nano 1.2.1 - en to tr translation catalogue (309 entries)

en: 
     Compiled options:
tr: 
     Derleme seçenekleri:

en: 
    Buffer written to %s
tr: 
    Arabellek %s olarak yazıldı

en: 
    No %s written (too many backup files?)
tr: 
    %s yazılmamış (çok fazla yedek dosyası?)

en: 
    Press return to continue starting nano
tr: 
    nano'yu başlatmaya devam etmek için Gir tuşuna basınız

en:    DIR: ...
tr:    DİZİN: ...

en:   File: ...
tr:   Dosya: ...

en:  (to replace)
tr:  (değiştirmek için)

en:  DIR:
tr:  DİZİN:

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
tr: E-Posta: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
tr:  GNU nano sürüm numarası: %s (%s, %s tarihinde derlendi)

en:  Modified
tr:  Değiştirildi

en:  View
tr:  Göster

en:  [Backup]
tr:  [Yedek]

en:  [Backwards]
tr:  [Geriye Doğru]

en:  [Case Sensitive]
tr:  [Büyük / Küçük Harfe Duyarlı]

en:  [DOS Format]
tr:  [DOS Biçimi]

en:  [Mac Format]
tr:  [Mac Biçimi]

en:  [Regexp]
tr:  [Düzenli İfade]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
tr:  nano yardım metni
    
     nano düzenleyicisi, UW Pico metin düenleyicisinin işlevselliğine ve kolay kullanımına öykünmesi için tasarlandı. Düzenleyicide dört ana bölüm bulunmaktadır: En üst satır programın sürümünü, o an düzenlenmekte olan dosyanın adını ve bu dosyanın değiştirilip değiştirilmediğini gösterir. Bir sonraki kısım ana düzenleyici penceresidir ve burada düzenlenmekte olan dosyanın içeriği gösterilir. Üçüncü kısım olan durum çubuğu, önemli mesajların gösterildiği kısımdır. En alttaki iki satır ise, düzenleyici içerisinde en sık kullanılan kısayolları gösterir.
    
     Kısayolların gösterimi ise şöyledir:  Kontrol (Ctrl) tuşu ile başlayan ardışıklıklar düzeltme işarteti (^) ile gösterilmiştir.  Kaçış tuşu (Esc) ardışıklıkları Meta (M) sembolü ile gösterilmiştir ve Esc, Alt ya da Meta tuşları M sembolü için kullanılabilir; bu sizin klavye yapılandırmanıza bağlıdır.  Takip eden tuş birleşimleri düzenleyicinin ana penceresinde kullanılabilir.  Alternatif tuşlar parantez içinde gösterilmişlerdir:

en: "%s" is a directory
tr: "%s" bir dizin

en: "%s" not found
tr: "%s" bulunamadı

en: "%s..." not found
tr: "%s..." bulunamadı

en: "start=" requires a corresponding "end="
tr: "start=", "end="e ihtiyaç duyar.

en: (ignored, for Pico compatibility)
tr: (Pico uyumluluğu için yoksayıldı)

en: (more)
tr: (daha)

en: --operatingdir=[dir]
tr: --operatingdir=[dizin]

en: --quotestr=[str]
tr: --quotestr=[metin]

en: --syntax [str]
tr: --syntax [metin]

en: --tabsize=[num]
tr: --tabsize=[sayı]

en: -Q [str]
tr: -Q [metin]

en: -T [num]
tr: -T [sayı]

en: -Y [str]
tr: -Y [metin]

en: -o [dir]
tr: -o [dizin]

en: Aa
tr: Tt

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: All
tr: Tümü

en: Append
tr: Sonuna Ekle

en: Append Selection to File
tr: Seçimi Dosyanın Sonuna Ekle

en: Append to the current file
tr: Yürürlükteki dosyanın sonuna ekle

en: Auto indent
tr: Otomatik hizala

en: Auto save on exit, don't prompt
tr: Çıkışta sormaksızın otomatik kaydet

en: Auto wrap
tr: Otomatik kaydırma

en: Automatically indent new lines
tr: Yeni satırlarda otomatik paragraf başı yap

en: Back
tr: Geri

en: Back up original file when saving
tr: Kaydederken özgün dosyayı yedekle

en: Backing up file
tr: Dosya yedekleniyor

en: Backspace
tr: Geri tuşu

en: Backup File
tr: Yedek Dosyası

en: Backup existing files on save
tr: Kaydetme anında varolan dosyaların yedeğini al

en: Bad quote string %s: %s
tr: Hatalı alıntı dizgesi %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
tr: "%s" yanlış bir düzenli ifade: %s

en: Brought to you by:
tr: Size sağlayan:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
tr: Tarayıcı Dizine Git Yardım Metni
    
     İçine girmek istediğiniz dizinin adını yazıp Giriş tuşuna basınız.
    
