fişier nanorc, inserând un fişier va face ca acesta să fie încărcat într-un alt buffer (folosiţi Meta-< şi > pentru a comuta între buffere).
    
    Dacă aveţi nevoie de un alt buffer liber, nu introduceţi nici un nume sau introduceţi un nume de fişier ce nu există şi apăsaţi Enter.
    
     Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în modul "Inserează fişier"

en: Insert a carriage return at the cursor position
ro: Inserează un caracter "carriage return" la poziţia curentă a cursorului

en: Insert a tab character
ro: Inserează un caracter tab

en: Insert another file into the current one
ro: Inserează alt fişier în fişierul curent

en: Invalid regex "%s"
ro: Regex invalid "%s"

en: Invoke the help menu
ro: Invocă meniul de ajutor

en: Invoke the spell checker, if available
ro: Invocă corectorul ortografic, dacă e disponibil

en: Justify
ro: Aliniază

en: Justify the current paragraph
ro: Aliniază paragraful curent

en: Key illegal in VIEW mode
ro: Tastă ilegală în modul VIZUALIZARE

en: Key illegal in non-multibuffer mode
ro: Tastă ilegală în modul non-multibuffer

en: Last Line
ro: Ultima linie

en: Let ^K cut from cursor to end of line
ro: Permite ^K să taie de la cursor la sfârşitul liniei

en: Log & read search/replace string history
ro: Scrie în jurnal şi citeşte istoria şirurilor de căutare/înlocuire

en: Mac Format
ro: Format Mac

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
ro: Execută căutarea curentă sau schimbă indiferent de mărimea literelor

en: Mark Set
ro: Marcaj Setare

en: Mark Text
ro: Marchează text

en: Mark UNset
ro: Marcaj DEsetare

en: Mark text at the current cursor location
ro: Marchează textul la poziţia curentă a cursorului

en: Missing color name
ro: Lipseşte nume culoare

en: Missing syntax name
ro: Lipseşte nume sintaxă

en: Mouse support
ro: Suport maus

en: Move back one character
ro: Du-te înapoi un caracter

en: Move backward one word
ro: Du-te înapoi un cuvânt

en: Move down one line
ro: Coboară o linie

en: Move forward one character
ro: Du-te înainte un caracter

en: Move forward one word
ro: Du-te înainte un cuvânt

en: Move to the beginning of the current line
ro: Du-te la începutul liniei

en: Move to the end of the current line
ro: Du-te la sfârşitul liniei

en: Move to the next screen
ro: Du-te la ecraul următor

en: Move to the previous screen
ro: Du-te la ecranul precedent

en: Move up one line
ro: Urcă o linie

en: Multiple file buffers
ro: Multiple buffere fişiere

en: New Buffer
ro: Buffer nou

en: New File
ro: Fişier nou

en: Next File
ro: Fişier următor

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Next Word
ro: Cuvânt următor

en: No
ro: Nu

en: No Replace
ro: Nici o înlocuire

en: No conversion from DOS/Mac format
ro: Nici o conversie de format DOS/Mac

en: No matching bracket
ro: Nici o paranteză pereche

en: No more open files
ro: Nici un alt fişier deschis

en: Not a bracket
ro: Nu este o paranteză

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
ro: Am detectat problema cu NumLock.  Keypad-ul va funcţiona greşit cu NumLock deactivat

en: Open next loaded file
ro: Deschide următorul fişier încărcat

en: Open previously loaded file
ro: Deschide fişierul încărcat anterior

en: Option		Long option		Meaning
ro: Opţiune		Opţiune lungă		Înţeles

en: Option		Meaning
ro: Opţiune		Înţeles

en: Prepend
ro: Pre-adaugă

en: Prepend Selection to File
ro: Pre-adaugă Selecţie la fişier

en: Prepend to the current file
ro: Pre-adaugă la fişierul curent

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ro: Conservă tastele XON (^Q) şi XOFF (^S)

en: Prev Page
ro: Pagina precedentă

en: Prev Word
ro: Cuvânt precedent

en: Previous File
ro: Fişier precedent

en: Print version information and exit
ro: Afişează informaţii despre versiune şi termină

en: Quoting string, default "> "
ro: Şir citate. implicit "> "

en: Read %d line | Read %d lines
ro[0]: Am citit %d linie
ro[1]: Am citit %d linii

