coreutils 6.5 - en to bg translation catalogue (1154 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
bg: 
      ( ИЗРАЗ )                    ИЗРАЗ е истина
      ! ИЗРАЗ                      ИЗРАЗ е лъжа
      ИЗРАЗ1 -a ИЗРАЗ2             както ИЗРАЗ1, така и ИЗРАЗ2 са истина
      ИЗРАЗ1 -o ИЗРАЗ2             поне един от ИЗРАЗ1 и ИЗРАЗ2 е истина

en: 
      -1              suppress lines unique to FILE1
      -2              suppress lines unique to FILE2
      -3              suppress lines that appear in both files
bg: 
      -1              не извежда редовете, които са само във ФАЙЛ1
      -2              не извежда редовете, които са само във ФАЙЛ2
      -3              не извежда редовете, които се появяват и в двата файла

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
bg: 
      -a, --all         същото като -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        времето на последното начално зареждане
      -d, --dead        извежда броя умрели процеси
      -H, --heading     извежда антетка

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
bg: 
      -b ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е специален блоков
      -c ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е символен специален
      -d ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е каталог
      -e ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
bg: 
      -l              извежда в дълъг по-подробен формат за посочените ПОТРЕБИТЕЛи
      -b              изпуска потребителския домашен каталог в дългия формат
      -h              изпуска потребителския файл проект в дългия формат
      -p              изпуска потребителския файл план в дългия формат
      -s              извежда в кратък формат; по подразбиране е така

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
bg: 
      [-n] НИЗ             НИЗ е с ненулева дължина
      НИЗ                  същото като -n НИЗ
      -z НИЗ               НИЗ е с дължина нула
      НИЗ1 = НИЗ2          низовете са еднакви
      НИЗ1 != НИЗ2         низовете не са еднакви

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
bg: 
      ARG1 * ARG2       аритметично произведение на ARG1 и ARG2
      ARG1 / ARG2       аритметично частно на ARG1 разделен на ARG2
      ARG1 % ARG2       аритметичен остатък на ARG1 разделен на ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
bg: 
      ARG1 + ARG2       аритметична сума на ARG1 и ARG2
      ARG1 - ARG2       аритметична разлика на ARG1 и ARG2

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
bg: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 е по-малък от ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 е по-малък или равен на ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 е равен на ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 е различен от ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 е по-голям или равен на ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 е по-голям от ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
bg: 
      ФАЙЛ1 -ef ФАЙЛ2   ФАЙЛ1 и ФАЙЛ2 имат еднакви номера на устройство и i-възел
      ФАЙЛ1 -nt ФАЙЛ2   ФАЙЛ1 е по-нов (спрямо датата на изменение) от ФАЙЛ2
      ФАЙЛ1 -ot ФАЙЛ2   ФАЙЛ1 е по-стар от ФАЙЛ2

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
bg: 
      ЦЯЛО_ЧИСЛО         копира до посочения номер на ред, без да го включва
      /РЕГИЗРАЗ/[ОТМЕСТ] копира до отговарящ ред, но без да го включва
      %РЕГИЗРАЗ%[ОТМЕСТ] пропуска до отговарящ ред, но без да го включва
      {ЦЯЛО_ЧИСЛО}       повтаря предходния образец посочения брой пъти
      {*}                повтаря предходния образец колкото пъти е възможно
    
    ОТМЕСТ мери брой редове и е положително число, предхождано от „+“ или „-“.

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
bg: 
      ЦЯЛО1 -eq ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е равно на ЦЯЛО2
      ЦЯЛО1 -ge ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е по-голямо или равно на ЦЯЛО2
      ЦЯЛО1 -gt ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е по-голямо от ЦЯЛО2
      ЦЯЛО1 -le ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е по-малко или равно на ЦЯЛО2
      ЦЯЛО1 -lt ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е по-малко от ЦЯЛО2
      ЦЯЛО1 -ne ЦЯЛО2         ЦЯЛО1 е различно от ЦЯЛО2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
bg: 
      НИЗ : РЕГИЗР      стриктно (anchored) съпоставяне на образеца РЕГИЗР в НИЗ
    
      match НИЗ РЕГИЗР           същото като НИЗ : РЕГИЗР
      substr НИЗ ПОЗИЦ ДЪЛЖ      подниз на НИЗ, ПОЗИЦ се брои от 1
      index НИЗ ЗНАЦИ            място в НИЗ, където се намира някой от ЗНАЦИ, или 0
      length НИЗ                 дължината на НИЗ

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pBRE      number only lines that contain a match for the basic regular
                  expression, BRE
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
bg: 
      a         за да се номерират всички редове
      t         за да се номерират само непразните редове
      n         за да не се номерира никой ред
      pРЕГИЗР   за да се номерират само редове, съдържащи съответствие на РЕГИЗР
    
    ФОРМАТ е едно от:
    
      ln   за ляво подравняване, без предхождащи нули
      rn   за дясно подравняване, без предхождащи нули
      rz   за дясно подравняване, с предхождащи нули

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
bg: 
      b      създава блоков (буфериран) специален файл
      c, u   създава символен (небуфериран) специален файл
      p      създава именуван канал

en: 
    # users=%lu
bg: 
    брой потребители - %lu

en: 
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
bg: 
    -T се подразбира при -l n, ако n <= 10 или <= 3 при -F.  Без ФАЙЛ или ако
    ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.

en: 
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
bg: 
    Полето се състои от бяло поле, следвано от видими знаци.
    Fields are skipped before chars.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
bg: 
    Олекотена програма „finger“ -- извежда информация за потребител.
    Файлът utmp ще бъде %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
bg: 
    Просто - означава -i. Ако не е дадена КОМАНДА, отпечатва полученото обкръжение.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
bg: 
    Само - влече -l.   Ако не е посочен ПОТР, приема се root.

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
bg: 
    След кой да е от флаговете може да бъде посочена ширина на полето във вид на
    десетично число, след което може да е зададен още един от следните модификатори:
    
    E за да се използва алтернативното представяне според локала, или
    O за да се използват алтернативните числови знаци, ако ги има.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
bg: 
    Ако ИЗРАЗ е изпуснат, се приема лъжа.  Иначе ИЗРАЗ е истина и лъжа и определя
    кода на завършване.  Той може да бъде:

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
bg: 
    По изключение ако са зададени опции --force и --backup, а ИЗТОЧНИК и ЦЕЛ са едно
    и също име на съществуващ обикновен файл, cp прави резервно копие на ИЗТОЧНИК.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    
    Each CONV symbol may be:
bg: 
    БЛОКОВЕ и БАЙТОВЕ могат да бъдат следвани от следните суфикси-множители:
    xM=M, c=1, w=2, b=512, kB=1000, K=1024, MB=1000*1000, M=1024*1024,
    GB=1000*1000*1000, G=1024*1024*1024 и аналогично за T, P, E, Z и Y.
    Всяка КЛЮЧДУМА може да бъде:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
bg: 
    В командните обвивки трябва да защитавате много от операторите с кавички или \.
    Сравненията са аритметични, ако и двата ARG са числа, а иначе лексикографски.
    Съпоставянията с образец връщат низа, паснал между първите \( и \) или празен,
    а ако не са използвани \( и \) връща броя паснали знаци или 0.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
bg: 
    Както ГОЛЯМ, така и МАЛЪК трябва да се посочат, ако ТИП е „b“, „c“ или „u“, и
    трябва да се пропуснат, ако ТИП е „p“.  Ако ГОЛЯМ или МАЛЪК започва с 0x или 0X,
    номерът се интерпретира като шестнадесетичен, иначе ако започва с 0, като
    осмичен и иначе -- като десетичен.  ТИП може да бъде:

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).  The environment variable LS_COLORS can influence the
    colors, and can be set easily by the dircolors command.
bg: 
    По подразбиране не се използват цветове за отличаване на типовете.  Това е все
    едно да се използва --color=none.  Използването на --color без незадължителния
    аргумент КОГА е еквивалентно на --color=always.  С --color=auto цветове се
    използват само, ако стандартният изход е свързан с терминал (tty).  Променливата
    от обкръжението LS_COLORS може да влияе на цветовете, а стойност може лесно да и
    бъде зададена посредством командата dircolors.

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
bg: 
    По подразбиране rm не изтрива каталози. За целта ползвайте опцията --recursive
    (-r или -R), която ще изтрие всеки изброен каталог, заедно със съдържанието му.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
bg: 
    По подразбиране се използва -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC са
    двата символа, използвани за разделяне на логическите страници.  Ако липсва,
    по подразбиране вторият символ е :.  Използвайте \\ за \.  СТИЛ е едно от:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
bg: 
    По подразбиране се приема --sparse=auto, при което чрез груба евристика се
    разпознава кои файлове ИЗТОЧНИК са разредени и целевите файлове също се правят
    такива. При --sparse=always целевите файлове се правят разредени, винаги когато
    файловете ИЗТОЧНИК съдържат достатъчно дълга последователност от нули.
    Ползвайте --sparse=never, за да забраните създаването на разредени файлове.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
bg: 
    Комбинирани настройки:
     * [-]LCASE      същото като [-]lcase
       cbreak        същото като -icanon
       -cbreak       същото като icanon

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
bg: 
    Управляващи настройки:
       [-]clocal     забранява сигналите управляващите сигнали за модем
       [-]cread      позволява да се получава входа
     * [-]crtscts    позволява диалог (handshaking) RTS/CTS
       csN           посочва размер на знаците до N бита, N е от 5 до 8

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
bg: 
    Всеки знак за ФЛАГ може да бъде:
    
      append    режим добавяне (смислено само за изхода, препоръчва се conv=notrunc)

en: 
    Each MODE is of the form `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.
bg: 
    Всеки РЕЖИМ е от вида „[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+“.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort       Output "sort".
      %s include/stdio.h .h  Output "stdio".
bg: 
    Примери:
      %s /usr/bin/sort       извежда „sort“.
      %s include/stdio.h .h  извежда „stdio“.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort  Output "/usr/bin".
      %s stdio.h        Output ".".
bg: 
    Примери:
      %s /usr/bin/sort  извежда „/usr/bin“.
      %s stdio.h        извежда „.“.

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
bg: 
    Примери:
      %s f - g  Извежда съдържанието на f, после стандартния изход и g
      %s        Копира стандартния вход на стандартния изход.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
bg: 
    Примери:
      %s root /u       прави собственика на /u да бъде „root“.
      %s root:staff /u подобно, но променя и групата на „staff“.
      %s -hR root /u   прави собственика на /u и файловете в /u да е „root“.

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
bg: 
    Примери:
      %s staff /u      прави групата на /u да бъде „staff“.
      %s -hR staff /u  прави групата на /u и файловете в /u да бъде „staff“.

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
bg: 
    Освен -h и -L, всички файлови проверки се отнасят към сочените от символни
    връзки файлове. Имайте предвид, че при повечето обвивки скобите трябва да
    бъдат защитени (напр. с \).
    
    ЦЯЛО може да бъде също и -l НИЗ и дава дължината на НИЗ.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
bg: 
    Кодът на завършване е 0, ако ИЗРАЗ не е нито празен, нито 0; 1, ако ИЗРАЗ е
    празен или 0; 2, ако ИЗРАЗ е синтактично неправилен и 3, ако е станала грешка.

en: 
    Exit status is 0 if OK, 1 if minor problems, 2 if serious trouble.
bg: 
    Кодът на завършване е 0 при успех, 1 при малък проблем и 2 при по-сериозен.

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \NNN    character with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \\      backslash
bg: 
    ФОРМАТ управлява изхода както при командата printf на Си. Разпознават се:
    
      \"      двойни прави кавички
      \NNN    знакът, чийто осмичен код е NNN (от 1 to 3 цифри)
      \\      обратна наклонена черта

en: 
    FORMAT controls the output.  The only valid option for the second form
    specifies Coordinated Universal Time.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
bg: 
    ФОРМАТ управлява изхода. Единствената допустима опция за втората форма е да се
    посочи използването на гринуичко време. Разпознавани редици във ФОРМАТ са:
    
      %%   знакът %
      %a   съкратено наименование на деня от седмицата според локала (пн,вт,ср,...)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
bg: 
    Управлява терминалната линия, свързана на стандартния изход.  Без аргументи
    извежда скоростта в бодове (т.е. бит/сек), дисциплината на линията и
    различията от stty sane.  В настройките ЗНАК се задава буквално или кодиран
    като ^c, 0x37, 0177 или 127; специалните стойности ^- и undef се използват,
    за да се забранят съответните управляващи знаци.

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
    
      \0NNN   the character whose ASCII code is NNN (octal)
      \\     backslash
      \a     alert (BEL)
      \b     backspace
bg: 
    Ако е в сила -e, се разпознават и интерпретират следните последователности:
    
      \NNN   знакът, чийто осмичен ASCII код е NNN
      \\     обратно наклонена черта
      \a     звуков сигнал (BEL)
      \b     връщане назад (backspace)

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
    
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
bg: 
    Ако ФАЙЛ е -, заличава стандартния изход.
    
    Изтрива ФАЙЛ(овете), ако е посочена опция --remove (-u).  По подразбиране
    файловете не се изтриват, защото е обичайно shred да се използва за устройства
    като /dev/hda, а обикновено такива файлове не трябва да се изтриват.  Когато се
    действа върху обикновени файлове, повечето хора използват опцията --remove.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
bg: 
    Ако не е посочен ФАЙЛ, се използва %s.  Често ФАЙЛ е %s.
    Ако са посочени АРГ1 АРГ2, се предполага -m, обичайни са „am i“ и „съм аз“.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
bg: 
    Ако е посочен, ФАЙЛ определя какви цветове да се използват за различните
    файлови типове и разширения.  В противен случай се използва вградена база данни.
    За подробности относно формата на ФАЙЛ, изпълнете „dircolors --print-database“.

en: 
    If a FILE is -, copy again to standard output.
bg: 
    Ако ФАЙЛ е -, копира отново към стандартния изход.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
bg: 
    Ако не е посочена команда, изпълнява „${SHELL} -i“ (по подразбиране: /bin/sh).

en: 
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b 512, k 1024, m 1024*1024.
bg: 
    Ако първият знак в N (броят байтове или редове) е „+“, извеждането започва
    от N-тия ред или знак от началото на всеки от файловете.  В противен случай
    извежда последните N реда или знака от всеки файл.  N може да има
    суфикс-множител: b за 512, k за 1024, m за 1024*1024.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
bg: 
    Настройки на входа:
       [-]brkint     прекъсванията да довеждат до сигнал за прекъсване
       [-]icrnl      превежда кодовете за връщане на курсора в кодове за нов ред
       [-]ignbrk     пренебрегва знаците за прекъсване
       [-]igncr      пренебрегва знаците за връщане на курсора

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
bg: 
    Локални настройки:
       [-]crterase   ехо на кодовете за изтриване като backspace-интервал-backspace
     * crtkill       убива реда според на настройките echoprt и echoe
     * -crtkill      убива реда според на настройките echoctl и echok

en: 
    N may have a multiplier suffix: b 512, k 1024, m 1024*1024.
bg: 
    N може да има суфикс-множител: b за 512, k за 1024, m за 1024*1024.

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
bg: 
    ЗАБЕЛЕЖКА: Обвивката ви може да има своя собствена версия на %s.
    Тя обикновено се предпочита пред версията, описана тук. Моля обърнете се
    към документацията на използваната от вас обвивка за поддържаните от нея опции.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
bg: 
    Забележете, че ако използвате rm, за да изтриете даден файл, обикновено е
    възможно съдържанието му да бъде възстановено. Ако искате да си гарантирате, че
    съдържанието му е напълно невъзстановимо, помислете дали да не използвате shred.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
    
    If a FILE is -, touch standard output.
bg: 
    Забележете, че опциите -d и -t приемат различни формати за време и дата.
    
    Ако ФАЙЛ е -, действа с файловия дескриптор за стандартния изход.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
bg: 
    Минус преди НАСТРОЙКА показва отрицание.  Знак * означава не POSIX настройка.
    Кои настройки са допустими зависи от използваната система.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
bg: 
    Настройки на извеждането:
     * bsN           стил за задържане на backspace, N е 0 или 1
     * crN           стил за задържане на връщане на курсора, N е от 0 до 3
     * ffN           стил за задържане на код за нова страница, N е 0 или 1
     * nlN           стил за задържане на код за нов ред, N е 0 или 1

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
bg: 
    Ако собственик не е посочен, той остава непроменен.  Ако група не е
    посочена, тя остава непроменена, освен ако има „:“, в който случай се използва
    входящата група на новия собственик. СОБСТВЕНИК и ГРУПА могат да бъдат
    както номера, така и имена.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field; both are origin 1.  If neither -t nor -b is in effect, characters
    in a field are counted from the beginning of the preceding whitespace.  OPTS is
    one or more single-letter ordering options, which override global ordering
    options for that key.  If no key is given, use the entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
bg: 
    ПОЗ е F[.C][ОПЦ], където F е номер на поле, а C - мястото на знака в
    полето, броейки от 1.  Ако нито -t, нито -b е активно, знаците се
    броят от началото на предхождащото бяло поле. ОПЦ е една или повече
    еднобуквени опции за наредба на буквите, които има приоритет при това
    поле пред глобалните опции за наредба. Ако не е посочено поле, като
    поле се ползва целият ред.
    
    РАЗМ може да бъде следван от някой от следните множители:

en: 
    Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
    are specified on the command line, they are read from standard input.
bg: 
      Отпечатва простите множители на всички посочени целочислени ЧИСЛА. При липса
      на аргументи на командния ред, числата се четат от стандартния вход.

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
bg: 
    Отпечатва стойността на ИЗРАЗ на стандартния изход. По-долу празни редове
    отделят групите операции с нарастващ приоритет. ИЗРАЗ може да бъде:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1, ако той не е нито празен, нито 0, а иначе ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1, ако никой от аргументите не е празен или 0, иначе 0

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.
bg: 
    БАЗА е d за десетична бройна система, o за осмична, x за
    шестнадесетична или n за никаква.  БАЙТОВЕ е шестнадесетично, ако има
    префикс 0x или 0X и се умножава по 512 при суфикс b, по 1024 при k и
    по 1048576 при m.  Ако се добави суфикс z, в края на всеки изведен ред
    се добавя изображение на входните знаци.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
bg: 
    Ако ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.  Всеки ОБРАЗЕЦ може да бъде:

en: 
    Report bugs to <%s>.
bg: 
    Съобщавайте за програмни грешки на <%s>.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
bg: 
    МНОЖ се задават като низове от знаци.  Повечето представят себе си.
    Интерпретирани последователности са следните:
    
      \NNN            знакът с осмичен код NNN (1 до 3 осмични цифри)
      \\              обратна наклонена черта
      \a              BEL (звуков сигнал)
      \b              backspace
      \f              form feed (край на страницата)
      \n              нов ред (new line)
      \r              връщане на курсора (return)
      \t              хоризонтална табулация

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or an exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
bg: 
    СИГНАЛ може да бъде име на сигнал (напр. „HUP“) или номер (напр. „1“)
    или код-състояние на изход на процес, прекратен чрез сигнал.
    PID е цяло число; ако е отрицателно, посочва група от процеси.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
bg: 
    РАЗМ е число.  Ако ТИП е doux, РАЗМ може да бъде и C за sizeof(char),
    S за sizeof(short), I за sizeof(int) или L за sizeof(long).  Ако ТИП е
    f, РАЗМ може да бъде и F за sizeof(float), D за sizeof(double) или L
    за sizeof(long double).