     Eğer isim tamamlama kullanılır durumda ise, klavyenizin Sekme tuşuna basarak dizinlerin isimlerinin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.
    
     Tarayıcı Dizine Git kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Can now UnJustify!
tr: Şmdi yaslamayı geri alabilirsiniz!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
tr: Kısıtlı kipte %s dışına çıkılamıyor

en: Can't insert file from outside of %s
tr: Dosya %s dışından eklenemiyor

en: Can't move up a directory
tr: Bir üst dizine geçilemiyor

en: Can't open "%s": %s
tr: "%s" açılamıyor: %s

en: Can't write outside of %s
tr: %s dışına yazılamıyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel the current function
tr: Yürürlükteki fonksiyonu iptal et

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cannot add a color directive without a syntax line
tr: Sözdizimi satırı olmaksızın renk direktifi eklenemez

en: Case Sens
tr: Harf Duyarlı

en: Close
tr: Kapat

en: Close currently loaded file/Exit from nano
tr: Yüklenmiş olan dosyayı kapat/nano'dan çık

en: Color syntax highlighting
tr: Renkli sözdizimi vurgusu

en: Come on, be reasonable
tr: Hadi ama, mantıklı olun

en: Command to execute
tr: Çalıştırılacak komut

en: Constant cursor position
tr: Sabit imleç pozisyonu

en: Constantly show cursor position
tr: İmleç pozisyonunu daimi göster

en: Could not close %s: %s
tr: %s kapatılamadı: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
tr: Geçici bir dosya adı yaratılamadı: %s

en: Could not create pipe
tr: Boru yaratılamadı

en: Could not fork
tr: Fork işlemi gerçekleştirilemedi

en: Could not get size of pipe buffer
tr: Boru arabelleğinin boyutu alınamıyor

en: Could not invoke "%s"
tr: "%s" çağırılamadı

en: Could not open %s for prepend: %s
tr: %s başına ekleme için açılamıyor: %s

en: Could not open %s for writing: %s
tr: %s yazmak için açılamadı: %s

en: Could not open file for writing: %s
tr: Dosya yazmak için açılamadı: %s

en: Could not pipe
tr: Boru işlemi gerçekleştirilemedi

en: Could not read %s for backup: %s
tr: %s yedekleme için okunamadı: %s

en: Could not reopen %s: %s
tr: %s tekrar açılamadı: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
tr: %s yedeğinin erişim/değiştirme zamanı ayarlanamadı: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
tr: Kullanıcısı %d/grubu %d olarak ayarlanamadı, %s yedek dosyasının: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
tr: %o izinleri %s dosyasına uygulanamadı: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
tr: %o izinleri %s yedeğine uygulanamadı: %s

en: Couldn't write backup: %s
tr: Yedek yazılamadı: %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
tr: Yazım hatası içeren kelimeler listeleniyor, lütfen bekleyiniz

en: Cur Pos
tr: İmleç Pozisyonu

en: Cut Text
tr: Metni Kes

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
tr: Şu anki satırı kes ve kesim arabelleğinde sakla

en: Cut to end
tr: Sonuna kes

en: DOS Format
tr: DOS Biçimi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the character to the left of the cursor
tr: İmlecin solundaki karakteri sil

en: Delete the character under the cursor
tr: İmlecin altındaki karakteri sil

en: Direction
tr: Yön

en: Do regular expression searches
tr: Düzenli ifade aramaları gerçekleştir

en: Don't convert files from DOS/Mac format
tr: Dosyalaro DOS/Mac biçiminden dönüştürme

en: Don't follow symbolic links, overwrite
tr: Simgesel bağları takip etme, üzerine yaz