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
ro[0]: Am citit %d linie (convertită din formatul DOS)
ro[1]: Am citit %d linii (convertite din formatul DOS)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
ro[0]: Am citit %d linie (convertită din formatul Mac)
ro[1]: Am citit %d linii (convertite din formatul Mac)

en: Read File
ro: Citeşte fişier

en: Reading File
ro: Citesc Fişier

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ro: Am recepţionat SIGHUP sau SIGTERM

en: Refresh
ro: Împrospătează

en: Refresh (redraw) the current screen
ro: Reîmprospătează zona de ecran curentă

en: Refusing 0 length regex match
ro: Refuz potrivire regex de lungime 0

en: Replace
ro: Înlocuieşte

en: Replace Cancelled
ro: Înlocuire Anulată

en: Replace failed: unknown subexpression!
ro: Înlocuire eşuată: subexpresie necunoscută!

en: Replace text within the editor
ro: Înlocuieşte textul din editor

en: Replace this instance?
ro: Înlocuieşte în acest caz?

en: Replace with
ro: Înlocuieşte cu

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
ro[0]: Am înlocuit în %d loc
ro[1]: Am înlocuit în %d locuri

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
ro: Salvez buffer-ul modificat (RĂSPUNSUL "Nu" VA DISTRUGE SCHIMBĂRILE) ?

en: Search
ro: Caută

en: Search Cancelled
ro: Căutare Anulată

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ro: Text de ajutor pentru comanda "Caută"
    
    Introduceţi cuvântul sau caracterele pe care aţi dori să le căutaţi, apoi apăsaţi Enter.  Dacă există vreo potrivire pentru textul căutat, ecranul va fi actualizat la locaţia cea mai apropiată de locul unde această potrivire a avut loc.
    
    Şirul căutat anterior va fi arătat în paranteze după cuvântul Caută: . Apăsând Enter fără a introduce vreun text va executa căutarea anterioară.
    
    Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în modul "Caută"

en: Search Wrapped
ro: Căutare de la început

en: Search backwards
ro: Caută spre înapoi

en: Search for text within the editor
ro: Caută un anumit text în editor

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
ro: Setează coloane de umplere (sparge/wrap linii la) #coloane

en: Set operating directory
ro: Setează directorul de operare

en: Set width of a tab to num
ro: Selează lungime tab ca num

en: Show the position of the cursor
ro: Arată poziţia cursorului

en: Show this message
ro: Arată acest mesaj

en: Smooth scrolling
ro: Rulare (scrolling) fină

en: Sorry, support for this function has been disabled
ro: Ne pare rău, suportul pentru această funcţie a fost deactivat

en: Space
ro: Spaţiu

en: Special thanks to:
ro: Mulţumiri speciale lui:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
ro: Text de ajutor pentru "Corector ortografic"
    
     Corectorul ortografic verifică ortografierea întregului text din fişierul curent. Când un cuvânt necunoscut este întâlnit, acesta este evidenţiat şi un înlocuitor poate fi introdus/editat.  Corectorul vă va întreba dacă doriţi să înlocuiţi toate apariţiile cu aceeaşi greşeală în fişierul curent.
    
     Următoarele alte funcţii sunt disponibile în modul "Corector ortografic":

en: Spell checking failed: %s
ro: Verificarea ortografiei a eşuat: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
ro: Verificarea ortografiei a eşuat: nu pot scrie un fişier temporar!

en: Start at line number LINE
ro: Începe la linia cu numărul LINIE

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Switched to %s
ro: Am schimbat la %s

en: Syntax definition to use
ro: Definiţie sintaxă de folosit

en: Tab size is too small for nano...
ro: Dimensiune tab prea mică pentr nano...

en: Thank you for using nano!
ro: Vă mulţumim că folosiţi nano!