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
bg: 
    РАЗМ се състои от незадължително цяло число, следвано от едно от:
    kB=1000, K=1024, MB=1000*1000, M=1024*1024 и аналогично за G, T, P, E, Z и Y.

en: 
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
bg: 
    РАЗМ може да има суфикс-множител: b за 512, k за 1 Kб, m за 1 Мб.

en: 
    Sending a %s signal to a running `dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 records in
      18335302+0 records out
      9387674624 bytes (9.4 GB) copied, 34.6279 seconds, 271 MB/s
    
    Options are:
bg: 
    Изпращането на сигнал %s към към работещ процес „dd“ го кара да изведе
    на стандартната грешка статистика за броя прочетени и записани до
    момента блокове, след което копирането продължава.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 прочетени блока
      18335302+0 записани блока
      изкопирани са 9387674624 байта (9.4 GB) за 34,6279 секунди с 271 MB/s

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
bg: 
    Управляващи кодове:
     * dsusp ЗНАК    ЗНАК ще изпрати сигнал terminal stop, когато входът изпрати
       eof ЗНАК      ЗНАК ще изпрати сигнал край на файл (ще прекрати входа)
       eol ЗНАК      ЗНАК ще завърши реда

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
bg: 
    Специални настройки:
      N             посочва скорости за входа и изхода N бода
     * cols N        казва на ядрото, че терминалът има N стълба
     * columns N     същото като cols N

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
bg: 
    Суфиксът за резервни копия е „~“, освен при промяна с --suffix или с променлива
    от обкръжението SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Методът за управление на версиите може да
    се посочва с --backup или с променливата VERSION_CONTROL. Ето стойностите:

en: 
    The data are encoded as described for the base64 alphabet in RFC 3548.
    Decoding require compliant input by default, use --ignore-garbage to
    attempt to recover from non-alphabet characters (such as newlines) in
    the encoded stream.
bg: 
    Данните се кодират по основа 64, както това е описано в RFC 3548.
    Декодирането изисква правилни входни данни, ползвайте --ignore-garbage,
    за да се опита да се преодолеят небуквените знаци (например знаци за нов ред)
    във входния поток.

en: 
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formatted checksum lines
bg: 
    Следните две опции са полезни само при проверяване на контролни суми:
          --status            без изход, успехът се определя според кода за изход
      -w, --warn              съобщава при неправилно форматирани редове със суми

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
bg: 
    Сумите се изчисляват така, както е посочено в %s.  При проверка входът
    трябва да бъде предишен изход от тази програма.  По подразбиране се извежда ред
    с контролна сума, знак посочващ типа (“*“ за двоичен, „ “ за текстов)
    и името на всеки ФАЙЛ.

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   Access rights in octal
      %A   Access rights in human readable form
      %b   Number of blocks allocated (see %B)
      %B   The size in bytes of each block reported by %b
bg: 
    Допустими ФОРМАТи за файлове (без --file-system) са:
    
      %a   Режим за достъп като осмично число
      %A   Режим за достъп във формат удобен за четене от хора
      %b   Брой заделени блокове (вж. %B)
      %B   Размерът в байтове на всеки блок, съобщен от %b

en: 
    This is free software.  You may redistribute copies of it under the terms of
    the GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: 
    Това е свободен софтуер.  Можете да разпространявате негови копия съгласно
    условията на Основната общодостъпна лицензия на ГНУ
          <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Не се дават НИКАКВИ ГАРАНЦИИ до степента, позволявана от закона.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
bg: 
    За да се изтрие файл, чието име започва с „-“ (напр. „-трънки“),
    използвайте една от командите:
      %s -- -трънки
    
      %s ./-трънки

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
bg: 
    Спецификациите в традиционен формат може да се смесват и се натрупват:
      -a   е същото като -t a,  извеждат се именувани знаци, пренебрегва старшия бит
      -b   е същото като -t o1, извеждат се осмични байтове
      -c   е същото като -t c,  извеждат се ASCII знаци или префикси с \
      -d   е същото като -t u2, извеждат се беззнакови двубайтови десетични числа

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.
bg: 
    Извършва се превод, ако не е посочено -d и има както МНОЖ1, така и МНОЖ2.
    -t може да се използва само при превод.  Ако трябва, МНОЖ2 се разширява до
    дължината на МНОЖ1 с повтаряне на последния знак.

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `FILENUM.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use `sort -k 1b,1' if `join' has no options.
bg: 
    Ако не е зададен -t ЗНАК, бялото поле пред полетата е разделител и се игнорира.
    Иначе полетата са разделени със ЗНАК.  Всяко ПОЛЕ е номер, който се брои от 1.
    ФОРМАТ е една или повече спецификации, разделени със запетая или интервал,
    всяка от които е „ФАЙЛНОМ.ПОЛЕ“ или „0“.  По подразбиране ФОРМАТ извежда
    свързващото поле, останалите полета от ФАЙЛ1 и останалите полета от ФАЙЛ2, като
    ги разделя със ЗНАК.
    
    Важно: ФАЙЛ1 и ФАЙЛ2 трябва да бъдат сортирани по свързващите полета. Например
    ако на join не са подадени опции, ползвайте „sort -k 1b,1“.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
bg: 
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.  „-F /“ се подразбира.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: 
    Ако няма ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
bg: 
    Без опции извежда информацията в триколонен формат.  Първият стълб съдържа
    редовете, които са само във ФАЙЛ1.  Вторият стълб съдържа редовете, които
    са само във ФАЙЛ2.  Третият стълб съдържа редовете, общи и за двата файла.

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
bg: 
    Без никаква ОПЦИЯ просто отпечатва полезна идентификационна информация.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: 
    Извежда еднозначно представяне (по подразбиране осмични байтове) на
    ФАЙЛ на стандартния изход.  Ако са посочени повече от един ФАЙЛ,
    последователно обработва и извежда файловете в посочения ред.  Без
    ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - се чете от стандартния вход.

en:                     separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header  omit page headers and trailers
bg:                     разделя стълбовете с НИЗ; без -S, но с -J разделител е табу-
                        лация, а без -J е интервал. Не влияе на стълбовите опции.
      -t, --omit-header пропуска горните и долните колонтитули

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
bg:       --backup[=МЕТОД]       прави резервно копие на съществуващи целеви файлове
      -b                           като --backup, но не допуска на аргумент
      -f, --force                  да не се пита преди заместване на файлове
      -i, --interactive            да се пита преди заместване на файлове

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
bg:       --backup[=МЕТОД]        копира резервно всеки съществуващ целеви файл
      -b                          като --backup, но не позволява аргумент
      -d, -F, --directory         позволява на root да се опита да направи твърди
                                    връзки към каталози (забележка: поради ограни-
                                    чения в системата това вероятно ще пропадне)
      -f, --force                 изтрива съществуващи целеви файлове

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
bg:       --backup[=МЕТОД] прави резервно копие на съществуващите целеви файлове
      -b                  като --backup, но не допуска използването на аргумент
      -c                  (пренебрегва се)
      -d, --directory     приема всички аргументи като имена на каталози; създава
                            всички компоненти на посочените каталози

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
bg:       --block-size=РАЗМ      ползва блокове с размер РАЗМ байта
      -B, --ignore-backups       не извежда елементи, завършващи с ~
      -c                         с -lt: сортира и показва според ctime (времето на
                                   последна промяна на информацията за файла)
                                   с -l: показва ctime и сортира според името
                                   иначе: сортира според ctime

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields.
bg:       --complement        извежда допълнението на съвкупността от избрани
                                байтове, знаци или полета.

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
bg:       --files0-from=Ф    чете от файловете, чиито имена са изредени във файла Ф,
                             като всяко име завършва с нулев байт
      -L, --max-line-length  извежда дължината на най-дългия ред
      -w, --words            извежда броя думи

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
bg:       --from=ТЕКУЩ_СОБСТВЕНИК:ТЕКУЩА_ГРУПА
                             собственикът и/или групата на всеки файл се променя
                             само ако текущият му собственик и/или група отговарят
                             на посочените. Всяко от двете може да се изпусне, при
                             което съответствие с пропуснатия атрибут не е нужно.

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files
bg:       --group-directories-first
                                 извежда каталозите преди другите файлове

en:       --help            Display this help and exit.
          --version         Output version information and exit.
bg:       --help            Извежда тази справка и завършва.
          --version         Извежда информация за версията и завършва.

en:       --help     display this help and exit
bg:       --help     извежда тази справка и завършва

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                print the index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
bg:       --indicator-style=ДУМА добавя знак в стил ДУМА към файловете:
                                   none (стандартно), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                с -l извежда номера на i-възела на всеки файл
      -I, --ignore=ОБРАЗЕЦ       не извежда елементите, пасващи на shell-ОБРАЗЕЦ
      -k                         като --block-size=1K

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
bg:       --lookup      опитва да канонизира мрежовите имена на компютрите чрез DNS
      -m                само мрежовото име и потребителя, свързан на станд. вход
      -p, --process     извежда активните процеси, породени от init

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially
          --preserve-root   do not remove `/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
bg:       --no-preserve-root да не се обработва „/“ по-особено
          --preserve-root   да не се действа рекурсивно от „/“ (по подразбиране)
      -r, -R, --recursive   изтрива рекурсивно каталозите и съдържанието им
      -v, --verbose         съобщава какво се прави

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
bg:       --no-preserve-root да не се обработва „/“ по-особено (по подразбиране)
          --preserve-root    да не се действа рекурсивно от „/“

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
bg:       --no-preserve-root да не се обработва „/“ по-особено (по подразбиране)
          --preserve-root    да не се действа рекурсивно от „/“

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
bg:       --no-preserve=СПИС_АТРИБ да не се запазват посочените атрибути
          --parents                допълва КАТАЛОГ с пътеката в ИЗТОЧНИК

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
bg:       --one-file-system  при рекурсивно остраняване на файлове, пропуска
                              каталози, които са на файлова система, различна от
                              тази на съответния аргумент на командния ред

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep for approximately S seconds
                               (default 1.0) between iterations.
      -v, --verbose            always output headers giving file names
bg:       --pid=PID            с -f завършва след като процесът с номер PID умре
      -q, --quiet, --silent    не извежда заглавия с файловите имена
      -s, --sleep-interval=S   с -f интервалът между итерациите е около S секунди
                               (стандартно 1.0)
      -v, --verbose            винаги извежда заглавия с файловите имена

en:       --retry              keep trying to open a file even if it is
                               inaccessible when tail starts or if it becomes
                               inaccessible later; useful when following by name,
                               i.e., with --follow=name
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
bg:       --retry              продължава опитите да отвори файла, дори ако той
                               бъде недостъпен при стартирането на tail или стане
                               недостъпен по-късно; полезно е само съвместно с
                               --follow=name
      -c, --bytes=N            извежда последните N байта

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
bg:       --sparse=КОГА            регулира създаването на разредени файлове
          --strip-trailing-slashes премахва крайните „/“ от всеки аргумент ИЗТОЧНИК

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
bg:       --strip-trailing-slashes отстранява крайните наклонени черти от всеки
                                     аргумент ЦЕЛ
      -S, --suffix=СУФИКС          вместо обичайния суфикс за резервни копия

en:       --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE show times using style STYLE:
                              full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
                              FORMAT is interpreted like `date'
bg:       --time            показва времето на последна промяна на всеки файл от
                              каталога или всеки от подкаталозите му
          --time=ДУМА       показва времето от ДУМА вместо последната промяна.
                              ДУМА може да бъде atime, access, use, ctime или status
          --time-style=СТИЛ показва времената използвайки стил СТИЛ, т.е.
                              full-iso, long-iso, iso или +ФОРМАТ
                              ФОРМАТ се интерпретира както от „date“

en:       --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
bg:       --verbose           съобщава на стандартната грешка преди отварянето
                                на всеки изходен файл

en:       --version  output version information and exit
bg:       --version  извежда информация за версията и завършва

en:      Size   Used  Avail Use%%
bg:    Размер  Заети Свобод Изп%%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
bg:    I-възли   Заети  Свобод  Изп%%

en:     Size  Used Avail Use%%
bg:   Размер Заети  Своб Изп%%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
bg:    -evenp        същото като -parenb cs8
     * [-]lcase      същото като xcase iuclc olcuc
       litout        същото като -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       същото като parenb istrip opost cs7
       nl            същото като -icrnl -onlcr
       -nl           същото като icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
bg:    [-]cstopb     използва два стоп-бита на знак (един с „-“)
       [-]hup        изпраща сигнал за увисване, ako всички процеси затворят tty
       [-]hupcl      същото като [-]hup
       [-]parenb     генерира на изхода и очаква на входа бит за четност
       [-]parodd     посочва текова четност (четна с „-“)

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
bg:    [-]ignpar     пренебрегва знаците с грешка на четността
     * [-]imaxbel    звуков сигнал и запазване на препълнен буфер при нов знак
       [-]inlcr      превежда кодовете за нов ред в кодове за връщане на курсора
       [-]inpck      позволява проверка за четността на входа
       [-]istrip     изчиства старшия (8-мия) бит на входните знаци

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
bg:    [-]isig       позволява управляващите кодове за interrupt, quit и suspend
       [-]noflsh     забранява моменталното извеждане след кодове interrupt и quit
     * [-]prterase   същото като [-]echoprt
     * [-]tostop     спира фоновите задачи, които се опитват да пишат на терминала
     * [-]xcase      с icanon извежда главните букви като предшествани от „\“ малки

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
bg:    cooked        същото като brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig icanon
                     управляващите символи eof и eol имат стандартното си значение
       -cooked       същото като raw
       crt           същото като echoe echoctl echoke

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
bg:    dec           същото като echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    същото като [-]ixany
       ek            управляващите символи erase и kill със стандартната си стойност
       evenp         същото като parenb -parodd cs7

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
bg:    ispeed N      посочва скорост на входа N бода
     * line N        ползва редова дисциплина N
       min N         с -icanon посочва поне N знака за завършено четене
       ospeed N      посочва скорост на изхода N бода

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
bg:    oddp          същото като parenb parodd cs7
       -oddp         същото като -parenb cs8
       [-]parity     същото като [-]evenp
       pass8         същото като -parenb -istrip cs8
       -pass8        същото като parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
bg:    raw           същото като -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          същото като

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values.
bg:    sane          същото като -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, всички управляващи
                     знаци запазват стандартната си стойност.

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
bg:    stop ЗНАК     ЗНАК ще спре извеждането
       susp ЗНАК     ЗНАК ще изпрати сигнал „спиране на терминала“
     * swtch ЗНАК    ЗНАК ще превключи на друг слой на обвивката (shell layer)
     * werase ЗНАК   ЗНАК ще изтрие последната въведена дума

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
                except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
bg:   %%      знак процент
      %b      АРГУМЕНТ, в който се обработват обратните наклонени черти „\“,
                но осмичните числа имат вида \0 или \0NNN
    
    и всички форматни спецификации на Си, завършващи със знак измежду diouxXfeEgGcs.
    АРГУМЕНТите се преобразуват в нужния тип.  Поддържат се променливи ширини.

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
bg:   %A   деня от седмицата според локала, променлива дължина (напр. понеделник)
      %b   съкратено име на месеца според локала (яну, фев, мар)
      %B   име на месеца според локала, променлива дължина (напр. януари)
      %c   датата и часът според локала (например сб ное  4 12:02:33 EЕТ 1989)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 21)
      %d   day of month (e.g, 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
bg:   %C   векът, т.е. като %Y, но без последните две цифри (напр. 21)
      %d   денят от месеца (01, 02, ..., 31)
      %D   датата; същото като %m/%d/%y
      %e   денят от месеца с пълнеж от интервал; същото като %_d (напр. „ 1“)

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
bg:   %F   пълната дата; същото като %Y-%m-%d
      %g   последните две цифри на годината, съдържаща седмицата с номер %V
      %G   годината, съдържаща седмицата с номер %V

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
bg:   %S   секундите (00-60); 60 вместо 59, за да се обхване и коригираща секунда
      %t   хоризонтална табулация
      %T   24 часово време, същото като %H:%M:%S
      %u   денят от седмицата (1-7);  1 означава понеделник

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
bg:   %U   номерът на седмицата в годината, неделя е пръв седмичен ден (00-53)
      %V   номерът на седмицата в годината, понеделник е пръв седмичен ден (01-53)
      %w   деня от седмицата (0-6);  0 означава неделя
      %W   номерът на седмицата в годината, понеделник е пръв седмичен ден (00-53)

en:   %d   Device number in decimal
      %D   Device number in hex
      %f   Raw mode in hex
      %F   File type
      %g   Group ID of owner
      %G   Group name of owner
bg:   %d   Десетичен номер на устройство
      %D   Шестнадесетичен номер на устройство
      %f   Шестнадесетичен суров режим (raw mode)
      %F   Тип на файла
      %g   Номер на групата на собственика
      %G   Име на групата на собственика

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %n   File name
      %N   Quoted file name with dereference if symbolic link
      %o   I/O block size
      %s   Total size, in bytes
      %t   Major device type in hex
      %T   Minor device type in hex
bg:   %h   Брой твърди връзки
      %i   Номер на i-възел
      %n   Име на файла
      %N   Име на файла в кавички и сочен файл, ако е символна връзка
      %o   размер на входно-изходния блок
      %s   Общ размер в байтове
      %t   Голям шестнадесетичен номер на устройство
      %T   Малък шестнадесетичен номер на устройство

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
bg:   %h   също като %b
      %H   часът (00-23)
      %I   часът (01-12)
      %j   поредният ден в годината (001-366)

en:   %i   File System ID in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Block size (for faster transfers)
      %S   Fundamental block size (for block counts)
      %t   Type in hex
      %T   Type in human readable form
bg:   %i   Шестнадесетичен индекс на файловата система
      %l   Максимална дължина на файловите имена
      %n   Име на файла
      %s   Оптимален размер на блока за бърз трансфер
      %S   Основен размер на блока (при броене на блоковете)
      %t   Типът като шестнадесетично число
      %T   Типът във вид за четене от човек

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
bg:   %k   часът ( 0-23)
      %l   часът ( 1-12)
      %m   месецът (01-12)
      %M   минутата (00-59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's equivalent of either AM or PM; blank if not known
      %P   like %p, but lower case
      %r   locale's 12-hour clock time (e.g., 11:11:04 PM)
      %R   24-hour hour and minute; same as %H:%M
      %s   seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC
bg:   %n   нов ред
      %N   наносекунди (000000000-999999999)
      %p   указателят AM или PM с главни букви (празен в българския локал)
      %P   като %p, но с малки букви
      %r   12 часово време според локала (напр. 11,11,04)
      %R   24 часово време, същото като %H:%M
      %s   секундите изминали от 1 януари 1970, 00:00:00 по гринуич

en:   %u   User ID of owner
      %U   User name of owner
      %x   Time of last access
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
bg:   %u   Потребителски номер на собственика
      %U   Потребителско име на собственика
      %x   Време на последен достъп
      %X   Време на последен достъп в секунди от Епохата
      %y   Време на последно изменение (modification)
      %Y   Време на последно изменение в секунди от Епохата
      %z   Време на последна промяна (change)
      %Z   Време на последна промяна в секунди от Епохата

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
bg:   %x   датата, представена според локала (напр. 31.12.99)
      %X   времето, представено според локала (напр. 23,13,48)
      %y   последните две цифри от годината (00-99)
      %Y   годината

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
bg:   + ЛЕКСЕМА                  разглежда ЛЕКСЕМА като низ дори и ако е
                                   ключова дума като „match“ или оператор като „/“
    
      ( ИЗРАЗ )                  стойността на ИЗРАЗ

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
bg:   +ПЪРВА_СТР[:ПОСЛ_СТР], --pages=ПЪРВА_СТР[:ПОСЛ_СТР]
                        започва/свършва печата при ПЪРВА_СТР/ПОСЛ_СТР
      -COLUMN, --columns=СТЪЛБОВЕ
                        извежда СТЪЛБОВЕ стълба и отпечатва стълбовете надолу,
                        освен ако е използвано -a.  Подравнява броя на редове
                        в стълбовете на всяка страница.