en: Don't look at nanorc files
tr: nanorc dosyalarına bakma

en: Don't show help window
tr: Yardım penceresini gösterme

en: Don't wrap long lines
tr: Uzun satırları kaydırma

en: Down
tr: Aşağı

en: Edit a replacement
tr: Bir yerdeğiştirmeyi düzenle

en: Edit the previous search/replace strings
tr: Önceki arama/değiştirme dizgisini düzenle

en: Enable alternate speller
tr: Alternatif yazım kontrolcüsü etkin

en: Enable mouse
tr: Fare etkin

en: Enable multiple file buffers
tr: Çoklu dosya arabelleği aktif

en: Enable suspend
tr: Askıya almayı etkinleştir

en: End
tr: Son

en: Enter
tr: Gir Tuşu (Enter)

en: Enter line number
tr: Satır numarasını girin

en: Error in %s on line %d:
tr: %s'nin %d. satırında hata:

en: Error invoking "sort -f"
tr: "sort -f" çağırılırken hata

en: Error invoking "spell"
tr: "spell" çağırılırken hata

en: Error invoking "uniq"
tr: "uniq" çağırılırken hata

en: Errors found in .nanorc file
tr: .nanorc dosyası içerisinde hatalar bulundu

en: Execute Command
tr: Komut Çalıştır

en: Execute external command
tr: Harici komut çalıştır

en: Exit
tr: Çık

en: Exit from nano
tr: nano'dan çık

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
tr: Harici Komut Yardım Metni
    
     Bu menü, kabukta çalıştıracağınız bir komutun çıktısını yürürlükteki arabelleğe eklemenizi sağlar. (çoklu arabellek aktif ise diğer bir arabelleğe de ekleyebilirsiniz).
    
     Harici Komut kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: File "%s" is a device file
tr: "%s" bir aygıt dosyası

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
tr: Dosya Tarayıcısı Yardım Metni
    
     Dosya tarayıcısı, okumak ya da yazmak üzere bir dosya seçme işlemi esnasında dizin yapısı içerisinde görsel olarak gezinebilmenizi sağlar.   Ok ve Sayfa Aşağı/Yukarı tuşları yardımıyla dosyaları gezebilir, bir dizin veya dosya üzerindeyken S ya da Giriş tuşunuza basarak dizine geçebilir ya da dosyayı seçebilirsiniz. Bir üst dizine geçmek için listenin en üstünde bulunan ".." isimli dizini seçmeniz gerekmektedir.
    
     Dosya Tarayıcısı kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: File Name to Append to
tr: Sonuna Eklenecek Dosya Adı

en: File Name to Prepend to
tr: Başına Eklenecek Dosya Adı

en: File Name to Write
tr: Yazılacak Dosya Adı

en: File exists, OVERWRITE ?
tr: Dosya var, ÜSTÜNE YAZILSIN MI?

en: File to insert [from %s]
tr: Eklenecek dosya [%s tarafından]

en: File to insert [from ./]
tr: Eklenecek dosya [./ 'den]

en: File to insert into new buffer [from %s]
tr: Yeni arabelleğe eklenecek dosya [%s 'den]

en: File to insert into new buffer [from ./]
tr: Yeni arabelleğe eklenecek dosya [./ 'den]

en: File:
tr: Dosya:

en: Find Other Bracket
tr: Diğer Köşeli Ayracı Bul

en: Find other bracket
tr: Diğer köşeli ayracı bul

en: Finished checking spelling
tr: Yazım kontrolü bitti

en: First Line
tr: İlk Satır

en: For ncurses:
tr: ncurses için:

en: Forward
tr: İleri

en: Get Help
tr: Yardım Al

en: Go To Dir
tr: Dizine Git

en: Go To Line
tr: Satıra Git

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
tr: Satıra Git Yardım Metni
    
     Gitmek istediğiniz satır numarasını yazarak Enter tuşuna basınız.  Eğer girdiğiniz satır sayısı, metnin sahip olduğu toplam satır sayısından büyük ise, imleç dosyanın en son satırına konumlanır.
    
     Satıra Git kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Go to a specific line number
tr: Satır numarasına git

en: Go to directory
tr: Dizine git

en: Go to file browser
tr: Dosya tarayıcısına git

en: Go to the first line of the file
tr: Dosyanın ilk satırına git

en: Go to the last line of the file
tr: Dosyanın son satırına git

en: Goto Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Goto Directory
tr: Dizine Git

en: Help mode
tr: Yardım Kipi

en: History
tr: Geçmiş

en: Home
tr: Ev

en: I can't find my home directory!  Wah!
tr: Ev dizinimi bulamıyorum!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
tr: Dosya Ekle Yardım Metni
    
     Yürürlükte olan dosyaya, imlecin bulunduğu noktadan itibaren eklenecek olan dosyanın adını yazın.
    