en: The nano text editor
ro: Editorul de texte nano

en: This is the only occurrence
ro: Aceasta este singura apariţie

en: To Files
ro: În fişiere

en: To Spell
ro: De ortografiat

en: Toggle insert into new buffer
ro: Comută inserare în buffer nou

en: UnCut Txt
ro: Anulează tăiere text

en: UnJustify
ro: De-aliniază

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
ro: Nu pot deschide fişierul ~/.nano_history, %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
ro: Nu pot deschide fişierul ~/.nanorc, %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
ro: Nu pot scrie fişierul ~/.nano_history, %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
ro: Copiază din cutbuffer în linia curentă

en: Unjustify after a justify
ro: De-aliniază după un aliniament

en: Up
ro: Sus

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
ro: Folosire: nano [+LINIE] [opţiune GNU lungă] [opţiune] [fişier]

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
ro: Folosire: nano [+LINIE] [opţiune] [fişier]

en: Use "fg" to return to nano
ro: Folosiţi "fg" pentru a vă întoarce la nano

en: Use alternate keypad routines
ro: Foloseşte rutine tastatură alternative

en: Use regular expressions
ro: Foloseşte expresii regulare (regular expressions)

en: View (read only) mode
ro: Mod vedere (numai citire)

en: Where Is
ro: Unde este

en: Window size is too small for nano...
ro: Dimensiunea ferestrei prea mică pentru nano...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ro: Textul de ajutor pentru "Scrie fişier"
    
     Tastaţi numele sub care doriţi să salvaţi fişierul curent şi apăsaţi Enter pentru a salva fişierul.
    
     Dacă aţi selectat text cu Ctrl-^, veţi fi interpolat să salvaţi numai porţiunea selectată într-un fişier separat.  Pentru a reduce şansa de a suprascrie fişierul curent cu doar o porţiune a sa, numele de fişier curent nu este implicit în acest mod.
    
     Următoarele taste de funcţii sunt disponibile în modul "Scrie fişier"

en: Write Selection to File
ro: Scrie Selecţie în fişier

en: Write file in DOS format
ro: Scrie fişierul în format DOS

en: Write file in Mac format
ro: Scrie fişier în format Mac

en: Write file out in DOS format
ro: Scrie fişierul ieşire în format DOS

en: Write file out in Mac format
ro: Scrie fişierul ieşire în format Mac

en: Write the current file to disk
ro: Scrie fişierul curent pe disc

en: WriteOut
ro: Scrie ieşire

en: Writing file in DOS format
ro: Fişier scris în format DOS

en: Writing file in Mac format
ro: Fişier scris în format Mac

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
ro[0]: Am scris %d linie
ro[1]: Am scris %d linii

en: XOFF ignored, mumble mumble.
ro: XOFF ignorat, murmur, murmur.

en: XON ignored, mumble mumble.
ro: XON ignorat, murmur, murmur.

en: Yes
ro: Da

en: and anyone else we forgot...
ro: şi oricine altcineva a fost uitat...

en: argument %s has unterminated "
ro: argumentul %s are " neterminat

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
ro: culoare %s incorectă.
    Culori valide sunt "green"(verde), "red"(roşu), "blue"(albastru), 
    "white"(alb), "yellow"(galben), "cyan", "magenta"(purpuriu) şi 
    "black"(negru), cu prefixul opţional "bright"(strălucitor).

en: command %s not understood
ro: comanda %s nu a fost înţeleasă

en: disabled
ro: deactivat

en: enable/disable
ro: activează/deactivează

en: enabled
ro: activat

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
ro: linia %ld/%ld (%d%%), coloana %lu/%lu (%d%%), caracterul %lu/%ld (%d%%)

en: nano is out of memory!
ro: nano a epuizat memoria!

en: option %s requires an argument
ro: opţiunea %s necesită un argument

en: regex strings must begin and end with a " character
ro: şir regex trebuie să înceapă şi sfârşească cu un caracter"

en: requested fill size %d invalid
ro: dimensiune umplere cerută %d invalidă

en: requested tab size %d invalid
ro: dimensiune tab cerută %d invalidă

en: version
ro: versiune