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
bg:   -A, --address-radix=БАЗА    как да се извежда отместването
      -j, --skip-bytes=БАЙТОВЕ    пропуска БАЙТОВЕ входни байта в началото

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
bg:   -A, --auto-reference           извежда автоматично генерираните препратки
      -G, --traditional              работи подобно на командата „ptx“ от System V
      -F, --flag-truncation=НИЗ      обозначава с НИЗ при съкращаване на редовете

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents,
                                   and do not dereference symbolic links
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
bg:   -C                         извежда елементите в колони
          --color[=КОГА]         определя дали да се използват цветове за посочване
                                   типовете на файловете.  КОГА може да бъде
                                   „never“ (никога), „always“ (винаги) или
                                   „auto“ (автоматично)
      -d, --directory            извежда самите каталози, вместо съдържанието им
                                   и символните връзки, вместо сочените файлове
      -D, --dired                генерира изход за режима „dired“ на Емакс

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
bg:   -D                  създава всички начални компоненти на ЦЕЛ освен последния,
                             а след това копира ИЗТОЧНИК в ЦЕЛ
      -g, --group=ГРУПА   посочва група вместо текущата група на процеса
      -m, --mode=РЕЖИМ    посочва режим за достъп (като при chmod), вместо rwxr-xr-x
      -o, --owner=СОБСТВ  посочва собственик (само от привилегирован потребител)

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method]  print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
bg:   -D, --all-repeated[=delimit-method] извежда всички повтарящи се редове
                            delimit-method={none(по подразбиране),prepend,separate}
                            Разделянето се прави с празни редове.
      -f, --skip-fields=N   не сравнява първите N полета
      -i, --ignore-case     не различава големите от малките букви
      -s, --skip-chars=N    не сравнява първите N знака
      -u, --unique          извежда само редовете, които не се повтарят

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
bg:   -D, --date-format=ФОРМАТ
                        да се ползва ФОРМАТ при датата на колонтитула
      -e[ЗНАК[ШИР]], --expand-tabs[=ЗНАК[ШИР]]
                        разширява всеки входен ЗНАК като табулация със ШИРина (8)
      -F, -f, --form-feed
                        разделя страниците с form feed вместо с нови редове
                        (при -F има 3-редов горен колонтитул, а без -F има 5-редови
                        горен и долен колонтитули)

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively.  Less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i).  Without WHEN, prompt always
bg:   -I                    пита веднъж преди изтриването на повече от три файла
                              или при рекурсивно триене.  По-малко досадно от -i,
                              но все пак защитава срещу повечето грешки
          --interactive[=КОГА]  пита според КОГА: never, once (-I) или always (-i).
                              Без КОГА пита винаги

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
bg:   -L ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е символна връзка (същото като -h)
      -O ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и се притежава от действащият потребител
      -p ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е именуван канал
      -r ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е достъпен за четене
      -s ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и има ненулев размер

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
bg:   -L, --dereference     работи върху файловете, сочени от символни връзки
      -P, --no-dereference  да не се следват символни връзки (по подразбиране)
      -0, --null            завършва всеки изведен ред с байт 0 вместо с нов ред
      -S, --separate-dirs   да не се включва размерът на подкаталозите
      -s, --summarize       резюмира -- извежда само общата сума за всеки аргумент

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
bg:   -M, --macro-name=НИЗ           използва НИЗ вместо „xx“ за макроси
      -O, --format=roff              извежда изход с команди за roff
      -R, --right-side-refs          поставя препратките отдясно, не се броят при -w
      -S, --sentence-regexp=РЕГИЗР   за край на редовете или край на изреченията
      -T, --format=tex               извежда изход с команди за TeX

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
bg:   -N, --read-bytes=БАЙТОВЕ    обработва до БАЙТОВЕ входни байта
      -S, --strings[=ДЪЛЖИНА]     извежда низове от поне по ДЪЛЖИНА графични знаци
      -t, --format=ТИП            посочва формат или формати за извеждане
      -v, --output-duplicates     да не се ползва * за отбелязване на еднакви редове
      -w, --width[=БАЙТОВЕ]       извежда по БАЙТОВЕ входни байта на един ред
          --traditional           да се приемат аргументи в традиционния формат

en:   -P, --no-dereference         never follow symbolic links
bg:   -P, --no-dereference         не проследява символните връзки

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
bg:   -P, --portability     да се използва изходен формат POSIX
          --sync            изпълнява sync преди получаване на информация
      -t, --type=ТИП        извежда информация само за файлови системи от тип ТИП
      -T, --print-type      извежда типа на файловата система
      -x, --exclude-type=ТИП  не извежда информация за файлови системи от тип ТИП
      -v                    (пренебрегва се)

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
bg:   -R, -r, --recursive          копира каталозите рекурсивно
          --remove-destination     премахва всеки съществуващ целеви файл преди
                                     да се опитва отваряне (сравнете с --force)

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
                                 extension -X, size -S, time -t, version -v
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of modification
                                 time: atime -u, access -u, use -u, ctime -c,
                                 or status -c; use specified time as sort key
                                 if --sort=time
bg:   -S                         сортира според размера на файловете
          --sort=ДУМА            сортира според ДУМА: none -U, extension -X,
                                   size -S, time -t, version -v
          --time=ДУМА            с -l показва времето ДУМА вместо времето на промя-
                                   на.  ДУМА може да бъде atime, access, use, ctime,
                                   или status; по това време се и сортира

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
bg:   -S ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е гнездо
      -t [FD]     файловият дескриптор FD е отворен на терминал
      -u ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е със set-user-ID
      -w ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е достъпен за запис
      -x ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е изпълним файл (при каталог: може да се търси)

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file
      -v, --verbose               print name of each linked file
bg:   -S, --suffix=СУФИКС         вместо обичайният суфикс за резервни копия
      -t, --target-directory=КАТАЛОГ  посочва каталога, в който да се правят
                                    връзките
      -T, --no-target-directory   работи с ИМЕ_НА_ВРЪЗКА като с обикновен файл
      -v, --verbose               извежда името на всеки файл преди свързване

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
bg:   -SНИЗ, --sep-string[=НИЗ]

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
bg:   -T, --omit-pagination
                        не слага горни и долни колонтитули, изпуска управляващите
                        кодове form feed от входните файлове.
      -v, --show-nonprinting
                        използва осмични числа с наклонена черта (\019)
      -w СТР_ШИР, --width=СТР_ШИР
                        задава ширина на страницата от СТР_ШИР (72) знака при
                        многоколонен извод, -s[знак] отменя (72)

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
bg:   -T, -w, --mesg    добавя състоянието на mesg на потребителите (+, - или ?)
      -u, --users       изрежда потребителите, влезли в системата
          --message     същото като -T
          --writable    същото като -T

en:   -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
bg:   -W СТР_ШИР, --page-width=СТР_ШИР
                        задава ширина на страницата от СТР_ШИР (72) знака винаги,
                        съкращава редовете, освен ако е зададена опция -J, не се
                        влияе от -S и -s

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
bg:   -W, --word-regexp=РЕГИЗР       ползва РЕГИЗР като определящ какво е дума
      -b, --break-file=ФАЙЛ          думите свършват при знак от този ФАЙЛ
      -f, --ignore-case              сортира еднакво главните и малките букви
      -g, --gap-size=БРОЙ            място между полетата в изхода
      -i, --ignore-file=ФАЙЛ         ФАЙЛ с думи, които да се пренебрегват
      -o, --only-file=ФАЙЛ           признават се само думи от този ФАЙЛ

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
bg:   -a                     променя само времето за достъп
      -c, --no-create        не създава файловете, ако не съществуват
      -d, --date=НИЗ         прави разбор на НИЗ и го използва вместо текущото време
      -f                     (пренебрегва се)
      -m                     променя само времето на последна промяна

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
bg:   -a, --across      печата стълбовете напреки вместо надолу, използва се
                        заедно с -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        използва запис със шапки (^G) и осмични числа
      -d, --double-space
                        двойни интервали в изхода

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
bg:   -a, --all                  не скрива елементите, започващи с .
      -A, --almost-all           не извежда подразбиращите се . и ..
          --author               с -l извежда автора на всеки файл
      -b, --escape               извежда осмични числа за неграфичните знаци

en:   -a, --all             include dummy file systems
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
bg:   -a, --all             включително празните файлови системи (с 0 блокове)
      -B, --block-size=РАЗМ да се ползват блокове с размер РАЗМ байта
      -h, --human-readable  извежда размерите като за хора (напр. 1K, 234M, 2G)
      -H, --si              подобно, но с множител 1000 вместо 1024

en:   -a, --all        convert all blanks, instead of just initial blanks
          --first-only  convert only leading sequences of blanks (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
      -t, --tabs=LIST  use comma separated LIST of tab positions (enables -a)
bg:   -a, --all        преобразува всяко бяло поле, а не само в началото на редовете
          --first-only преобразува само бяло поле в началото на редовете (отменя -a)
      -t, --tabs=N     използва табулации през N знака вместо през 8 (позволява -a)
      -t, --tabs=СПИС  СПИСък от разделени с „,“ позиции за табулации (позволява -a)

en:   -a, --archive                same as -dpPR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
bg:   -a, --archive                също като -dpPR
          --backup[=МЕТОД]         резервно копира съществуващите целеви файлове
      -b                           като --backup, но не може да получава аргумент
          --copy-contents          копира съдържанието на спец. файлове при рекурс.
      -d                           като --no-dereference --preserve=link

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
bg:   -a, --suffix-length=N   ползва суфикси с дължина N (по подразбиране %d)
      -b, --bytes=РАЗМ        дели на парчета с размер РАЗМ байта
      -C, --line-bytes=РАЗМ   разделя по редове до РАЗМ байта на изходен файл
      -d, --numeric-suffixes  ползва числови суфикси вместо буквени
      -l, --lines=ЧИСЛО       дели на по ЧИСЛО редове на изходен файл

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
bg:   -b, --before             прикрепя разделителя преди, а не след
      -r, --regex              интерпретира разделителя като регулярен израз
      -s, --separator=НИЗ      вместо кода за нов ред, използва като разделител НИЗ

en:   -b, --binary            read in binary mode
bg:   -b, --binary            чете в двоичен режим

en:   -b, --binary            read in binary mode (default unless reading tty stdin)
bg:   -b, --binary    чете в двоичен режим (по подразбиране, при четене от терминал)

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
bg:   -b, --body-numbering=СТИЛ       ползва СТИЛ при номериране редовете от тялото
      -d, --section-delimiter=CC      CC да е разделител между логическите страници
      -f, --footer-numbering=СТИЛ     ползва СТИЛ при номериране долния колонтитул

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
bg:   -b, --bytes         брои байтовете, вместо стълбовете
      -s, --spaces        прекъсва при интервали
      -w, --width=ШИРИНА  да се ползват ШИРИНА стълбове, вместо 80

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
bg:   -b, --bytes=СПИСЪК      извежда само тези байтове
      -c, --characters=СПИСЪК извежда само тези знаци
      -d, --delimiter=РАЗДЕЛ  РАЗДЕЛ вместо табулация като разделител между полетата

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
bg:   -b, --ignore-leading-blanks не отчита интервалите в началото
      -d, --dictionary-order      отчита само интервалите и буквено-цифровите знаци
      -f, --ignore-case           приравнява малките с главните букви

en:   -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
bg:   -b, --suffix-format=ФОРМАТ да се ползва sprintf-ФОРМАТ вместо %02d
      -f, --prefix=ПРЕФИКС       да се ползва ПРЕФИКС вместо „xx“
      -k, --keep-files           да не се изтриват създадените файлове при грешка

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline.
                              If you want a newline, include \n in FORMAT.
      -t, --terse           print the information in terse form
bg:   -c  --format=ФОРМАТ   да се използва посоченият ФОРМАТ, вместо подразбиращия се;
                              да се изведе нов ред след всяко използване на ФОРМАТ
          --printf=ФОРМАТ   като --format, но да се интерпретират обратно наклонените черти
                              и да не се извежда задължителния завършващ нов ред.
                              Ако искате нов ред, вмъкнете \n във ФОРМАТ.
      -t, --terse           информацията да се извежда в сбита форма

en:   -c, --bytes=[-]N         print the first N bytes of each file;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N bytes of each file
      -n, --lines=[-]N         print the first N lines instead of the first 10;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N lines of each file
bg:   -c, --bytes=[-]N         извежда първите N байта от всеки файл;
                                 със знак минус преди N извежда всички, освен
                                 последните N байта от всеки файл
      -n, --lines=[-]N         извежда първите N реда вместо първите 10;
                                 със знак минус преди N извежда всички, освен
                                 последните N реда от всеки файл

en:   -c, --check             read %s sums from the FILEs and check them
bg:   -c, --check             прочита %s суми от ФАЙЛовете и ги проверява

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
bg:   -c, --count           редовете да се предхождат от брой срещания
      -d, --repeated        извежда само повтарящите се редове

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
bg:   -c, --crown-margin        запазва отстъпа на първите два реда
      -p, --prefix=НИЗ          преформатира само редовете, започващи с НИЗ.  Маха
                                  НИЗ, форматира, след което добавя пак НИЗ
      -s, --split-only          цепи дългите редове, но не попълва късите

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
bg:   -d, --delimiters=СПИС   разделя със знаците от СПИС вместо с табулации
      -s, --serial            изкарва файловете един след друг вместо паралелно

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
bg:   -e             позволява обработката знаци, защитени с \ (по подразбиране)
      -E             забранява специалната обработка на \

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-lines=LINES    output at most LINES lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
bg:   -e, --echo                работи с всеки АРГУМЕНТ като с входен ред
      -i, --input-range=ОТ-ДО   работи с всяко число от ОТ до ДО като с входен ред
      -n, --head-lines=БРОЙ     извежда най-много БРОЙ реда
      -o, --output=ФАЙЛ         извежда резултата във ФАЙЛ вместо на станд. изход
          --random-source=ФАЙЛ  чете случайни байтове от ФАЙЛ (вместо /dev/urandom)
      -z, --zero-terminated     завършва редовете с нулев байт вместо с нов ред

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append `*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
bg:   -f                         да не сортира; позволява -aU, забранява -ls --color
      -F, --classify             добавя знак за типа на файловете (някой от */=>@|)
          --file-type            подобно, но не се добавя „*“
          --format=ДУМА          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            като -l --time-style=full-iso

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
bg:   -f              изпуска реда-антетка при късия формат
      -w              изпуска пълните имена при късия формат
      -i              изпуска пълните имена и отдалечените хостове при късия формат
      -q              изпуска пълните имена, отдалечените хостове и
                      време на неактивност при късия формат

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
bg:   -f   е същото като -t fF, извеждат се числа с плаваща запетая
      -i   е същото като -t dI, извеждат се десетични цели числа
      -l   е същото като -t dL, извеждат се десетични дълги числа
      -o   е същото като -t o2, извеждат се двубайтови осмични числа
      -s   е същото като -t d2, извеждат се двубайтови десетични числа
      -x   е същото като -t x2, извеждат се двубайтови шестнадесетични числа

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
bg:   -f ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е обикновен файл
      -g ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е със set-group-ID
      -h ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е символна връзка (същото като -L)
      -G ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и се притежава от действащата (effective) група
      -k ФАЙЛ     ФАЙЛ съществува и е със sticky bit

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
bg:   -f, --fields=СПИС       извежда само тези полета; отпечатва и всеки ред,
                                който не съдържа разделители между полетата, освен
                                ако е посочена и опцията -s.
      -n                      (пренебрегва се)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
bg:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               извежда добавяните данни при нарастване на файла;
                               -f, --follow и --follow=descriptor са еквивалентни
      -F                       същото като --follow=name --retry

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
bg:   -f, --force                  ако съществуващ целеви файл не може да бъде
                                     отворен, да се изтрие и да се опита отново
      -i, --interactive            да се пита преди заместване
      -H                           копира файла от символна връзка на командния ред

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
bg:   -f, --force    ако трябва, променя режимът за достъп, за да се позволи запис
      -n, --iterations=N  Заличава N пъти (по подразбиране %d пъти)
          --random-source=ФАЙЛ  чете случайни байтове от ФАЙЛ (вместо /dev/urandom)
      -s, --size=N   заличава N байта (приемат се суфикси като K, M, G)

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
bg:   -f, --silent, --quiet   потиска повечето съобщения за грешки
      -v, --verbose           извежда диагностично съобщение за всеки обработен файл
          --reference=ЕТФАЙЛ  ползва режимa за достъп до ЕТФАЙЛ вместо РЕЖИМ
      -R, --recursive         действа рекурсивно върху файловете и каталозите

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
bg:   -f, --silent, --quiet  потиска повечето съобщения за грешки
          --reference=ЕТФАЙЛ ползва групата на ЕТФАЙЛ вместо посочена ГРУПА
      -R, --recursive        действа рекурсивно върху файловете и каталозите
      -v, --verbose          извежда диагностично съобщение за всеки обработен файл

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
bg:   -f, --silent, --quiet  потиска повечето съобщения за грешка
          --reference=ЕТФАЙЛ да се ползват собственикът и групата на ЕТФАЙЛ вместо
                             посочени стойности СОБСТВЕНИК:ГРУПА
      -R, --recursive        действа върху файловете и каталозите рекурсивно
      -v, --verbose          извежда диагностично съобщение за всеки обработен файл

en:   -g                         like -l, but do not list owner
bg:   -g                         като -l, но не извежда собственика

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -R, --random-sort           sort by random hash of keys
          --random-source=FILE    get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
bg:   -g, --general-numeric-sort  сравнява според общата числова стойност
      -i, --ignore-nonprinting    отчита само печатните знаци
      -M, --month-sort            сравнява (неизвестно) < `ЯНУ' < ... < `ДЕК'
      -n, --numeric-sort          сравнява според числовата стойност на низовете
      -R, --random-sort           сортира според случаен хеш
          --random-source=FILE   чете случайни байтове от ФАЙЛ (вместо /dev/urandom)
      -r, --reverse               сортира в обратен ред

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
bg:   -h ГКОЛОНТ, --header=ГКОЛОНТ
                        ГКОЛОНТ в средата на горния колонтитул вместо името на файла
                        -h "" отпечатва празен ред, не ползвайте -h""
      -i[ЗНАК[ШИР]], --output-tabs[=ЗНАК[ШИР]]
                        заменя интервалите със ЗНАЦи (табулации) със ШИРина (8)
      -J, --join-lines  слива пълните редове, отменя съкращаването на редове с -W,
                        без подравняване на стълбовете, --sep-string[=НИЗ] посочва
                        ограничителите

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
bg:   -h, --header-numbering=СТИЛ     ползва СТИЛ при номериране горния колонтитул
      -i, --page-increment=РАЗЛИКА    с колко нараства номера на всеки следващ ред
      -l, --join-blank-lines=БРОЙ     номерира от БРОЙ празни реда само последния
      -n, --number-format=ФОРМАТ      вмъква номерата на редовете според ФОРМАТ
      -p, --no-renumber               не брои отначало при нова логическа страница
      -s, --number-separator=НИЗ      добавя НИЗ след всеки номер на ред

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
bg:   -h, --no-dereference   действа върху символните връзки, вместо върху сочените
                             файлове (само при системи, позволяващи промяна на
                             собствеността на символна връзка)

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
bg:   -i, --ignore-case не различава големи/малки букви при сравняване на полетата
      -j ПОЛЕ           също като „-1 ПОЛЕ -2 ПОЛЕ“
      -o ФОРМАТ         следва ФОРМАТ при съставяне на изходните редове
      -t ЗНАК           ползва ЗНАК като разделител на входните и изходни полета

en:   -i, --initial       do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
bg:   -i, --initial       не преобразува табулациите след не-интервал
      -t, --tabs=БРОЙ     работи с табулации през БРОЙ интервала вместо през 8

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
bg:   -i, --inodes          извежда информация за използваните i-възли, а не блокове
      -k                    като --block-size=1K
      -l, --local           извежда информация само за локалните файлови системи
          --no-sync         без sync преди получаване на използването (по подразб.)