     Eğer nano'yu çoklu dosya arabelleği desteği ile beraber derlediyseniz ve çoklu arabelleği, -F ya da --multibuffer komut satırı bayrakları ile kullanılabilir hale getirdiyseniz, ismini yazdığınız dosya ayrı bir arabelleğe yüklenecektir. (Meta < ve > tuşları yardımıyla arabellekler arasında gezebilirsiniz).
    
     Eğer boş bir arabelleğe ihtiyacınız varsa, komut satırına herhangi bir dosya  adı girmeyin ya da var olmayan bir dosya adı girip Giriş tuşuna basın.
    
     Dosya Ekle kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Insert a carriage return at the cursor position
tr: İmlecin olduğu yerden satır başı yap

en: Insert a tab character
tr: Bir TAB karakteri yerleştirir

en: Insert another file into the current one
tr: Şu anki dosyaya başka bir dosya ekle

en: Invalid regex "%s"
tr: Geçersiz düzenli ifade "%s"

en: Invoke the help menu
tr: Yardım menüsünü çağır

en: Invoke the spell checker, if available
tr: Yazım denetleyicisini çağır (eğer mümkün ise)

en: Justify
tr: Yasla

en: Justify the current paragraph
tr: Şu anki paragrafı yasla

en: Key illegal in VIEW mode
tr: GÖSTER kipi için geçersiz anahtar

en: Key illegal in non-multibuffer mode
tr: Anahtar çoklu olmayan arabellek kipinde geçersiz

en: Last Line
tr: Son Satır

en: Let ^K cut from cursor to end of line
tr: ^K komutunun, imleç pozisyonundan satırın sonuna dek kesmesine izin ver

en: Log & read search/replace string history
tr: Metin arama/değiştirme geçmişini oku ve günlükle.

en: Mac Format
tr: Mac Biçimi

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
tr: Şu anki aramayı ya da değiştirmeyi büyük-küçük harfe duyarlı(duyarsız) gerçekleştir

en: Mark Set
tr: İşaretle

en: Mark Text
tr: Metni İşaretle

en: Mark UNset
tr: İşareti Kaldır

en: Mark text at the current cursor location
tr: İmleç hizasındaki metni işaretle

en: Missing color name
tr: Renk ismi eksik

en: Missing syntax name
tr: Sözdizim ismi eksik

en: Mouse support
tr: Fare Desteği

en: Move back one character
tr: Bir karakter geri gel

en: Move backward one word
tr: Bir kelime geriye git

en: Move down one line
tr: Bir satır aşağı in

en: Move forward one character
tr: Bir karakter ileri git

en: Move forward one word
tr: Bir kelime ileri git

en: Move to the beginning of the current line
tr: Şu anki satırın başına git

en: Move to the end of the current line
tr: Şu anki satırın sonuna git

en: Move to the next screen
tr: Sonraki ekrana git

en: Move to the previous screen
tr: Önceki ekrana git

en: Move up one line
tr: Bir satır yukarı çık

en: Multiple file buffers
tr: Dosya arabelleklerini çokla

en: New Buffer
tr: Yeni Arabellek

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: Next File
tr: Sonraki Dosya

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: Next Word
tr: Sonraki Kelime

en: Nn
tr: Hh

en: No
tr: Hayır

en: No Replace
tr: Değiştirme Yok

en: No conversion from DOS/Mac format
tr: DOS/Mac biçimi ile ilgili bir şey yok

en: No matching bracket
tr: Eşleşen ayraç yok

en: No more open files
tr: Başka açık dosya yok

en: Not a bracket
tr: Ayraç değil

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
tr: NumLock hatası bulundu. Sayısal klavye NumLock basılı değil ise hata verecek

en: Open next loaded file
tr: Sonraki yüklenmiş dosyayı aç

en: Open previously loaded file
tr: Daha önce yüklenmiş dosyayı aç

en: Option		Long option		Meaning
tr: Seçenek		Uzun Seçenek		Anlamı

en: Option		Meaning
tr: Seçenek		Anlamı

en: Prepend
tr: Başına Ekle

en: Prepend Selection to File
tr: Seçimi Dosyanın Başına Ekle

en: Prepend to the current file
tr: Yürürlükteki dosyanın başına ekle

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
tr: XON (^Q) ve XOFF (^S) tuşlarını sakla

en: Prev Page
tr: Önceki Sayfa

en: Prev Word
tr: Önceki Kelime

en: Previous File
tr: Önceki Dosya

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yaz ve çık

en: Quoting string, default "> "
tr: Alıntı dizgesi, öntanımlı "> "

en: Read %d line | Read %d lines
tr[0]: %d satır okundu

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
tr[0]: %d satır okundu (DOS biçiminden dönüştürüldü)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
tr[0]: %d satır okundu (Mac biçiminden dönüştürüldü)

en: Read File
tr: Dosya Oku

en: Reading File
tr: Dosya Okunuyor

en: Received SIGHUP or SIGTERM
tr: SIGHUP ya da SIGTERM sinyali alındı

en: Refresh
tr: Tazele

en: Refresh (redraw) the current screen
tr: Şu anki ekranı tazele (yeniden çiz)

en: Refusing 0 length regex match
tr: 0 uzunluktaki düzenli ifade eşi dikkate alınmadı

en: Regexp
tr: Düzenli İfade

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace Cancelled
tr: Değiştirme İptal Edildi

en: Replace failed: unknown subexpression!
tr: Yerdeğiştirme başarısız oldu: bilinmeyen ifade parçası!

en: Replace text within the editor
tr: Editör içindeki metin ile değiştir

en: Replace this instance?
tr: Bu bulgu değiştirilsin mi?

en: Replace with
tr: İle değiştir

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
tr[0]: %d değiştirme yapıldı

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
tr: Değiştirilmiş arabellek kaydedilsin mi ("Hayır" CEVABI TÜM DEĞİŞİKLİKLERİ YOK EDECEK) ?

en: Search
tr: Ara

en: Search Cancelled
tr: Arama İptal Edildi

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
tr: Arama Komutu İçin Yardım Metni
    
     Aramak istediğiniz kelimeleri ya da karakterleri girin ve Giriş tuşuna basın.  Metin içinde aradığınıza karşı gelen bir kelime ya da karakter bulunursa, ekran tazelenir ve imleç sonucun bulunduğu en yakın noktaya konumlanır.
    
     Önceki arama metni, Arama komut satırının sağında köşeli parantezler içerisinde gösterilir.  Hiç bir giriş yapmadan Giriş tuşuna basarsanız, arama işlemi köşeli parantezler içindeki kelime için tekrarlanır.
    
     Arama kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Search Wrapped
tr: Arama Döngülendi

en: Search backwards
tr: Geriye doğru ara

en: Search for text within the editor
tr: Editör içinde metin ara

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
tr: Satırları #cols hizasından kaydır

en: Set operating directory
tr: Çalışma dizinini belirle

en: Set width of a tab to num
tr: Sekmenin genişliğini numaraya ayarla

en: Show the position of the cursor
tr: İmlecin pozisyonunu göster

en: Show this message
tr: Bu mesajı gösterir

en: Smooth scrolling
tr: Yumuşak kaydırma

en: Sorry, support for this function has been disabled
tr: Özür dileriz, bu işlev için destek etkisiz kılınmış

en: Space
tr: Boşluk

en: Special thanks to:
tr: Özel teşekkürler:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
tr: Yazım Denetimi Yardım Metni
    
     Yazım denetleyicisi, tüm metin içerisindeki yazımı denetler.  Bilinmeyen bir kelime ile karşılaştığında, kelimeyi vurgular ve kelimeyi değiştirebilmeniz için komut satırına yazar. Bu işlem yazım denetiminin metin içinde yanlış kabul ettiği her kelime için tekrarlanır.
    