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
bg:   -l                         да се ползва формат с подробно изброяване
      -L, --dereference          при показване на информация за символна връзка
                                   да показва информация за сочения файл вместо за
                                   самата символна връзка
      -m                         попълва в широчина с разделени със запетая елементи

en:   -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
bg:   -l СТР_ДЪЛЖ, --length=СТР_ДЪЛЖ
                        посочва дължина на страниците от СТР_ДЪЛЖ (66) реда
                        (по подразбиране броят редове на текст е 56, с -F -- 63)
      -m, --merge       извежда паралелно всички файлове, по един в стълб.
                        съкращава редовете, но с -J слива пълните редове

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
bg:   -l, --link                   не копира, а прави връзки (твърди)
      -L, --dereference            винаги проследява символните връзки

en:   -l, --login       print system login processes
bg:   -l, --login       извежда процесите за влизане в системата

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
bg:   -m, --mode=РЕЖИМ  задава режим за достъп (като chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     създава и родителските каталози, без грешка за съществуващи
      -v, --verbose     извежда съобщение за всеки създаден каталог

en:   -m, --mode=MODE   set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
bg:   -m, --mode=РЕЖИМ  задава режим за достъп (като при chmod), not a=rw - umask

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
bg:   -n, --digits=ЦИФРИ         да се използва посоченият брой цифри вместо 2
      -s, --quiet, --silent      да не се извеждат размерите на генерираните файлове
      -z, --elide-empty-files    да се изтриват генерираните празни файлове

en:   -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
bg:   -n, --lines=N            извежда последните N реда вместо последните %d
          --max-unchanged-stats=N
                               с --follow=name отваря повторно всеки ФАЙЛ, който не
                               си е сменил размера след N (стандартно %d) итерации,
                               за да се провери, дали не е бил изтрит или
                               преименуван (което е обичайно при завъртане на
                               журналните файлове)

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
bg:   -n, --no-dereference        приема цел, която е символна връзка към каталог,
                                    все едно че е нормален файл
      -i, --interactive           да се пита при заместване на съществуващи файлове
      -s, --symbolic              да се правят символни връзки вместо твърди връзки

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
bg:   -n, --numeric-uid-gid      като -l, но извежда номера за потребител и група
      -N, --literal              извежда „сурови“ имена (напр. управляващите кодове
                                   не се обработват по по-различен начин)
      -o                         като -l, но не извежда информация за групата
      -p, --file-type            добавя знак за типа (някой от /=@|) към елементите
      -p, --indicator-style=slash
                                 добавя знак / към каталозите

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
bg:   -n[РАЗД[ЦИФРИ]], --number-lines[=РАЗД[ЦИФРИ]]
                        номерира редовете, номерата са с ширина ЦИФРИ (5), след тях 
                        РАЗД (табулации); по подразб. започва да брои от 1
      -N НОМЕР, --first-line-number=НОМЕР
                        при номериране на редовете първият ред от първата страница
                        е с номер НОМЕР (вж. +ПЪРВА_СТР)

en:   -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
bg:   -o ПОЛЕ, --indent=ПОЛЕ
                        всеки ред е отместен с ПОЛЕ (нула) интервала, не влияе на
                        -w и -W, ПОЛЕ ще бъде добавено към СТР_ШИР
      -r, --no-file-warnings
                        не предупреждава, ако файлът не може да бъде отворен

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
bg:   -p                           също като --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=СПИС_АТРИБ]  да се запазват посочените атрибути (подразбиране:
                                     mode,ownership,timestamps), а при възможност и
                                     следните допълнителни атрибути: links, all

en:   -p, --parents   Remove DIRECTORY and its ancestors.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
bg:   -p, --parents   изтрива КАТАЛОГ, след това се опитва да изтрие всеки каталог,
                      който е част от посочената пътека.  Напр. „rmdir -p a/b/c“ е
                      като „rmdir a/b/c a/b a“.
      -v, --verbose   извежда съобщение за всеки обработен каталог

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
bg:   -p, --preserve-timestamps   прилага времената за достъп/промяна на
                            файловете-ИЗТОЧНИК за съответните целеви файлове
      -s, --strip         маха символните таблици
      -S, --suffix=СУФИКС вместо обичайния суфикс за резервни копия
      -t, --target-directory=КАТАЛОГ  копира всички аргументи ИЗТОЧНИК в КАТАЛОГ
      -T, --no-target-directory  работи с ЦЕЛ като с обикновен файл
      -v, --verbose       извежда името на всеки каталог при създаването му

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
bg:   -q, --count       извежда всички входни имена и броя на влезлите потребители
      -r, --runlevel    извежда текущото ниво на стартиране
      -s, --short       извежда само името, линията и времето (по подразбиране)
      -t, --time        извежда последната промяна на системния часовник

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
bg:   -q, --hide-control-chars   извежда ? вместо неграфични знаци
          --show-control-chars   извежда неграфичните знаци както са си (стандартно,
                                   освен ако програмата е „ls“ и изходът е терминал)
      -Q, --quote-name           огражда имената на елементите с кавички
          --quoting-style=ДУМА   стил ДУМА за извеждане на неграфични знаци:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
bg:   -q, --quiet, --silent    да не се извеждат заглавия с файловите имена
      -v, --verbose            винаги да извежда заглавия с файловите имена

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output date and time in RFC 2822 format
          --rfc-3339=TIMESPEC   output date and time in RFC 3339 format.
                                TIMESPEC=`date', `seconds', or `ns' for
                                date and time to the indicated precision.
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
bg:   -r, --reference=ФАЙЛ      извежда времето на последна промяна на ФАЙЛ
      -R, --rfc-2822            извежда датов низ според RFC-2822
          --rfc-3339=ТОЧНОСТ    извежда датата и времето във формат RFC 3339.
                                ТОЧНОСТ може да бъде `date' (само датата), `seconds'
                                (до секунди) или `ns' (наносекунди)
      -s, --set=НИЗ             настройва системното време да бъде посоченото в НИЗ
      -u, --utc, --universal    отпечатва или настройва гринуичко време

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
bg:   -r, --reference=ФАЙЛ   използва времената на този ФАЙЛ вместо текущото време
      -t ЩАМПА               ползва [[ГГ]ГГ]ММДДччММ[.сс] вместо текущото време
      --time=ДУМА            променя означеното с ДУМА време:
                                access, atime и use: същото като -а
                                modify и mtime: същото като -m

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
bg:   -r, --references               първото поле на всеки ред е препратка
      -t, --typeset-mode               - не е реализирана -
      -w, --width=БРОЙ               ширина на изхода, препратките не се броят

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the size of each file, in blocks
bg:   -r, --reverse              обратен ред при сортиране
      -R, --recursive            извежда подкаталозите рекурсивно
      -s, --size                 извежда размера в блокове на всеки файл

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
bg:   -s, --only-delimited    да не се отпечатват редове, несъдържащи разделители
          --output-delimiter=НИЗ  да се ползва НИЗ като разделител на изхода
                                по подразбиране се използва входният разделител

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
bg:   -s, --signal=СИГНАЛ, -СИГНАЛ
                       посочва името или номера на сигнала, който да бъде изпратен
      -l, --list       извежда имената на сигналите или ги преобразува в/от номера
      -t, --table      извежда таблица с информация за сигналите

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
bg:   -s, --symbolic-link          правене на символни връзки, а не копиране
      -S, --suffix=СУФИКС          вместо обичайния префикс за резервни копия
          --target-directory=КАТАЛОГ  копира всички аргументи ИЗТОЧНИК в КАТАЛОГ
      -T, --no-target-directory    работи с ЦЕЛ като с нормален файл

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
bg:   -s[ЗНАК],--separator[=ЗНАК]
                        разделя стълбовете с един знак, без -w по подразбиране e
                        табулация, а с -w няма разделител.  Без -s разделителят е
                        интервал.  -s отменя съкращаването на редовете при всички
                        опции за стълбове (-СТЪЛБОВЕ|-a -СТЪЛБОВЕ|-m), освен ако е
                        зададено и -w

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
bg:   -t                       еквивалентно на -vT
      -T, --show-tabs          изобразява табулациите като ^I
      -u                       (пренебрегва се)
      -v, --show-nonprinting   ползва запис с ^ и M-, освен за нов ред и табулация

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
bg:   -t, --field-separator=РАЗД ползва РАЗД вместо преход от видим знак към интерв.
      -T, --temporary-directory=КАТ  каталог за временни файлове вместо $TMPDIR или
                                %s;  няколко такива опции за няколко каталога
      -u, --unique              с „-c“ проверява за строга наредба; иначе
                                  извежда само първия от група еквивалентни редове

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
bg:   -t, --tabs=СПИС     да се ползва списък от явно зададени табулационни позиции

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
bg:   -t, --tagged-paragraph    отстъпа на първия ред да се отличава от втория
      -u, --uniform-spacing     един интервал между думите, два между изречения
      -w, --width=ШИРИНА        максимална ширина на реда (по подразбиране 75 знака)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
bg:       --target-directory=КАТАЛОГ  премества всички аргументи ИЗТОЧНИК в КАТАЛОГ
      -T, --no-target-directory    работи с DEST като с обикновен файл
      -u, --update                 премества само ако ИЗТОЧНИК е по-нов от целевия
                                     файл, или ако целевият файл липсва
      -v, --verbose                съобщава какво се прави

en:   -t, --text              read in text mode (default if reading tty stdin)
bg:   -t, --text              чете в текстов режим (по подразбиране, ako
                                 стандартният вход е от терминал)

en:   -t, --text              read in text mode (default)
bg:   -t, --text              чете в текстов режим (по подразбиране)

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
bg:   -u                         с -lt: сортира и извежда според времето за достъп,
                                    с -l: извежда времето за достъп, сортира по име,
                                    иначе: сортира по времето за достъп
      -U                         да не се сортира: извежда се както е в каталога
      -v                         сортира според версията

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
bg:   -u, --remove   съкращава до нулева дължина и изтрива файла след заличаването
      -v, --verbose  показва информация за напредъка
      -x, --exact    не закръглява размерите на файловете до следващия пълен блок;
                       за специални файлове и каталози това е по подразбиране
      -z, --zero     накрая заличава с нули, за да се скрие използването на shred

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
bg:   -u, --update                 копира само, ако ИЗТОЧНИК е по-нов от целевия
                                     файл или ако целевият файл липсва
      -v, --verbose                съобщава какво се прави
      -x, --one-file-system        остава в текущата файлова система

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
bg:   -v ФАЙЛНОМ        като -a ФАЙЛНОМ, но потиска съответстващите входни редове
      -1 ПОЛЕ           свързва според това ПОЛЕ във файл 1
      -2 ПОЛЕ           свързва според това ПОЛЕ във файл 2

en:   -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
bg:   -v, --first-page=НОМЕР          номер на първия ред от логическите страници
      -w, --number-width=БРОЙ         ползва БРОЙ стълбове за номерата на редовете

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type or "unknown"
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform or "unknown"
      -o, --operating-system   print the operating system
bg:   -v, --kernel-version     извежда версията на ядрото
      -m, --machine            извежда хардуерното име на машината
      -p, --processor          извежда типа на микропроцесора или „unknown“
      -i, --hardware-platform  извежда хардуерната платформа или „unknown“
      -o, --operating-system   извежда операционната система

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
bg:   -w, --check-chars=N   сравнява по не повече от N знака в редовете

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
bg:   -w, --width=КОЛОНИ         приема, че екранът има ширина КОЛОНИ
      -x                         извежда елементите по редове, а не в стълбове
      -X                         сортира в азбучен ред според разширението
      -1                         извежда по един файл на ред

en:   -w, --wrap=COLS       Wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                            Use 0 to disable line wrapping.
    
      -d, --decode          Decode data.
      -i, --ignore-garbage  When decoding, ignore non-alphabet characters.
bg:   -w, --wrap=ШИРИНА     Пренася кодираните редове след ШИРИНА знаци (подразбира
                            се 76).  Използвайте 0, за да забраните пренасянето.
    
      -d, --decode          Декодира данните.
      -i, --ignore-garbage  При декодиране пренебрегва небуквените знаци.

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different file systems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
bg:   -x, --one-file-system  пропуска каталозите, които са в друга файлова система
      -X ФАЙЛ, --exclude-from=ФАЙЛ  изключва файлове, пасващи на образец от ФАЙЛ
          --exclude=ОБРАЗЕЦ изключва файлове, чието име пасва на ОБРАЗЕЦ
          --max-depth=N     отпечатва общ размер на каталози (или файлове с --all)
                              само ако те са с N или по-малко нива под аргумента
                              на командния ред;  --max-depth=0 е еквивалентно на
                              --summarize

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
bg:   -z, --zero-terminated     завършва редовете с байт 0 вместо с нов ред

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
bg:   [:graph:]       всички видими знаци с изключение на интервали, табулации и др.
      [:lower:]       всички малки букви
      [:print:]       всички видими знаци, включително интервали, табулации
      [:punct:]       всички препинателни знаци
      [:space:]       хоризонтално или вертикално бяло поле
      [:upper:]       всички главни букви
      [:xdigit:]      всички шестнадесетични цифри
      [=ЗНАК=]        всички знаци, еквивалентни на ЗНАК

en:   \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
bg:   \a      звуков сигнал (BEL)
      \b      връщане назад (backspace)
      \c      повече не извежда изход
      \f      край на страницата (form feed)

en:   \c     suppress trailing newline
      \f     form feed
      \n     new line
      \r     carriage return
      \t     horizontal tab
      \v     vertical tab
bg:   \c     забранява новия ред в края
      \f     нова страница (FF)
      \n     нов ред (LF)
      \r     връщане на курсора (CR)
      \t     хоризонтална табулация (HT)
      \v     вертикална табулация (VT)

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
bg:   \n      нов ред
      \r      връщане на курсора
      \t      хоризонтална табулация
      \v      вертикална табулация

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
bg:   \v              вертикална табулация
      ЗНАК1-ЗНАК2     всички знаци от ЗНАК1 до ЗНАК2
      [ЗНАК*]         (само при МНОЖ2) копия на ЗНАК до достигане дължината на МНОЖ1
      [ЗНАК*ПОВТ]     ПОВТ броя на ЗНАК; ПОВТ е осмично число, ако започва с 0
      [:alnum:]       всички букви и цифри
      [:alpha:]       всички букви
      [:blank:]       всички празни знаци (интервал, табулации)
      [:cntrl:]       всички управляващи символи
      [:digit:]       всички цифри

en:   \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
bg:   \xNN    байт със шестнадесетичен код NN (от 1 до 2 цифри)
    
      \uNNNN  знак от Unicode (ISO/IEC 10646) със 16-ичен код NNNN (4 цифри)
      \UNNNNNNNN  знак от Unicode със шестнадесетичен код NNNNNNNN (8 цифри)

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
bg:   ascii     от EBCDIC към ASCII
      ebcdic    от ASCII към EBCDIC
      ibm       от ASCII към алтернативен EBCDIC
      block     попълва блоковете, завършващи с нов ред, с интервали до размер cbs
      unblock   заменя крайните интервали във всеки блок с размер cbs с нови редове
      lcase     променя от главни в малки букви

en:   binary    use binary I/O for data
bg:   binary    да се използват двоични входно/изходни операции за данните

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
bg:   d[РАЗМ]    знаково десетично число от РАЗМ байта
      f[РАЗМ]    число с плаваща запетая от РАЗМ байта
      o[РАЗМ]    знаково осмично число от РАЗМ байта
      u[РАЗМ]    беззнаково десетично число от РАЗМ байта
      x[РАЗМ]    шестнадесетично число от РАЗМ байта

en:   direct    use direct I/O for data
bg:   direct    да се използват директни входно/изходни операции за данните

en:   directory fail unless a directory
bg:   directory отказва да работи, освен при каталог

en:   dsync     use synchronized I/O for data
bg:   dsync     да се използват синхронизирани входно/изходни операции за данните

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
      status=noxfer   suppress transfer statistics
bg:   if=ФАЙЛ         чете от ФАЙЛ вместо от стандартния вход
      iflag=ФЛАГ,...  чете според посочените флагове
      obs=БАЙТОВЕ     записва на парчета от по БАЙТОВЕ байта
      of=ФАЙЛ         записва във ФАЙЛ, вместо на стандартния изход
      oflag=ФЛАГ,...  записва според посочените флагове
      seek=БЛОКОВЕ    пропуска БЛОКОВЕ изходни блока с размер obs всеки
      skip=БЛОКОВЕ    пропуска БЛОКОВЕ входни блока с размер ibs всеки
      status=noxfer   без статистика за трансфера

en:   noatime   do not update access time
bg:   noatime   да не се обновява времето за достъп

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
bg:   noctty    да не се определя управляващ терминал от файл

en:   nofollow  do not follow symlinks
bg:   nofollow  да не се следват символните връзки

en:   nolinks   fail if multiply-linked
bg:   nolinks   отказва да работи при множество твърди връзки

en:   nonblock  use non-blocking I/O
bg:   nonblock  да се използват неблокиращи входно/изходни операции

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
bg:   none, off       никога да не се правят резервни копия (освен при --backup)
      numbered, t     да се правят номерирани резервни копия
      existing, nil   номерирани, ако вече са правени номерирани, а прости иначе
      simple, never   винаги да се правят прости резервни копия

en:   sync      likewise, but also for metadata
bg:   sync      подобно, но също и за метаданните (напр. на файловата система)

en:   text      use text I/O for data
bg:   text      да се използват текстови входно/изходни операции за данните

en:  %2d:%02d%s  up
bg:  %2d:%02d%s  включен

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
bg:  %3s-блокове     Заети  Свободни Изп%%

en:  %s-blocks      Used Available Capacity
bg:  %s-блокове     Заети  Свободни Обем

en:  (backup: %s)
bg:  (резервно копие: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
bg:  * [-]ctlecho    ехо на управляващите кодове с шапки (“^c“)
       [-]echo       ехо на входните знаци
     * [-]echoctl    същото като [-]ctlecho
       [-]echoe      същото като [-]crterase
       [-]echok      ехо на нов ред след код за убиване

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
bg:  * [-]echoke     същото като [-]crtkill
       [-]echonl     ехо на нов ред дори ако не е имало ехо на други символи
     * [-]echoprt    ехо на изтритите знаци назад, между „\“ и „/“
       [-]icanon     позволява управляващите кодове за erase, kill, werase и rprnt
       [-]iexten     позволява управляващите кодове, които не отговарят на POSIX

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
bg:  * [-]iuclc      превежда знаците от горен регистър в долен регистър
     * [-]ixany      всеки знак да рестартира извеждането (не само знака за старт)
       [-]ixoff      позволява изпращането на знаци за старт/стоп
       [-]ixon       позволява управление на потока XON/XOFF (т.е. Ctrl-S/Ctrl-Q)
       [-]parmrk     маркира грешките по четност (с последователност 255-0)
       [-]tandem     същото като [-]ixoff

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
bg:  * [-]iutf8      да се предполага, че входните знаци са кодирани в UTF-8

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
bg:  * [-]ocrnl      превежда кодовете за връщане на курсора в кодове за нов ред
     * [-]ofdel      използва кодове delete за попълване вместо null
     * [-]ofill      използва попълващи кодове вместо синхронизиране при забавяне
     * [-]olcuc      превежда знаците от долен регистър в знаци от горен регистър
     * [-]onlcr      превежда кодовете нов ред в кодове връщане на курсора и нов ред
     * [-]onlret     кодът за нов ред осъществява връщане на курсора

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
bg:  * [-]onocr      не извежда знаци за връщане на курсора в първия стълб
       [-]opost      дообработка (postprocess) на изхода
     * tabN          стил за задържане на кодове за хориз. табулация, N е от 0 до 3
     * tabs          същото като tab0
     * -tabs         същото като tab3
     * vtN           стил за задържане на кодове за вертик. табулация, N е 0 или 1

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
bg:  * eol2 ЗНАК     алтернативен ЗНАК за край на реда
       erase ЗНАК    ЗНАК ще изтрие последния въведен знак
       intr ЗНАК     ЗНАК ще изпрати сигнал за прекъсване
       kill ЗНАК     ЗНАК ще изтрие текущия ред

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
bg:  * lnext ЗНАК    ЗНАК ще въведе следващия знак буквално, дори ако е управляващ
       quit ЗНАК     ЗНАК ще изпрати сигнал „изход“
     * rprnt ЗНАК    ЗНАК ще пречертае текущия ред
       start ЗНАК    ЗНАК ще възобнови извеждането, след като е било прекъснато

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
bg:  * rows N        казва на ядрото, че терминалът има N реда
     * size          извежда броя редове и стълбове според ядрото
       speed         извежда скоростта на терминала
       time N       с -icanon посочва прекъсване при четене до N десети от секундата

en:  ??:????  up
bg:  ??:????  включен

en:  Mounted on
bg:  Монтирана на

en:  groups=
bg:  групи=

en:  old
bg:  стар

en:  on repetition %s
bg:  при повтаряне %s

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
bg: % 1% от паметта, b 1, K 1024 (по подразб.) и т.н. за M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, чете от стандартния вход.
    