     Yazım Denetimi kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Spell checking failed: %s
tr: Yazım kontrolü başarısız oldu: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
tr: Yazım kontrolü başarısız oldu: geçici dosyaya yazılamıyor!

en: Start at line number LINE
tr: LINE satır numarasından başla

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Switched to %s
tr: %s 'e geçildi

en: Syntax definition to use
tr: Kullanılacak sözdizim tanımlaması

en: Tab
tr: Sekme (TAB)

en: Tab size is too small for nano...
tr: Tab boyutu nano için çok küçük...

en: Thank you for using nano!
tr: nano kullandığınız için teşekkürler!

en: The nano text editor
tr: nano metin editörü

en: This is the only occurrence
tr: Bu tek bulgu

en: To Files
tr: Dosyalara

en: To Spell
tr: Denetime

en: Toggle insert into new buffer
tr: Yeni arabelleğe girişi aç/kapa

en: UnCut Txt
tr: Kesmeyi Geri Al

en: UnJustify
tr: Yaslamayı Geri Al

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
tr: ~/.nano_history dosyası açılamıyor, %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
tr: ~/.nanorc dosyası açılamıyor, %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
tr: ~/.nano_history dosyasına yazılamıyır, %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
tr: Şu anki satıra kesim arabelleğini yapıştır

en: Unjustify after a justify
tr: Yaslama işlemini geri al

en: Up
tr: Yukarı

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
tr: Kullanımı: nano [+LINE] [GNU uzun seçenekler] [seçenekler] [dosya]

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
tr: Kullanımı: nano [+LINE] [seçenekler] [dosya]

en: Use "fg" to return to nano
tr: nano'ya geri dönmek için "fg"'yi kullanın

en: Use alternate keypad routines
tr: Alternatif tuştakımı yordamlarını kullan

en: Use regular expressions
tr: Düzenli ifade kullan

en: View (read only) mode
tr: Göster (sadece okunur) kipi

en: Where Is
tr: Ara

en: Window size is too small for nano...
tr: Pencere boyutu nano için çok küçük...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
tr: Dosyayı Yaz Yardım Metni
    
     Dosyayı hangi isimle kaydetmek istiyorsanız o ismi yazıp Giriş tuşuna basınız.
    
     Eğer Ctrl-^ ile seçtiğiniz bir metin varsa, size sadece seçili olan kısmı ayrı bir dosyaya kaydedip kaydetmek istemeyeceğiniz sorulacaktır.  Yanlışlıkla dosyanızın bir kısmını, tamamının üzerine yazabilmeniz ihtimalini ortadan kaldırmak için, çalıştığınız dosya ismi bu kipte varsayılan dosya ismi olarak komut satırında yazmamaktadır..
    
     Dosyayı Yaz kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Write Selection to File
tr: Seçimi Dosyaya Yaz

en: Write file in DOS format
tr: Dosyayı DOS biçiminde yaz

en: Write file in Mac format
tr: Dosyayı Mac biçiminde yaz

en: Write file out in DOS format
tr: Dosyayı DOS biçiminde yaz

en: Write file out in Mac format
tr: Dosyayı Mac biçiminde yaz

en: Write the current file to disk
tr: Yürütülmekte olan dosyayı diske yaz

en: WriteOut
tr: Yaz

en: Writing file in DOS format
tr: Dosya DOS biçiminde yazılıyor

en: Writing file in Mac format
tr: Dosya Mac biçiminde yazılıyor

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
tr[0]: %d satır yazıldı

en: XOFF ignored, mumble mumble.
tr: XOFF yoksayıldı.

en: XON ignored, mumble mumble.
tr: XON yoksayıldı.

en: Yes
tr: Evet

en: Yy
tr: Ee

en: and anyone else we forgot...
tr: ve unuttuğumuz kişilere...

en: argument %s has unterminated "
tr: %s argümanında sonlanmamış " var

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
tr: %s rengi anlaşılamadı.
    Geçerli renkler "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" ve 
    "black", seçimli "bright" ön eki ile.

en: command %s not understood
tr: %s komutu anlaşılamadı

en: disabled
tr: etkisiz

en: enable/disable
tr: etkin/etkisiz

en: enabled
tr: etkin

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
tr: satır %ld/%ld (%d%%), sütun %lu/%lu (%d%%), karakter %lu/%ld (%d%%)

en: nano is out of memory!
tr: nano bellek dışı!

en: option %s requires an argument
tr: %s seçeneği bir bağımsız değişken gerektiriyor

en: regex strings must begin and end with a " character
tr: Düzenli ifade katarları, " karakteri ile başlamalı ve bitmeli

en: requested fill size %d invalid
tr: istenen doldurma değeri %d geçerli değil

en: requested tab size %d invalid
tr: istenen Tab değeri %d geçerli değil

en: version
tr: sürüm