    *** ВНИМАНИЕ ***
    Локалът, посочен в обкръжението, влияе на наредбата.
    Използвайте LC_ALL=C, за да получите традиционната наредба,
    която сравнява според кодовете на знаците.

en: %.*s: invalid conversion specification
bg: %.*s: неправилна спецификация на преобразувание

en: %b %e  %Y
bg: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
bg: %e %b %k,%M

en: %d: fmt="%s" width=%d
bg: %d: формат=„%s“ ширина=%d

en: %ld day | %ld days
bg[0]: %ld ден
bg[1]: %ld дена

en: %lu user | %lu users
bg[0]: %lu потребител
bg[1]: %lu потребителя

en: %s (for regexp %s)
bg: %s (за рег. израз %s)

en: %s -> %s (unbackup)
bg: %s -> %s (от резервно копие)

en: %s `%s' too large
bg: %s „%s“ е твърде дълго

en: %s and %s are the same file
bg: %s и %s са един и същ файл

en: %s exists but is not a directory
bg: %s съществува, но не е каталог

en: %s has appeared;  following end of new file
bg: %s се е появил;  следва се краят на новия файл

en: %s has become accessible
bg: %s е станал достъпен

en: %s has become inaccessible
bg: %s е станал недостъпен

en: %s has been replaced with an untailable file; giving up on this name
bg: %s е бил заменен с файл, който е недостъпен за tail; tail повече няма да го следи

en: %s has been replaced;  following end of new file
bg: %s е бил заменен; следва се краят на новия файл

en: %s has unknown file type
bg: %s има непознат файлов тип

en: %s is not a valid positive integer
bg: %s не е правилно положително цяло число

en: %s is too large
bg: %s е твърде дълго

en: %s: %s is so large that it is not representable
bg: %s: %s е толкова голям, че не е изводим

en: %s: %s: line number out of range
bg: %s: %s: номерът на ред е извън диапазона

en: %s: %s: match not found
bg: %s: %s: не е открито съответствие

en: %s: %s:%s: disorder:
bg: %s: %s:%s: разбърканост:

en: %s: FAILED open or read
bg: %s: НЕ УСПЯ системна функция open или read

en: %s: No such user
bg: %s: Няма такъв потребител

en: %s: `}' is required in repeat count
bg: %s: при означаване брой повторения е необходим „}“

en: %s: binary operator expected
bg: %s: очаква се двуместна операция

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
bg: %s: относителни символни връзки може да се правят само в текущия каталог

en: %s: cannot change nonblocking mode
bg: %s: не може да се смени режимът non-blocking

en: %s: cannot find name for user ID %lu
bg: %s: не може да се намери името на потребител с номер %lu

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
bg: %s: не може да се следва края на този тип файлове; tail няма да следи този файл

en: %s: cannot lseek back to original position
bg: %s: не може да се отиде на първоначалното място във файла

en: %s: cannot overwrite directory
bg: %s: каталогът не може да се замести

en: %s: cannot rewind
bg: %s: битовете не могат да се обръщат

en: %s: cannot seek
bg: %s: неуспешно позициониране

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
bg: %s: не може да се отиде на отместване %s относно края на файла

en: %s: cannot seek to offset %s
bg: %s: не може да се отиде на отместване %s във файла

en: %s: cannot seek to relative offset %s
bg: %s: не може да се отиде на относително отместване %s във файла

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
bg: %s: не може да се заличава файл с режим на достъп само за добавяне

en: %s: closing delimiter `%c' missing
bg: %s: липсва затварящ ограничител „%c“

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
bg: %s: не може да се презададе режимът non-blocking

en: %s: count `%.*s' too large
bg: %s: броят „%.*s“ е твърде голям

en: %s: descend into directory %s?
bg: %s: да се навлезе ли в каталога %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
bg: %s: да се навлезе ли в защитения срещу запис каталог %s?

en: %s: end of file
bg: %s: край на файла

en: %s: equivalence class operand must be a single character
bg: %s: класът на еквивалентност трябва да се означи само един знак

en: %s: error truncating
bg: %s: грешка при съкращаване

en: %s: error writing at offset %s
bg: %s: грешка при запис на отместване %s

en: %s: expected a numeric value
bg: %s: очаква се числова стойност

en: %s: failed to close
bg: %s: не може да се затвори

en: %s: failed to open for writing
bg: %s: не може да се отвори в режим за писане

en: %s: failed to remove
bg: %s: не може да се отстрани

en: %s: fcntl failed
bg: %s: неуспешно извикване на fcntl

en: %s: fdatasync failed
bg: %s: неуспешно извикване на fdatasync

en: %s: file has negative size
bg: %s: файлът има отрицателен размер

en: %s: file has shrunk too much
bg: %s: файлът се е свил твърде много

en: %s: file too large
bg: %s: файлът е твърде дълъг

en: %s: file too long
bg: %s: файлът е твърде дълъг

en: %s: file truncated
bg: %s: файлът е съкратен

en: %s: fstat failed
bg: %s: неуспешно извикване на fstat

en: %s: fsync failed
bg: %s: неуспешно извикване на fsync

en: %s: hard link not allowed for directory
bg: %s: не се позволява твърда връзка към каталог

en: %s: illegal option -- %c
bg: %s: неправилна опция -- %c

en: %s: input contains a loop:
bg: %s: входният файл съдържа цикъл:

en: %s: input contains an odd number of tokens
bg: %s: входните данни съдържат нечетен брой лексеми

en: %s: input file is output file
bg: %s: входният файл е изходен файл

en: %s: integer expected after delimiter
bg: %s: след разделител се очаква цяло число

en: %s: invalid PID
bg: %s: неправилен номер на процес

en: %s: invalid count at start of %s
bg: %s: неправилен брой в началото на %s

en: %s: invalid directive
bg: %s: неправилна команда

en: %s: invalid field specification %s
bg: %s: неправилна спецификация на поле %s

en: %s: invalid file size
bg: %s: неправилен размер на файла

en: %s: invalid file type
bg: %s: недопустим тип на файла

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
bg: %s: неправилен максимален брой достъпи без промяна между отварянията

en: %s: invalid number
bg: %s: недопустимо число

en: %s: invalid number of bytes
bg: %s: неправилен брой байтове

en: %s: invalid number of lines
bg: %s: неправилен брой редове

en: %s: invalid number of passes
bg: %s: неправилен брой итерации

en: %s: invalid number of seconds
bg: %s: неправилен брой секунди

en: %s: invalid option -- %c
bg: %s: неправилна опция -- %c

en: %s: invalid pattern
bg: %s: неправилен образец

en: %s: invalid process id
bg: %s: неправилен номер на процес

en: %s: invalid regular expression: %s
bg: %s: неправилен регулярен израз: %s

en: %s: invalid signal
bg: %s: неправилен сигнал

en: %s: invalid suffix length
bg: %s: неправилна дължина на суфикс

en: %s: line number must be greater than zero
bg: %s: номерът на ред трябва да бъде положителен

en: %s: line number out of range
bg: %s: номерът на ред е извън диапазона

en: %s: lseek failed
bg: %s: неуспешно извикване на lseek

en: %s: multiple signals specified
bg: %s: посочени са много сигнали

en: %s: new permissions are %s, not %s
bg: %s: новият режим за достъп е %s, а не %s

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
bg: %s: не са открити правилно форматирани %s редове с контролни суми

en: %s: no size information for this device
bg: %s: няма информация за размера на това устройство

en: %s: not listing already-listed directory
bg: %s: вече изведеният каталог не се извежда

en: %s: number of bytes is too large
bg: %s: твърде голям брой байтове

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%c%s“ не допуска аргумент

en: %s: option `%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s“ е двусмислена

en: %s: option `%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s“ изисква аргумент

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „--%s“ не допуска аргумент

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „-W %s“ не допуска аргумент

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
bg: %s: опцията „-W %s“ е двусмислена

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опцията изисква аргумент -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
bg: %s: да се замести ли %s (режимът за достъп е %04lo)?

en: %s: overwrite %s?
bg: %s: да се замести ли %s?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
bg: %s: итерация %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
bg: %s: итерация %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
bg: %s: итерация %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
bg: %s: грешка при четене

en: %s: remove %s %s?
bg: %s: да се изтрие ли %s %s?

en: %s: remove all arguments recursively?
bg: %s: да се изтрият ли рекурсивно всички аргументи?

en: %s: remove all arguments?
bg: %s: да се изтрият ли всички аргументи

en: %s: remove write-protected %s %s?
bg: %s: да се изтрие ли %s със защита срещу запис %s?

en: %s: removed
bg: %s: изтрит

en: %s: removing
bg: %s: изтриване

en: %s: renamed to %s
bg: %s: преименуван на %s

en: %s: replace %s?
bg: %s: да се замени ли %s?

en: %s: seek failed
bg: %s: неуспешно позициониране (seek) във файл

en: %s: too many checksum lines
bg: %s: твърде много редове с контролни суми

en: %s: unable to determine maximum file name length
bg: %s: не може да се определи максималната дължина за име на файл

en: %s: unable to perform all requested operations
bg: %s: не може да се осъществят всички поискани операции

en: %s: unary operator expected
bg: %s: очаква се унарна операция

en: %s: unrecognized option `%c%s'
bg: %s: непозната опция „%c%s“

en: %s: unrecognized option `--%s'
bg: %s: непозната опция „--%s“

en: %s: value not completely converted
bg: %s: стойността не е напълно преобразувана

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
bg: %s: внимание: създаването на твърда връзка към символна връзка не е преносимо

en: %s: write error
bg: %s: грешка при запис

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
bg: %s:%lu: неправилен ред; липсва втора лексема

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
bg: %s:%lu: непозната ключова дума %s

en: %scannot read table of mounted file systems
bg: %sне може да се прочете таблицата на монтирани файлови системи

en: %s}: integer required between `{' and `}'
bg: %s}: между „{“ и „}“ е необходимо цяло число

en: '
bg: “

en: ')' expected
bg: очаква се „)“

en: ')' expected, found %s
bg: очаква се „)“, а е намерен %s

en: (C)
bg: ©

en: * log-structured or journaled file systems, such as those supplied with
    AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * file systems that write redundant data and carry on even if some writes
    fail, such as RAID-based file systems
    
    * file systems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
bg: - log-структурираните или журнализирани файлови системи като JFS, ReiserFS, XFS,
      Ext3 (включително файловите системи, разпространявани с AIX и Solaris)
    
    - файловите системи, които записват излишни данни и ги пазят, дори когато някой
      записва върху файла, например файловите системи, използващи RAID
    
    - файловите системи, които правят копия, като напр. NFS-сървърът на
      Network Appliance

en: ,  load average: %.2f
bg: ,  средно натоварване: %.2f

en: --string without a number implies 3.  --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t d2 -w16.
bg: --string без число предполага 3.  --width без число предполага 32.
    По подразбиране od ползва -A o -t d2 -w16.

en: -R --dereference requires either -H or -L
bg: -R --dereference изисква -H или -L

en: -R -h requires -P
bg: -R -h изисква -P

en: -ef does not accept -l
bg: -ef не приема -l

en: -nt does not accept -l
bg: -nt не допуска -l

en: -ot does not accept -l
bg: -ot не приема -l

en: -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
bg: -s използва МНОЖ1,
    ако не се превежда, нито изтрива; в противен случай се отстраняват повторните
    знаци от МНОЖ2, като това става след преводa или изтриването.

en: <internal>
bg: <интервал>

en: ???? days ??:??,
bg: ???? дена ??:??,

en: Address family for hostname not supported
bg: Този тип адреси не се поддържа за името на хоста

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
bg: Всички аргументи, задължителни за дългите опции, са задължителни и за късите.

en: All requests done
bg: Изпълнени са всички заявки

en: Bad value for ai_flags
bg: Неправилна стойност за ai_flags

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the file system overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern file system designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of file systems on which shred is
    not effective, or is not guaranteed to be effective in all file system modes:
bg: ВНИМАНИЕ: Забележете, че shred разчита на следното съществено предположение:
    файловата система заличава данните на мястото им.  Традиционно се прави точно
    това, но замисълът на много от модерните файлови системи е такъв, че те не
    отговарят на това предположение.  Следват примери на файлови системи, при които
    shred не е ефективна команда или поне не се гарантира да бъде ефективна при
    всички режими на работа на файловата система:

en: COMMENT
bg: КОМЕНТАР

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
bg: Извиква функцията за правене на твърда връзка ФАЙЛ2 към съществуващ ФАЙЛ2.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
bg: Отстранява посочения ФАЙЛ посредством системната функция „unlink“.

en: Cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
bg: Не може да се комбинират --target-directory (-t) и --no-target-directory (-T)

en: Cannot combine --target-directory and --no-target-directory
bg: Не може да се използват едновременно --target-directory и --no-target-directory

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
bg: Не може да се задава едновременно успореден печат и печат напреки.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
bg: Не може да се посочва номер на стълбове при паралелен печат.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --command=COMMAND        pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
bg: Прави действащите (effective) номера на потребител и група да са тези на ПОТР.
    
      -, -l, --login               прави обвивката да бъде входяща обвивка
      -c, --commmand=КОМАНДА       подава с -c на обвивката несъставна КОМАНДА
      -f, --fast                   подава -f на обвивката (за csh и tcsh)
      -m, --preserve-environment   не преустановява променливите от обкръжението
      -p                           същото като -m
      -s, --shell=ОБВИВКА          стартира ОБВИВКА, ако /etc/shells позволява това

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
bg: Прави ГРУПА да бъде групата на всеки ФАЙЛ.
    При --reference прави групата на всеки ФАЙЛ да бъде същата като тази на ЕТФАЙЛ.
    
      -c, --changes          подобно на verbose, но съобщава само при промени
          --dereference      действа върху файловете, сочени от символни връзки
                             (по подразбиране), вместо върху самите символни връзки

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
bg: Режимът за достъп до всеки ФАЙЛ става РЕЖИМ.
    
      -c, --changes           като verbose, но съобщава само за направени промени

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
bg: Собственик и/или група на всеки ФАЙЛ стават СОБСТВЕНИК и/или ГРУПА.
    При --reference прави собственика и групата на ФАЙЛ да са същите като на ЕТФАЙЛ.
    
      -c, --changes          като verbose, но съобщава само за направени промени
          --dereference      действа върху файла, сочен от символните връзки
                             (по подразбиране), вместо върху самата символна връзка

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
bg: Сравнява сортираните файлове ФАЙЛ1 и ФАЙЛ2 ред по ред.

en: Compatibility mode supports at most one file.
bg: При традиционния формат се поддържа най-много един файл.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
bg: Съединява ФАЙЛ(овете) или стандартния вход и ги изпраща на стандартния изход.
    
      -A, --show-all           еквивалентно на -vET
      -b, --number-nonblank    брой непразни редове на изхода
      -e                       еквивалентно на -vE
      -E, --show-ends          поставя $ в края на всеки ред
      -n, --number             номерира изведените редове
      -s, --squeeze-blank      никога последователност от повече от един празен ред

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Преобразува интервалите във всеки от ФАЙЛовете в табулации, извежда на
    стандартния изход.  Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - чете от стандартния вход.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Замества табулациите във всеки ФАЙЛ с интервали и извежда на стандартния изход.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - чете от стандартния вход.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
bg: Копира ИЗТОЧНИК в ЦЕЛ или много ИЗТОЧНИЦ(и) в КАТАЛОГ.

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
bg: Копира файл, преобразуван и форматиран според посочените опции.
    
      bs=БАЙТОВЕ      еквивалентно на „ibs=БАЙТОВЕ obs=БАЙТОВЕ“
      cbs=БАЙТОВЕ     преобразува на парчета от по БАЙТОВЕ байта
      conv=КЛЮЧДУМИ   преобразува файла съгласно списъка КЛЮЧДУМИ
      count=БЛОКОВЕ   копира само БЛОКОВЕ входни блока
      ibs=БАЙТОВЕ     чете на парчета от по БАЙТОВЕ байта

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
bg: Копира стандартния изход във всеки от ФАЙЛовете, а също и на стандартния изход.
    
      -a, --append              добавя към посочените ФАЙЛове, а не ги замества
      -i, --ignore-interrupts   пренебрегва сигналите за прекъсване

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
bg: Създава именувани канали (FIFO) с посочените ИМЕна.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
bg: Създава КАТАЛОГ(зи), ако вече не са създадени.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
bg: Създава специален файл ИМЕ от зададен ТИП.

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
bg: Определя платформенозависимите конструкции в ИМЕ.
    
      -p                  проверки за повечето POSIX-съвместими системи
      -P                  проверява за празни имена и начални „-“
          --portability   проверява за всички POSIX-съвместими системи (като -p -P)

en: Directory:
bg: Каталог:

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
bg: Отстранява всички освен един от съседни повтарящи се редове от ВХОД
    (или стандартния вход); извежда в ИЗХОД (или стандартния изход).

en: Display file or file system status.
    
      -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
bg: Извежда състоянието на файл или файлова система.
    
      -L, --dereference     следва символните връзки
      -f, --file-system     извежда състоянието на файловата система, вместо на файла

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
bg: Извежда текущото време в посочения ФОРМАТ или установява датата на системата.
    
      -d, --date=НИЗ            извежда времето, посочено от НИЗ, вместо „now“
      -f, --file=ФАЙЛДАТИ       като --date по веднъж за всеки ред от ФАЙЛДАТИ

en: Display value of a symbolic link on standard output.
bg: Извежда стойността на символна препратка на стандартния изход.

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of
    the specified USERNAME, and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required user and group ID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (user ID zero).
bg: Отказва се от всички допълнителни групи, приема потребителя и групата на
    посоченото ПОТРЕБ_ИМЕ и изпълнява КОМАНДАта с всички посочени АРГУМЕНТи.
    Приключва с код-състояние 111, ако не могат да се приемат необходимите
    потребител и група.  В противен случай приключва с кода-състояние на
    КОМАНДАта.  Тази програма е полезна само ако се изпълнява от root.

en: EXIT
bg: ИЗХОД

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
bg: Извежда НИЗовете на стандартния изход.
    
      -n             не извежда знаци за нов ред след всеки от НИЗовете

en: Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.
bg: Излишните знаци от МНОЖ2
    се пренебрегват.  Само за знаците от [:lower:] и [:upper:] е гарантирано, че ще
    са подредени последователно; използвани в МНОЖ2 при превод, те могат да бъдат
    използвани само в двойки, за да означат смяна на големи/малки букви.

en: Exit with a status code indicating success.
bg: Завършва с код-състояние, посочващ успех.

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
bg: Завършва с код-състояние, определен от ИЗРАЗ.

en: F. Pinard
bg: Ф. Пинард

en: FAILED
bg: НЕУСПЕШНО

en: FATAL: cannot ensure %s (returned to via ..) is safe
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: не може да се гарантира, че %s (върнато през ..) е сигурно

en: FATAL: cannot enter directory %s
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: не може да се влезе в каталога %s

en: FATAL: cannot open .. from %s
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: не може да се отвори .. от %s

en: FATAL: cannot return to .. from %s
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: не може да се върне в .. от %s

en: FATAL: directory %s changed dev/ino
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: промени се dev/ino на %s

en: FATAL: failed to close directory %s
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: каталогът %s не може да се затвори

en: FATAL: just-changed-to directory %s changed dev/ino
bg: КРИТИЧНА ГРЕШКА: каталогът %s, в който току що се влезе, си смени dev/ino

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
bg: Именуваните канали нямат малък и голям номер на устройство.

en: File operands cannot be combined with --files0-from.
bg: Не може да се комбинират файлови операнди с --files0-from.

en: File operands cannot be combined with --print-database (-p).
bg: Файлови операнди не може да се комбинират с --print-database (-p).

en: Filesystem
bg: Файлова с-ма

en: Filesystem    Type
bg: Файлова с-ма  Тип

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
bg: Извежда ред за всяка двойка входни редове с идентични свързващи полета.
    По подразбиране свързващо поле е първото, ограничава се интервали и табулации.
    Когато ФАЙЛ1 или ФАЙЛ2 (не едновременно) е -, се чете от стандартния вход.
    
      -a ФАЙЛНОМ        извежда несъответстващите редове от файла ФАЙЛНОМ, където
                          ФАЙЛНОМ е 1 или 2 съответно за ФАЙЛ1 и ФАЙЛ2
      -e ПРАЗНО         заменя липсващите входни полета с ПРАЗНО

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
bg: Записва на диска изменените блокове, актуализира суперблока.

en: IDLE
bg: БЕЗДЕЕН

en: Idle
bg: Неактивен

en: In real life:
bg: В реалния живот:

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    When creating hard links, each TARGET must exist.
bg: При първия формат създава връзка към посочения файл-ЦЕЛ с име ИМЕ_НА_ВРЪЗКА.
    При втория формат създава връзка към посочения файл-ЦЕЛ в текущия каталог.
    При третия и четвъртия формат създава в КАТАЛОГ връзки към файловете-ЦЕЛ.
    По подразбиране се правят твърди връзки, а символни при --symbolic.
    При правене на твърди връзки всяка ЦЕЛ трябва да съществува.

en: In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
bg: При първите три формата ИЗТОЧНИК се копира в ЦЕЛ или няколкото ИЗТОЧНИКа
    в съществуващ КАТАЛОГ, като се установяват режим на достъп и собственик/група.
    При четвъртия формат се създават всички компоненти на дадения(ните) КАТАЛОГ(зи).

en: Infinity B
bg: Безброй

en: Interrupted by a signal
bg: Прекъснат със сигнал

en: Invalid back reference
bg: Неправилно обратно позоваване

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас символи

en: Invalid collation character
bg: Неправилен знак за съпоставяне

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание на \{\}

en: Invalid page range %s
bg: Неправилен диапазон от страници %s

en: Invalid preceding regular expression
bg: Неправилен предхождащ регулярен израз

en: Invalid range end
bg: Неправилен край на диапазон

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: LINE
bg: ЛИНИЯ

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort.
bg: Извежда информация за ФАЙЛовете (по подразбиране за текущия каталог).
    Сортира елементите азбучно, освен ако има опция -cftuSUX или --sort.

en: Login
bg: Вход

en: Login name:
bg: Входящо име:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
bg: Аргументите, задължителни за дългите опции, са задължителни и за късите.

en: Memory allocation failure
bg: Неуспешно заделяне на памет

en: Memory exhausted
bg: Паметта е изчерпана

en: NAME
bg: ИМЕ

en: Name
bg: Име

en: Name or service not known
bg: Името или услугата са непознати

en: No address associated with hostname
bg: Няма IP-адрес с посоченото име на хост

en: No match
bg: Няма съответствие

en: No previous regular expression
bg: Няма предходен регулярен израз

en: Non-recoverable failure in name resolution
bg: Окончателен неуспех при намиране IP-адреса на хост

en: OK
bg: ОК

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
bg: Само един низ може да бъде даден, когато се изтрива без отстраняване на повторенията

en: Ordering options:
bg: Опции, определящи наредбата:

en: Other options:
    
      -c, --check               check whether input is sorted; do not sort
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
bg: Други опции:
    
      -c, --check               проверява дали входът е сортиран; не сортира
      -k, --key=ПОЗ1[,ПОЗ2]     сортира по ключ от ПОЗ1 до ПОЗ2 (брои се от 1)
      -m, --merge               слива вече сортирани файлове; не сортира
      -o, --output=ФАЙЛ         записва резултата във ФАЙЛ вместо на станд. изход
      -s, --stable              стабилизира sort пропускайки last-resort comparison
      -S, --buffer-size=РАЗМ    използва буфер в паметта с размер РАЗМ

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
bg: Извежда подреден азбучен показалец на думите и контекста им във входните файлове

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
bg: Извежда команди за присвояване стойност на променливата LS_COLORS.
    
    Опции, определящи формата на изхода:
      -b, --sh, --bourne-shell    извежда код за обвивка на Бурн
      -c, --csh, --c-shell        извежда код за Си-обвивка
      -p, --print-database        извежда стойностите по подразбиране

en: Output file suffixes exhausted
bg: Изчерпаха се суфиксите за изходни файлове

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    size is 1000 lines, and default PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT
    is -, read standard input.
bg: Разделя ВХОД на парчета ПРЕФИКСaa, ПРЕФИКСab,... с фиксиран размер.  По 
    подразбиране ПРЕФИКС е „xx“, а размерът - 1000 реда.  Без ВХОД или ако ВХОД e -,
    чете от стандартния вход.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx00', `xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
bg: Отделя частите на ФАЙЛ, разделени от ОБРАЗЕЦ(и) и ги записва във файлове
    “xx01“, „xx02“,...  Дължината им в байтове се извежда на стандартния изход.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
bg: Извежда кой в момента е влязъл в системата според ФАЙЛ.
    Ако не е посочен ФАЙЛ, използва %s. Често ФАЙЛ е %s.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
bg: Заличава многократно посочените ФАЙЛ(ове) с цел да се затрудни значително
    възстановяването на данните от тях дори и с използване на специална апаратура.

en: Page number overflow
bg: Препълване на номера на страница

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
bg: Форматира за печат ФАЙЛовете по страници и стълбове.

en: Parameter string not correctly encoded
bg: Неправилно кодиран низ на аргумент

en: Password:
bg: Парола:

en: Plan:
bg: План:

en: Premature end of regular expression
bg: Неочакван край на регулярен израз

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
bg: Отпечатва АРГУМЕНТ(ите) според ФОРМАТ.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
bg: Отпечатва контролна сума CRC и броя байтове на всеки ФАЙЛ.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
bg: Отстранява от ИМЕ каталозите в началото и го отпечатва.
    Ако е посочено, изтрива също и РАЗШИРЕНИЕ-то в края.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
bg: Отстранява от ИМЕ крайната /част и го извежда, а в случай, че ИМЕ не съдържа /,
    извежда „.“ (като по този начин означава текущия каталог).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
bg: Извежда определена системна информация.  Без никаква ОПЦИЯ е същото като с -s.
    
      -a, --all                извежда всякаква информация в следния ред
                                  (но пропуска -p и -i, ако не са известни):
      -s, --kernel-name        извежда името на ядрото
      -n, --nodename           извежда името на компютъра в мрежата
      -r, --kernel-release     извежда изданието на ядрото

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
bg: Извежда контролна сума и количеството блокове на всеки ФАЙЛ.
    
      -r             отменя -s, използва сумиращия алгоритъм на BSD, блокове от 1K
      -s, --sysv     ползва сумиращия алгоритъм на System V, блокове от 512 байта

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
bg: Извежда информация за ПОТРЕБИТЕЛ или текущия потребител.
    
      -a              пренебрегва се; за съвместимост с предишни версии
      -g, --group     извежда само номера на действащата (effective) група
      -G, --groups    извежда номерата на всички групи
      -n, --name      извежда име вместо номер; -ugG
      -r, --real      извежда реалните (real) вместо действащите номера, с -ugG
      -u, --user      извежда само номера на действащия (effective) потребител

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
bg: Извежда броя байтове, думи и редове във всеки ФАЙЛ, както и общия брой, ако е
    посочен повече от един ФАЙЛ. Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - чете от стандартния вход.
      -c, --bytes            извежда броя байтове
      -m, --chars            извежда броя букви
      -l, --lines            извежда броя редове

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
bg: Извежда числата от ПЪРВО до ПОСЛЕДНО със стъпка СТЪПКА.
    
      -f, --format=ФОРМАТ      използва ФОРМАТ за плаваща запетая на printf
      -s, --separator=НИЗ      ползва НИЗ, за да разделя числата (по подразб. \n)
      -w, --equal-width        подравнява ширината, попълвайки в началото с нули

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
bg: Извежда или променя характеристиките на терминала
    
      -a, --all          извежда всички текущи настройки в удобен за четене вид
      -g, --save         извежда всички текущи настройки във формат, четим от stty
      -F, --file=УСТРОЙСТВО отваря и използва посоченото УСТРОЙСТВО вместо стд.вход

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
bg: Отпечатва избраните части от редовете на всеки ФАЙЛ на стандартния изход.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
bg: Извежда текущото време, продължителността на времето, през което системата е била
    стартирана, броят потребители, използващи в момента системата, и средният брой задачи
    в опашката на многозадачния диспечер през последните 1, 5 и 15 минути.
    Ако не е посочен ФАЙЛ, използва %s.  Обичайно е използването на %s като име на файл.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
bg: Извежда файловото име на терминала, свързан със стандартния вход.
    
      -s, --silent, --quiet   не извежда нищо, връща само код на завършване

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Извежда първите 10 реда от всеки ФАЙЛ на стандартния изход.
    При повече от един ФАЙЛ, поставя заглавия с файловите имена.
    При отсъствие на ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, чете от стандартния вход.

en: Print the full filename of the current working directory.
bg: Извежда пълното файлово име на текущия работен каталог.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Извежда на стандартния изход последните %d реда от всеки ФАЙЛ.
    Ако има повече от един ФАЙЛ, преди всеки поставя заглавие с файловото име.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.

en: Print the name of the current user.
bg: Извежда името на текущия потребител.

en: Print the prime factors of each NUMBER.
bg: Отпечатва простите множители на всяко ЧИСЛО.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
bg: Извежда името текущия действителен (effective) потребител.
    Същото като id -un.

en: Processing request in progress
bg: Заявката е в процес на изпълнение

en: Project:
bg: Проект:

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
bg: Преформатира всеки абзац във ФАЙЛовете, извеждайки на стандартния изход.
    Ако няма посочен ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е „-“, чете от стандартния вход.

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е твърде голям

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i                    prompt before every removal
bg: Изтрива (unlink) ФАЙЛовете.
    
      -f, --force           пренебрегва несъществуващи файлове, не пита
      -i                    пита преди всяко триене

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
bg: Изтрива КАТАЛОГ(зите), ако са празни.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      пренебрегва всеки неуспех, дължащ се само на това, че някой
                      каталог е бил непразен

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
bg: Преименува ИЗТОЧНИК на ЦЕЛ или премества ИЗТОЧНИК(ци) в КАТАЛОГ.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
bg: Непрекъснато извежда ред, състоящ се от посочените НИЗ(ове) или „y“.

en: Request canceled
bg: Заявката е отменена

en: Request not canceled
bg: Заявката не е отменена

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Nicenesses range from
    %d (most favorable scheduling) to %d (least favorable).
    
      -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
bg: Изпълнява КОМАНДА с нагодена стойност на nice, влияеща на диспечера на задачите
    на операционната система.  Без КОМАНДА извежда текущата стойност.  Диапазонът на
    nice е от %d (най-голямо предимство за процеса) до %d (най-малко предимство).
    
      -n, --adjustment=N   добавя N към стойността на nice (по подразбиране 10)

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
bg: Изпълнява КОМАНДА с коренов каталог НОВКОРЕНОВ.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
bg: Изпълнява КОМАНДА, пренебрегвайки сигналите за увисване (SIGHUP).

en: Send signals to processes, or list signals.
bg: Изпраща сигнали на процесите или извежда сигналите.

en: Servname not supported for ai_socktype
bg: Името на услугата не се поддържа за използваното тип гнездо (ai_socktype)

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
bg: Използвайте LC_ALL='C', за да заобиколите този проблем.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
bg: Присвоява СТОЙНОСТ на всяка ПРОМЕНЛИВА и изпълнява КОМАНДА в новото обкръжение.
    
      -i, --ignore-environment   започва с празно обкръжение
      -u, --unset=ПРОМЕНЛИВА     отстранява променливата от обкръжението

en: Shell:
bg: Обвивка:

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
bg: Дава информация за файловата система, съдържаща всеки от ФАЙЛ-овете
    или за всички файлови системи по подразбиране.

en: Special files require major and minor device numbers.
bg: при създаване на специални файлове трябва да се посочат
    голям и малък номер на устройство

en: Success
bg: Успех

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
bg: Резюмира използването на диска от всеки ФАЙЛ, рекурсивно за каталозите.

en: System error
bg: грешка в системата

en: TIME
bg: ВРЕМЕ

en: Temporary failure in name resolution
bg: Временен проблем при намиране IP-адреса на хост

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
bg: Суфиксът за резервни копия е „~“, освен при промяна с --suffix или с променлива
    от обкръжението SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Методът за управление на версиите може да
    се посочва с --backup или с променливата VERSION_CONTROL. Ето стойностите:

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
bg: Следните опции влияят на обхождането на йерархията, когато е посочена
    също и опция -R.  Ако е зададена повече от една тях, взема се пред вид
    само последната зададена.
    
    
      -H                     ако аргумент от командния ред е символна връзка
                             към каталог, да се обходи и той
      -L                     да се обхожда всеки каталог, сочен от срещната
                             символна връзка
      -P                     да не се обхождат символните връзки (по подразбиране)

en: The strings compared were %s and %s.
bg: Сравняваните низове бяха %s и %s.

en: The untransformed string was %s.
bg: Непреобразуваният низ беше %s.

en: This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
bg: Това стандартно поведение не е желателно, ако искате да следите файла с
    посоченото име, а не файловия дескриптор (което е важно напр. при завъртане на
    журналните файлове).  В този случай използвайте --follow=name и tail ще отваря
    многократно файла, за да провери дали той не е бил отстранен или създаден
    нов файл със същото име от друга програма.

en: Trailing backslash
bg: Завършваща обратно наклонена черта

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each input sequence of a repeated character
                                that is listed in SET1 with a single occurrence
                                of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
bg: Превежда или отстранява знаци и/или повторения от стандартния вход,
    пише на стандартния изход.
    
      -c, -C, --complement    първо заменя МНОЖ1 с неговото допълнение
      -d, --delete            отстранява знаците от МНОЖ1, не превежда
      -s, --squeeze-repeats   заменя всяка входяща редица от един и същ повтарящ се
                                знак, описан в МНОЖ1, с един такъв знак
      -t, --truncate-set1     първо съкращава МНОЖ1 до дължината на МНОЖ2

en: Try `%s --help' for more information.
bg: Използвайте „%s --help“ за повече информация.

en: Try `%s ./%s' to remove the file %s.
bg: Опитайте „%s ./%s“, за да изтриете файла %s.

en: Two strings must be given when translating.
bg: При превод трябва да се посочат два низа (множества)

en: Unknown error
bg: Непозната грешка

en: Unknown system error
bg: Непозната системна грешка

en: Unmatched ( or \(
bg: Незатворена ( или \(

en: Unmatched ) or \)
bg: Неотворена ) или \)

en: Unmatched [ or [^
bg: Незатворена [ или [^

en: Unmatched \{
bg: Незатворена \{

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
bg: Прави времето на достъп и последна промяна на всеки ФАЙЛовете текущото време.

en: Usage: %s
      or:  %s OPTION
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
bg: Използване: %s
         или:   %s ОПЦИЯ
    Извежда шестнадесетичен числов идентификатор на хоста.

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s КОМАНДА [АРГУМЕНТ]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ИЗРАЗ
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ФАЙЛ
        или:    %s ФАЙЛ

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ФАЙЛ1 ФАЙЛ2
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ФОРМАТ [АРГУМЕНТ]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ИМЕ
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ИМЕ [РАЗШИРЕНИЕ]
         или:   %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s НОВКОРЕНОВ [КОМАНДА...]
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
bg: Използване: %s ЧИСЛО[СУФИКС]...
        или:    %s ОПЦИЯ
    Чака ЧИСЛО секунди.  СУФИКС може да бъде „s“ за секунди (по подразбиране),
    “m“ за минути, „h“ за часове или „d“ за дни.  За разлика от повечето други
    реализации, при които ЧИСЛО трябва да бъде цяло число, тук ЧИСЛО може да бъде
    произволно число с плаваща запетая.  При повече от един аргументи чака сумата
    от посочените времена.

en: Usage: %s USERNAME COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s ПОТРЕБ_ИМЕ КОМАНДА [АРГУМЕНТ]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
bg: Използване: %s [-ШИРИНА] [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
bg: Използване: %s [-F УСТРОЙСТВО] [--file=УСТРОЙСТВО] [НАСТРОЙКА]...
        или:    %s [-F УСТРОЙСТВО] [--file=УСТРОЙСТВО] [-a|--all]
        или:    %s [-F УСТРОЙСТВО] [--file=УСТРОЙСТВО] [-g|--save]

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
bg: Използване: %s [-s СИГНАЛ | -СИГНАЛ] PID...
         или:   %s -l [СИГНАЛ]...
         или:   %s -t [СИГНАЛ]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
bg: Използване: %s [ФАЙЛ]...
        или:    %s [ОПЦИЯ]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
bg: Използване: %s [ИМЕ]
         или:   %s ОПЦИЯ
    Извежда или задава хост-името на текущата система.

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s [ЧИСЛО]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s [ОПЕРАНД]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
bg: Използване: %s [ОПЦИИ] ФАЙЛ [...]

en: Usage: %s [OPTION]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] КАТАЛОГ...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] ИМЕ...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [КОМАНДА [АРГУМЕНТ]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Base64 encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [ФАЙЛ]
    Кодира/декодира с основа 64 от ФАЙЛ или стандартния вход към стандартния изход

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [ФАЙЛ]
    
    Извежда линейно нареден списък, съвместим с частичната наредба във ФАЙЛ.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, чете от стандартния вход.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [ФАЙЛ]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [ФАЙЛ]...
    Извежда или проверява контролни суми %s (%d-битови).
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, чете от стандартния вход.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ] [ВХОД [ПРЕФИКС]]

en: Usage: %s [OPTION]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... КАТАЛОГ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ФАЙЛ

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ФАЙЛ ОБРАЗЕЦ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ФАЙЛ1 ФАЙЛ2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ГРУПА ФАЙЛ...
        или:    %s [ОПЦИЯ]... --reference=ЕТФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ПОСЛЕДНО
        или:    %s [ОПЦИЯ]... ПЪРВО ПОСЛЕДНО
        или:    %s [ОПЦИЯ]... ПЪРВО СТЪПКА ПОСЛЕДНО

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... РЕЖИМ[,РЕЖИМ]... ФАЙЛ...
        или:    %s [ОПЦИЯ]... ОСМИЧЕН-РЕЖИМ ФАЙЛ...
        или:    %s [ОПЦИЯ]... --reference=ЕТФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ИМЕ ТИП [ГОЛЯМ МАЛЪК]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... ИМЕ...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... МНОЖ1 [МНОЖ2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ ФАЙЛ ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ ФАЙЛ | АРГ1 АРГ2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [+ФОРМАТ]
        или:    %s [-u|--utc|--universal] [ММДДччмм[[ГГ]ГГ][.сс]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [-T] ИЗТОЧНИК ЦЕЛ
         или:   %s [ОПЦИЯ]... ИЗТОЧНИК... КАТАЛОГ
         или:   %s [ОПЦИЯ]... -t КАТАЛОГ ИЗТОЧНИК...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [-T] ИЗТОЧНИК ЦЕЛ
         или:   %s [ОПЦИЯ]... ИЗТОЧНИК... КАТАЛОГ
         или:   %s [ОПЦИЯ]... -t КАТАЛОГ ЦЕЛ...
         или:   %s [ОПЦИЯ]... -d КАТАЛОГ...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [-T] ИЗТОЧНИК ИМЕ_НА_ВРЪЗКА (1-ви формат)
         или:   %s [ОПЦИЯ]... ИЗТОЧНИК                    (2-ри формат)
         или:   %s [ОПЦИЯ]... ИЗТОЧНИК... КАТАЛОГ         (3-ти формат)
         или:   %s [ОПЦИЯ]... -t КАТАЛОГ ЦЕЛ...           (4-ти формат)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [-] [ПРОМЕНЛИВА=СТОЙНОСТ]... [КОМАНДА [АРГ]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [-] [ПОТР [АРГ]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]
        или:    %s -e [ОПЦИЯ]... [АРГУМЕНТ]...
        или:    %s -i ОТ-ДО [ОПЦИЯ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]...
        или:    %s [-abcdfilosx]... [ФАЙЛ] [[+]ОТМЕСТВАНЕ[.][b]]
        или:    %s --traditional [ФАЙЛ] [[+]ОТМЕСТВАНЕ [[+]ЕТИКЕТ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ФАЙЛ]...
        или:    %s [ОПЦИЯ]... --files0-from==Ф

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ВХОД [ИЗХОД]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ВХОД]...   (без -G)
        или:    %s -G [ОПЦИЯ]... [ВХОД [ИЗХОД]]

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [СОБСТВЕНИК][:[ГРУПА]] ФАЙЛ...
        или:    %s [ОПЦИЯ]... --reference=ЕТФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [НИЗ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ПОТРЕБИТЕЛ]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]... [ПОТРЕБИТЕЛ]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s [НИЗ]...
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
bg: Използване: %s [ПРОМЕНЛИВА]...
        или:  %s ОПЦИЯ
    Ако не е посочена ПРОМЕНЛИВА от обкръжението, отпечатва всички.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
bg: Използване: %s [аргументи, които се пренебрегват]
        или:    %s ОПЦИЯ

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
bg: Използване: test ИЗРАЗ
        или:    test
        или:    [ ИЗРАЗ ]
        или:    [ ]
        или:    [ ОПЦИЯ

en: Valid arguments are:
bg: Допустими аргументи са:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
bg: Валидни формати за файловите системи са:
    
      %a   Свободни блокове, достъпни за обикновени потребители
      %b   Общ брой блокове за данни във файловата система
      %c   Общ брой файлови възли във файловата система
      %d   Свободни файлови възли във файловата система
      %f   Свободни блокове във файловата система

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
bg: ВНИМАНИЕ: Циклична каталожна структура.
    Това почти със сигурност означава, че имате повредена файлова система.
    ИЗВЕСТЕТЕ ВАШИЯ СИСТЕМЕН АДМИНИСТРАТОР.
    Следващият каталог е част от цикъла:
      %s

en: WARNING: use --si, not -H; the meaning of the -H option will soon
    change to be the same as that of --dereference-args (-D)
bg: ВНИМАНИЕ: ползвайте --si вместо -H; скоро действието на опцията -H ще бъде
    променено да бъде същото като това на опцията --dereference-args (-D)

en: Warning:
bg: Внимание:

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
bg: Внимание: в следваща версия -i ще бъде отстранено; използвайте вместо това -u

en: When
bg: Кога

en: Where
bg: Къде

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.
bg: С --follow (-f) tail използва един и същ файлов дескриптор, т.е. tail ще
    продължи да следи края на файля, дори ако файлът бъде преименуван.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
bg: Развива поредово входните редове на всеки ФАЙЛ (или стандартния вход), като
    извежда резултата на стандартния изход.

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
bg: Извежда на стандартния изход случайни пермутации на входните редове.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Извежда на стандартния изход всеки ФАЙЛ, последеният ред е пръв.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е -, се чете от стандартния вход.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Извежда всеки от ФАЙЛовете на стандартния изход с добавени номера на редовете.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - се чете от стандартния вход.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
bg: Извежда на стандартния изход редове, състоящи се от поредно
    съответстващи си редове от всеки ФАЙЛ, разделени с табулации.
    Без ФАЙЛ или ако ФАЙЛ е - чете от стандартния вход.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
bg: Извежда на стандартния изход сортирана конкатенация на всички ФАЙЛ(ове).

en: Written by %s and %s.
bg: Написан от %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и други.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Написан от %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Написан от %s, %s и %s.

en: Written by %s.
bg: Написан от %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
bg: при превод не може да се срещат конструкции [=c=] в МНОЖ2

en: ^[nN]
bg: ^[нНkKnN]

en: ^[yY]
bg: ^[дДoOyY]

en: `
bg: „

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
bg: “-%c“ излишни знаци или неправилен номер в аргумент: %s

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
bg: на „--pages=ПЪРВА_СТР[:ПОСЛ_СТР]“ липсва аргумент

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: %s
bg: “-N НОМЕР“ неправилен номер на ред: %s

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
bg: “-W СТР_ШИР“ неправилен брой знаци: %s

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: %s
bg: “-l СТР_ДЪЛЖ“ неправилен брой редове: %s

en: `-o MARGIN' invalid line offset: %s
bg: “-o ПОЛЕ“ неправилно отместване на редовете: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
bg: “-w СТР_ШИР“ неправилен брой знаци: %s

en: a command must be given with an adjustment
bg: заедно с корекцията трябва да се посочи команда

en: accessing %s
bg: достъп до %s

en: ai_family not supported
bg: не се поддържа посочването на тип адреси (ai_family)

en: ai_socktype not supported
bg: не се поддържа посочването на тип гнездо (ai_socktype)

en: am
bg: пр.обед

en: ambiguous argument %s for %s
bg: двусмислен аргумент %s за %s

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
bg: входен разделител може да се посочва само ако се работи с полета

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
bg: резервното копиране на %s би разрушило източника;  %s не бе копиран

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
bg: резервното копиране на %s би разрушило източника;  %s не бе преместен

en: backup type
bg: тип резервни копия

en: block size
bg: блоковият размер

en: block special file
bg: специален блоков файл

en: block special files not supported
bg: не се поддържа работа с блокови специални файлове

en: both files cannot be standard input
bg: не може и двата файла да са стандартният вход

en: byte offset %s is too large
bg: байтовото отместване %s е твърде дълго

en: cannot access %s
bg: няма достъп до %s

en: cannot backup %s
bg: не може да се направи резервно копие на %s

en: cannot both summarize and show all entries
bg: не може едновременно да се резюмира и да се показват всички елементи

en: cannot change ownership of %s
bg: не може да се смени собствеността на %s

en: cannot change permissions of %s
bg: не може да се сменят правата за достъп до %s

en: cannot change root directory to %s
bg: кореновият каталог не може да се смени на %s

en: cannot change to directory %s
bg: не може да се влезе в каталога %s

en: cannot chdir to root directory
bg: с chdir не може да се влиза в главния каталог

en: cannot combine -e and -i options
bg: не може да се комбинират опциите -e и -i

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
bg: не може да се комбинират никои две от {ascii,ebcdic,ibm}

en: cannot combine block and unblock
bg: не може да се комбинират block и unblock

en: cannot combine excl and nocreat
bg: не може да се комбинират excl и nocreat

en: cannot combine lcase and ucase
bg: не може да се комбинират lcase и ucase

en: cannot combine mode and --reference options
bg: не може да се комбинират опциите за режим и --reference

en: cannot combine signal with -l or -t
bg: не може да се задават сигнали заедно с -l или -t

en: cannot compare file names %s and %s
bg: не може да се сравнят файловите имена %s и %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
bg: не може да се конвертира U+%04X в локалното кодиране

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
bg: не може да се конвертира U+%04X в локалното кодиране: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
bg: не може да се копира каталог (%s) в самия себе си (%s)

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
bg: не може да се копира цикличната символна връзка %s

en: cannot create directory %s
bg: не може да се създаде каталог %s

en: cannot create fifo %s
bg: не може да се създаде именуван канал %s

en: cannot create hard link %s to %s
bg: не може да се направи твърда връзка %s към %s

en: cannot create link %s
bg: не може да се създаде връзка %s

en: cannot create link %s to %s
bg: не може да се направи връзка %s към %s

en: cannot create regular file %s
bg: не може да се създаде обикновен файл %s

en: cannot create special file %s
bg: не може да се създаде специален файл %s

en: cannot create symbolic link %s
bg: не може да се създаде символна връзка %s

en: cannot create symbolic link %s to %s
bg: не може да се създаде символна връзка %s към %s

en: cannot create temporary file
bg: не може да се направи временен файл

en: cannot create temporary file %s
bg: не може да се направи временен файл %s

en: cannot dereference %s
bg: символната връзка %s не може да бъде последвана

en: cannot determine device and inode of %s
bg: не може да се установи устройството и i-възлите на %s

en: cannot determine hostname
bg: хост-името не може да бъде определено

en: cannot do ioctl on %s
bg: не може да се изпълни ioctl за „%s“

en: cannot find name for group ID %lu
bg: не може да се намери името на група с номер %lu

en: cannot find name for user ID %lu
bg: не може да се намери името на потребител с номер %lu

en: cannot follow %s by name
bg: не може да се следва %s според името

en: cannot fstat %s
bg: не може да се получи режимът за достъп до %s

en: cannot get current directory
bg: не може да се определи кой е текущият каталог

en: cannot get niceness
bg: не може да се получи стойността на nice

en: cannot get supplemental group list
bg: не може да се получи списъка от допълнителни групи

en: cannot get system name
bg: не може да се получи системното име

en: cannot lseek %s
bg: не може да се обработи непоследователно %s

en: cannot make both hard and symbolic links
bg: не може едновременно да се правят твърди и символни връзки

en: cannot make directory %s
bg: не може да се направи каталог %s

en: cannot move %s to %s
bg: не може да се премести %s в %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
bg: не може да се премести %s в своя подкаталог %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
bg: каталог не може да се премести върху файл, който не е каталог: %s -> %s

en: cannot open %s for reading
bg: не може да се отвори %s за четене

en: cannot open %s for writing
bg: не може да се отвори %s за запис

en: cannot open directory %s
bg: не може да се отвори каталогът %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
bg: каталогът %s не може да се замести с файл, който не е каталог

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
bg: %s не е каталог и не може да се замести с каталога %s

en: cannot print only names or real IDs in default format
bg: не може да се извеждат само имена или номера във формата по подразбиране

en: cannot print only user and only group
bg: не може да се извежда хем само потребителят, хем само групата

en: cannot read directory %s
bg: каталогът %s не може да се чете

en: cannot read file names from %s
bg: не може да се четат файлови имена от %s

en: cannot read file system information for %s
bg: не може да се прочете от файловата система информация за %s

en: cannot read realtime clock
bg: не може да се чете часовникът в реално време

en: cannot read symbolic link %s
bg: не може да се чете символната връзка %s

en: cannot remove %s
bg: не може да се изтрие %s

en: cannot remove directory %s
bg: не може да се изтрие каталогът %s

en: cannot remove relative-named %s
bg: не може да се изтрие относително именуваният %s

en: cannot remove root directory %s
bg: не може да се изтрие кореновият каталог %s

en: cannot reposition file pointer for %s
bg: не може да се смени мястото на файловия указател за %s

en: cannot restore current working directory
bg: не може да се възстанови текущият работен каталог

en: cannot run command %s
bg: неуспешно изпълнение на командата %s

en: cannot run strip
bg: не може да се стартира strip

en: cannot set date
bg: не може да се настрои датата

en: cannot set group id
bg: не може да се зададе групата

en: cannot set group-ID to %lu
bg: не може да се приеме група %lu

en: cannot set groups
bg: не може да се зададат групите

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
bg: не може да се задава хост-име, тази система не притежава такава възможност

en: cannot set name to %s
bg: името не може да се направи %s

en: cannot set niceness
bg: не може да се настрои стойността на nice

en: cannot set supplemental group
bg: не може да се установи допълнителна група

en: cannot set time stamps for %s
bg: не може да се зададе времето на %s

en: cannot set user id
bg: не може да се зададе потребителят

en: cannot set user-ID to %lu
bg: не може да се приеме потребител %lu

en: cannot skip past end of combined input
bg: не може да се пропусне след края на комбинирания вход

en: cannot specify times from more than one source
bg: не може да се посочват времена с повече от един източник

en: cannot split in more than one way
bg: не може да се цепи по повече от един начин

en: cannot stat %s
bg: не могат да се получат атрибутите на %s

en: cannot stat current directory (now %s)
bg: не може да се намери текущият каталог (сега %s)

en: cannot touch %s
bg: не може да се въздейства на %s

en: cannot un-backup %s
bg: не може да се възстанови от резервно копие %s

en: cannot unlink %s
bg: неуспешно изпълнение на unlink за %s

en: cannot work around kernel bug after all
bg: в крайна сметка не може да се компенсира грешката в ядрото

en: changed group of %s to %s
bg: група на %s става %s

en: changed ownership of %s to %s
bg: собственик на %s става %s

en: changing group of %s
bg: променя се групата на %s

en: changing ownership of %s
bg: променя се собствеността на %s

en: changing permissions of %s
bg: променят се правата за достъп до %s

en: character offset is zero
bg: отместването в знаци е нула

en: character out of range
bg: знак извън диапазона

en: character special file
bg: специален символен файл

en: character special files not supported
bg: не се поддържа работа със символни специални файлове

en: clock change
bg: смяна на часа

en: close failed
bg: неуспешно затваряне на файл

en: closing %s
bg: затваря се %s

en: closing %s (fd=%d)
bg: Затваряне на %s (файлов дескриптор=%d)

en: closing directory %s
bg: затваря се каталогът %s

en: closing input file %s
bg: затваряне на входния файл %s

en: closing output file %s
bg: затваряне на изходния файл %s

en: closing standard input
bg: затваряне на стандартния вход

en: conflicting empty-field replacement strings
bg: несъвместими заменящи низове за празно поле

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
bg: не може да се намери елемента на каталога в %s със съответстващ i-възел

en: couldn't get boot time
bg: не може да се получи времето на начално зареждане

en: created directory %s
bg: създаден е каталог %s

en: creating %s
bg: създава се %s

en: creating directory %s
bg: създава се каталог %s

en: creating file %s
bg: създава се файл %s

en: creating hard link %s
bg: създава се твърда връзка %s

en: creating hard link %s => %s
bg: създава се твърда връзка %s => %s

en: creating hard link to %.0s%s
bg: създава се твърда връзка към %.0s%s

en: creating symbolic link %s
bg: създава се символна връзка %s

en: creating symbolic link %s -> %s
bg: създава се символна връзка %s -> %s

en: directory
bg: каталог

en: division by zero
bg: делене на нула

en: empty file name
bg: празно файлово име

en: empty tab
bg: празна табулация

en: error in regular expression matcher
bg: грешка при пасването на регулярния израз

en: error in regular expression search
bg: грешка при търсене на регулярен израз

en: error reading %s
bg: грешка при четене на %s

en: error writing %s
bg: грешка при запис в %s

en: extra argument %s
bg: излишен аргумент %s

en: extra operand %s
bg: излишен операнд „%s“

en: extra operand %s
bg: излишен операнд %s

en: extra operand %s not allowed with -c
bg: допълнителният операнд %s не е позволен с -c

en: failed to change group of %s to %s
bg: групата на %s не можа да се промени на %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
bg: режимът за достъп до %s не може да се смени на %04lo (%s)

en: failed to change ownership of %s
bg: промяната на собственика на %s не успя

en: failed to change ownership of %s to %s
bg: собственик на %s не можа да се промени на %s

en: failed to chdir to %s
bg: не може отвори каталогът %s

en: failed to close directory %s
bg: каталогът %s не може да се затвори

en: failed to get attributes of %s
bg: не могат да се получат атрибутите на %s

en: failed to lookup file %s
bg: не може да се търси файла %s

en: failed to open %s
bg: не може да се отвори %s

en: failed to preserve authorship for %s
bg: не можа да се запази авторството на %s

en: failed to preserve ownership for %s
bg: собствеността на %s не можа да се запази

en: failed to preserve permissions for %s
bg: правата за достъп до %s не можаха да се запазят

en: failed to preserve times for %s
bg: времената на %s не можаха да се запазят

en: failed to redirect standard error
bg: неуспешно пренасочване на стандартната грешка

en: failed to return to initial working directory
bg: невъзможно връщане в първоначалния работен каталог

en: failed to set the copy of stderr to close on exec
bg: не успешно затваряне на стандартната грешка

en: failed to stat %s
bg: не може да се изпълни stat за %s

en: fdatasync failed for %s
bg: неуспешно извикване на fdatasync за %s

en: fflush failed
bg: неуспешно извикване на fflush

en: field number %s is too large
bg: номерът на поле %s е твърде голям

en: field number is zero
bg: номерът на поле е нула

en: fifo
bg: именуван канал

en: file system type %s both selected and excluded
bg: файловите системи от тип %s са едновременно избрани и изключени

en: fork system call failed
bg: системната функция за нов процес (fork) не успя

en: format string may not be specified when printing equal width strings
bg: не може да се използва форматен низ, когато се извеждат низове с еднаква ширина

en: fsync failed for %s
bg: неуспешнен запис (fsync) за %s

en: fts_read failed
bg: неуспешен fts_read

en: getpass: cannot open /dev/tty
bg: getpass: не може да се отвори /dev/tty

en: getting new attributes of %s
bg: получават се новите атрибути на %s

en: group of %s retained as %s
bg: групата на %s остана %s

en: iconv function not available
bg: функцията iconv е недостъпна

en: iconv function not usable
bg: функцията iconv не е използваема

en: ignoring all arguments
bg: всички аргументи се пренебрегват

en: ignoring input
bg: входът се пренебрегва

en: ignoring input and appending output to %s
bg: входът се пренебрегва, а изходът се насочва към %s

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
bg: входът се пренебрегва, а стандартната грешка се пренасочва към стандартния изход

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
bg: пренебрегва се неправилният размер на табулациите в променливата от обкръжението TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
bg: пренебрегва се неправилната стойност на променливата от обкръжението QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
bg: пренебрегва се неправилната ширина в променливата от обкръжението COLUMNS: %s

en: ignoring non-option arguments
bg: пренебрегват се аргументи, които не са опции

en: incompatible join fields %lu, %lu
bg: неправилни свързващи полета %lu, %lu

en: incompatible tabs
bg: несъвместими табулации

en: incorrect password
bg: неправилна парола

en: input disappeared
bg: входът изчезна

en: input line is too long
bg: входният ред е твърде дълъг

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
bg: преместването между устройства не успя (от %s в %s); целевият файл не можа да се изтрие

en: invalid %s `%s'
bg: неправилен %s „%s“

en: invalid adjustment %s
bg: неправилна настройка: %s

en: invalid argument %s
bg: неправилен аргумент %s

en: invalid argument %s for %s
bg: недопустим аргумент %s за %s

en: invalid argument: %s
bg: неправилен аргумент: %s

en: invalid body numbering style: %s
bg: неправилен формат за номериране: %s

en: invalid byte or field list
bg: неправилен списък байтове или полета

en: invalid character `%c' in type string %s
bg: неправилен знак „%c“ в низа за тип %s

en: invalid character class %s
bg: неправилен клас от символи %s

en: invalid character following %s in `%s'
bg: неправилен писмен знак, следващ  %s в „%s“

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
bg: неправилен означител за преобразуване в суфикса: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
bg: неправилен означител за преобразуване в суфикса: \%.3o

en: invalid conversion: %s
bg: неправилно посочено преобразуване: %s

en: invalid date %s
bg: неправилна дата %s

en: invalid date format %s
bg: неправилен формат за дата %s

en: invalid device %s %s
bg: неправилно устройство %s %s

en: invalid device type %s
bg: неправилен тип на устройство %s

en: invalid field number: %s
bg: неправилен номер на поле: %s

en: invalid field specifier: %s
bg: неправилен означител за поле: %s

en: invalid field width: %s
bg: неправилна ширина на поле: %s

en: invalid file number in field spec: %s
bg: неправилен номер на файл при означител на поле: %s

en: invalid floating point argument: %s
bg: неправилно число с плаваща запетая като аргумент: %s

en: invalid footer numbering style: %s
bg: неправилен формат за номериране на долен колонтитул: %s

en: invalid format precision
bg: неправилна точност на формат

en: invalid format string: %s
bg: неправилен низ за формат: %s

en: invalid format width
bg: неправилна ширина на формат

en: invalid gap width: %s
bg: неправилна ширина на мястото между полетата: %s

en: invalid group
bg: несъществуваща група

en: invalid group %s
bg: неправилна група %s

en: invalid header numbering style: %s
bg: неправилен формат за номериране на горен колонтитул: %s

en: invalid input
bg: недопустим вход

en: invalid input flag: %s
bg: непознат входен флаг: %s

en: invalid input range %s
bg: неправилен входен диапазон: %s

en: invalid integer %s
bg: неправилно цяло число %s

en: invalid integer argument %s
bg: неправилен числов аргумент %s

en: invalid line count %s
bg: неправилен брой редове: %s

en: invalid line discipline %s
bg: неправилна дисциплина на редовете %s

en: invalid line number field width: %s
bg: неправилна ширина на полето за номер на ред: %s

en: invalid line number increment: %s
bg: неправилна разлика между съседни редове: %s

en: invalid line numbering format: %s
bg: неправилен формат за номериране на редове: %s

en: invalid line width: %s
bg: неправилна дължина на реда: %s

en: invalid major device number %s
bg: погрешен голям номер на устройство %s

en: invalid maximum depth %s
bg: неправилна максимална дълбочина %s

en: invalid minor device number %s
bg: погрешен малък номер на устройство %s

en: invalid mode
bg: неправилен режим за достъп

en: invalid mode %s
bg: неправилен режим %s

en: invalid mode: %s
bg: неправилен режим за достъп %s

en: invalid number %s
bg: недопустимо число %s

en: invalid number after `,'
bg: неправилно число след „,“

en: invalid number after `-'
bg: неправилно число след „-“

en: invalid number after `.'
bg: неправилно число след „.“

en: invalid number at field start
bg: неправилно число в началото на поле

en: invalid number of blank lines: %s
bg: неправилен брой празни редове: %s

en: invalid number of bytes
bg: недопустимо количество байтове

en: invalid number of bytes to compare
bg: неправилен брой знаци за сравняване

en: invalid number of bytes to skip
bg: неправилен брой байтове за пропускане

en: invalid number of columns: %s
bg: неправилен номер стълбове: %s

en: invalid number of fields to skip
bg: неправилен брой полета за пропускане

en: invalid number of lines
bg: недопустим брой редове

en: invalid number of lines: 0
bg: недопустим брой редове: 0

en: invalid option -- %c
bg: неправилна опция -- %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
bg: неправилна опция -- %c; -ШИРИНА се разпознава само ако е първа опция;
    в противен случай ползвайте -w ШИРИНА

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
bg: неправилна база „%c“ на изходния адрес; трябва да бъде знак измежду [doxn]

en: invalid output flag: %s
bg: непознат изходен флаг: %s

en: invalid precision: %s
bg: неправилна точност: %s

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
bg: неправилен брой повторения %s в конструкция [c*n]

en: invalid spec
bg: неправилна спецификация

en: invalid starting line number: %s
bg: неправилен начален номер на ред: %s

en: invalid status flag: %s
bg: непознат флаг за състояние: %s

en: invalid tab size: %s
bg: неправилен размер на табулациите: %s

en: invalid time interval %s
bg: неправилен интервал за време %s

en: invalid time style format %s
bg: неправилен формат за времето %s

en: invalid trailing option -- %c
bg: неправилна опция -- %c

en: invalid type string %s
bg: неправилен низ за тип %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
bg: неправилен низ за тип %s;
    тази система не поддържа %lu-байтови числа с плаваща запетая

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
bg: неправилен низ за тип %s;
    тази система не поддържа %lu-байтови целочислени числа

en: invalid universal character name \%c%0*x
bg: неправилно универсално име на знак \%c%0*x

en: invalid user
bg: несъществуващ потребител

en: invalid user %s
bg: неправилен потребител %s

en: invalid width: %s
bg: неправилна ширина: %s

en: invalid wrap size: %s
bg: неправилен размер за пренасяне: %s

en: invalid zero-length file name
bg: неправилно файлово име с дължина нула

en: it is dangerous to operate recursively on %s
bg: опасно е да се работи рекурсивно върху %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
bg: опасно е да се работи рекурсивно върху %s, т.е. върху %s

en: leading `-' in a component of file name %s
bg: начален „-“ в компонент на файловото име %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
bg: ограничението %lu е задминато от дължината %lu на файловото име %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
bg: ограничението %lu е надминато от дължината %lu на компонента на файловото име %s

en: limit argument
bg: ограничаване на аргумента

en: line count option -%s%c... is too large
bg: опцията за брой редове -%s%c... е твърде голямa

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
bg: номерът на ред %s е по-малък от предходния номер - %s

en: line number overflow
bg: препълване на номера на ред

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: message queue
bg: опашка със съобщения

en: minimum string length
bg: минимална дължина на низа

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
bg: лошо подравнена [:upper:] и/или [:lower:] конструкция

en: missing %% conversion specification in suffix
bg: липсва означител %% за преобразуване в суфикса

en: missing `]'
bg: липсва „]“

en: missing argument after %s
bg: липсва аргумент след %s

en: missing argument to %s
bg: липсва аргумент за %s

en: missing character class name `[::]'
bg: липсва име на клас от символи „[::]“

en: missing conversion specifier in suffix
bg: в суфикса липсва означител за преобразуване

en: missing destination file operand after %s
bg: липсващ операнд за целеви файл след %s

en: missing equivalence class character `[==]'
bg: липсва знак за клас на еквивалентност „[==]“

en: missing file operand
bg: липсващ файлов операнд

en: missing hexadecimal number in escape
bg: липсва шестнадесетично число след \

en: missing list of fields
bg: липсва списък полета

en: missing list of positions
bg: липсва списък позиции

en: missing operand
bg: липсващ операнд

en: missing operand after %s
bg: липсващ операнд след %s

en: mode must specify only file permission bits
bg: режимът трябва да определя само битовете за достъп до файла

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
bg: режимът за достъп до %s е променен на %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
bg: режимът за достъп до %s е запазен на %04lo (%s)

en: multi-character tab %s
bg: многосимволна табулация %s

en: multiple -i options specified
bg: посочени са много опции -i

en: multiple -l or -t options specified
bg: посочени са много опции -l или -t

en: multiple output files specified
bg: посочени са твърде много изходни файлове

en: multiple output formats specified
bg: посочени са много формати за изхода

en: multiple random sources specified
bg: посочени са много случайни източници

en: multiple target directories specified
bg: посочени са много целеви каталози

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
bg: нито символната връзка %s, нито соченият файл бяха променени

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
bg: променливата SHELL няма стойност, а не дадена и опция за тип обвивка

en: no change to ownership of %s
bg: без промяна на собственика на %s

en: no file systems processed
bg: нито една файлова система не бе обработена

en: no files remaining
bg: няма повече файлове

en: no login name
bg: няма входящо име

en: no process ID specified
bg: не е посочен номер на процес

en: no type may be specified when dumping strings
bg: при извеждане на низове не може да се посочва тип

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
bg: при използване на -l трябва да се посочи поне едно потребителско име

en: non-numeric argument
bg: нечислов аргумент

en: nonportable character %s in file name %s
bg: платформенозависим знак %s във файловото име %s

en: not a tty
bg: не е tty

en: number in %s is too large
bg: номерът в %s е твърде голям

en: number of bytes
bg: количество байтове

en: number of lines
bg: брой на редовете

en: offset overflow while reading file %s
bg: препълване на отместването при четене на файла %s

en: omitting directory %s
bg: каталогът %s се пропуска

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
bg: в МНОЖ2 може да се среща само конструкцията за повторение [c*]

en: only one device may be specified
bg: може да се посочва само едно устройство

en: only one type of list may be specified
bg: трябва да се посочи само един вид списък

en: open failed
bg: неуспешно отваряне на файл

en: opening %s
bg: отваряне на %s

en: option used in invalid context -- %c
bg: опция, използване в грешен контекст -- %c

en: options `-%s' are incompatible
bg: опциите „-%s“ са несъвместими

en: ownership of %s retained
bg: собственик на %s остана непроменен

en: ownership of %s retained as %s
bg: собственик на %s остана %s

en: page range
bg: диапазон страници

en: page width too narrow
bg: ширината на страницата е твърде малка

en: pm
bg: сл.обед

en: preserving permissions for %s
bg: режимът за достъп до %s е запазен

en: preserving times for %s
bg: времената за %s се запазват

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
bg: безсмислено е да се извеждат всички повтарящи се редове и броя срещания

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
bg: граници на интервала „%s-%s“ са в обратен ред

en: read error
bg: грешка при четене

en: read failed
bg: не може да се чете

en: reading %s
bg: чете се %s

en: reading directory %s
bg: чете се каталогът %s

en: record too large
bg: твърде дълъг запис

en: regular empty file
bg: обикновен празен файл

en: regular file
bg: обикновен файл

en: removed %s
bg: %s е изтрит

en: removed directory: %s
bg: каталогът %s е изтрит

en: removing directory, %s
bg: каталогът %s се изтрива

en: run-level
bg: стартниво

en: semaphore
bg: семафор

en: separator cannot be empty
bg: разделителят не може да бъде празен

en: setting flags for %s
bg: задействат се флаговете за %s

en: setting permissions for %s
bg: установява се режимът за достъп до %s

en: setting times of %s
bg: задава се време на %s

en: shared memory object
bg: споделен обект в паметта

en: skip argument
bg: пропускане на аргумент

en: skip-bytes + read-bytes is too large
bg: skip-bytes + read-bytes са твърде много

en: skipping %s, since it's on a different device
bg: пропуска се %s тъй като е на друго устройство

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
bg: файлът %s се пропуска, тъй като бе заместен по време на копирането

en: socket
bg: гнездо

en: sort size
bg: сортировка размер

en: standard error
bg: стандартната грешка

en: standard input
bg: стандартният вход

en: standard input is closed
bg: стандартният вход е затворен

en: standard output
bg: стандартният изход

en: stat failed
bg: файл не може да бъде открит

en: stray character in field spec
bg: неочакван знак в спецификация на поле

en: string comparison failed
bg: сравнението на низове не успя

en: string transformation failed
bg: неуспешно преобразуване на низ

en: strip failed
bg: strip не успя

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
bg: потискането на редове, несъдържащи разделител, има смисъл
    	само ако се работи с полета

en: symbolic link
bg: символна връзка

en: syntax error
bg: синтактична грешка

en: tab size cannot be 0
bg: размерът на табулациите не може да бъде 0

en: tab size contains invalid character(s): %s
bg: размерът на табулациите включва непозволен знак: %s

en: tab sizes must be ascending
bg: позициите на табулациите трябва да са в нарастващ ред

en: tab stop is too large %s
bg: табулацията е твърде дълга %s

en: tab stop value is too large
bg: табулацията е твърде дълга

en: tabs are too far apart
bg: табулациите са твърде отдалечени

en: target %s is not a directory
bg: целта %s не е каталог

en: target directory not allowed when installing a directory
bg: при инсталиране на каталог не се позволява посочването на целеви каталог

en: test and/or [
bg: test и/или [

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
bg: опциите --binary и --text са безсмислени при проверка на контролни суми

en: the --copyright option is deprecated; use --version instead
bg: опцията --copyright е остаряла; ползвайте --version вместо нея

en: the --kilobytes option is deprecated; use -k instead
bg: опцията --kilobytes е остаряла; ползвайте -k вместо нея

en: the --megabytes option is deprecated; use -m instead
bg: опцията --megabytes е остаряла; ползвайте -m вместо нея

en: the --reply option is deprecated; use -i or -f instead
bg: опцията --reply е остаряла; ползвайте -i или -f вместо нея

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
bg: опцията --status е смислена само при проверяване на контролни суми

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
bg: опцията --warn е смислена само при проверяване на контролни суми

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
bg: конструкцията [c*] може да се среща в МНОЖ2 само при превод

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
bg: конструкцията [c*] не може да се появява в МНОЖ1

en: the argument %s lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
bg: липсва начален знак „+“ за аргумента %s.
    При използване на опция за посочване на дата/дати, всеки задължителен аргумент
    трябва да бъде форматен низ, започващ с „+“.

en: the delimiter must be a single character
bg: разделителят трябва да се състои от един знак

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
bg: опциите за подробен и stty-четим изходен стил
    взаимно се изключват

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
bg: опциите за извеждане на вътрешната база данни на dircolors и
    за избор на обвивка се изключват взаимно

en: the options to print and set the time may not be used together
bg: не може едновременно да се използват опции за отпечатване и настройка на времето

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
bg: посочените опции за дати за отпечатване са взаимно изключващи се

en: the strip option may not be used when installing a directory
bg: опцията махане на символните таблици не може да се използва при инсталиране на каталог

en: time %s is out of range
bg: времето %s е извън допустимия диапазон

en: too many %% conversion specifications in suffix
bg: твърде много означители за преобразуване %% в суфикса

en: too many characters in set
bg: множество с твърде много знаци

en: too many repeated lines
bg: твърде много повторени редове

en: total
bg: общо

en: typed memory object
bg: типизиран обект в паметта

en: unable to record current working directory
bg: не може да се запомни текущият работен каталог

en: unknown binary operator
bg: непозната двуместна операция

en: unknown user-ID: %s
bg: непознат потребител: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
bg: неразбираема стойност на променливата от обкръжението LS_COLORS

en: unrecognized operand %s
bg: непознат операнд %s

en: unrecognized operand %s=%s
bg: непознат операнд %s=%s

en: unrecognized prefix: %s
bg: непознат префикс: %s

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
bg: ползвайте --no-preserve-root, за да отмените тази предпазна мярка

en: user %s does not exist
bg: не съществува потребител %s

en: using restricted shell %s
bg: използва се ограничената обвивка %s

en: value %s is so large that it is not representable
bg: стойността %s е толкова голяма, че не може да се изведе

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
bg: внимание: %s: знакът(знаците) следващи знакова константа са пренебрегнати

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
bg: внимание: --pid=PID не се поддържа на тази система

en: warning: --retry is useful mainly when following by name
bg: внимание: опцията --retry обикновено е полезна само с --follow=name

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
bg: внимание: пренебрегва се номера на процес; --pid=PID е полезно само при следване

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
bg: внимание: „touch %s“ e архаично; ползвайте „touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: warning: backslash at end of format
bg: внимание: обратна наклонена черта в края на форматен низ

en: warning: cannot change directory to %s
bg: внимание: каталогът не може да се смени на %s

en: warning: cannot remove: %s
bg: внимание: не може да се изтрие: %s

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
bg: внимание: безкрайното следване на стандартния вход е безполезно

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
bg: внимание: пренебрегват се излишните аргументи започвайки от %s

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
bg: внимание: неправилна ширина %lu; вместо нея се ползва %d

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
bg: внимание: номерът на ред %s съвпада с предходния номер на ред

en: warning: screwy file offset after failed read
bg: внимание: съмнително отместване във файла след пропаднало четене

en: warning: source file %s specified more than once
bg: внимание: изходния файл %s е посочен повече от веднъж

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
bg: внимание: резюмирането влиза в конфликт с --max-depth=%lu

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
bg: внимание: резюмирането е еквивалентно на --max-depth=0

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
bg: внимание: двусмислената осмична последователност \%c%c%c е интерпретирана
    	като двубайтовата последователност \0%c%c, %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
bg: внимание: неразпозната команда с обратна наклонена черта „\%c“

en: weird file
bg: непознат тип файл

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
bg: когато не се съкращава МНОЖ1, МНОЖ2 трябва да бъде непразно

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
bg: при четене на файлови имена от stdin, никое файлово име не може да бъде %s

en: when specifying an output style, modes may not be set
bg: при посочване на изходен стил не може да се настройват режими

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
bg: при превод с допълнителни (обратни) класове символи, МНОЖ2 трябва
    да изобразява всички знаци от областта в един

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
bg: при превод единствените класове символи, които може да се срещат в
    МНОЖ2 са „upper“ и „lower“

en: width specification
bg: спецификация за ширина

en: will not create hard link %s to directory %s
bg: няма да се направи твърда връзка %s към каталога %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
bg: току що създаденият %s няма да бъде заместен с %s

en: with --parents, the destination must be a directory
bg: с --parents целта трябва да бъде каталог

en: write error
bg: грешка при запис

en: write error for %s
bg: грешка при запис за %s

en: write failed
bg: неуспешен запис

en: writing %s
bg: записва се %s

en: writing to %s
bg: запис в %s

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
bg: трябва да посочите списък байтове, знаци или полета
